(160) Daňčí kýta na víně

1 kg jelení nebo daňčí kýty
10 dkg slaniny
1 větší mrkev , 1 střední celer, 1 větší petržel
1 velká cibule
celý pepř, celé nové koření, bobkový list, špetka tymiánu
1/8 l červeného vína – tím nešetřit

10 dkg másla, hrst hladké mouky na zaprášení, sůl

Maso nakrájíme na plátky, potřeme solí a máslem anecháme do druhého dne odležet v ledničce.
Kořenovou zeleninu nastrouháme na hrubém struhadel, přidáme nakrájenou cibuli a slaninu a na trošce oleje nebo másla rychle orestujeme. Přidáme plátky masa, podusíme, podlijeme vařící vodou a vínem a dusíme do měkka. Občas podlijeme dalším vínem.

Zahustíme trochou hladké mouky rozmíchané ve studené vodě, dosolíme podle chuti, můžeme i lehce dosladit. V originálu receptu je citronová kůra, já ji nedávám, máme raději přírodní úpravu

Autorka receptu: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: (160) Daňčí kýta na víně

  1. Katyp50 napsal:

    Jojojoj, zvěřina patří k mému oblíbenému masíčku a tohle jídlo dělám podobně.
    Jako změna může být stejný způsob přípravy, ovšem přidám houby. Sušené nebo čerstvé lesní, žampiony také „jdou“, ale nejsou tak aromatické.

    • Jana Macůrková napsal:

      Já jsem dělala poprvé v životě daňka, dostala jsem maso od švagra, který je lesník. Našla jsem si asi 20 receptů (podle některých jsem tedy vykradla recepty) a tyhle dva se mi líbily nejvíc – na víně a ragú. Navíc ten základ je stejný a tak jsem mohla oba vařit zároveň. A nezbylo ani jedno.

  2. Katyp50 napsal:

    Miluju zvěřinu pro nezaměnitelnou chuť toho masa, pro kvalitu masa i pro možnost kombinací, kde obojí vynikne.
    Při přípravě minutkové jako steaky.
    Při přípravě delší tepelnou úpravou dávám přednost té s vínem, s vhodným kořením, ale také svíčkovou na první jídlo po Vánocích připravuji zásadně ze zvěřiny. Daněk, muflon, jelen, srnec…….
    Kančí se šípkovou jsem dělala několikrát – prvně se to moc nepovedlo, podruhé to bylo úžasné.
    Kančí řízečky byly také vždy vynikající.

  3. BOYE napsal:

    No, já to s divočinou neumim. Tedy asi třikrát jsem se popasovala se zajícem a tak dvakrát do roka dostávám kus kňoura. Ale jinak jsem nic ještě nedělala. A asi hned tak nebudu – holky mi zatrhly vařit na víně (poznají i potajmu propašovanou decku v litru) a pokud jde o parožnatce, odmítají mlaskat nad něčím, co má taaaak krásný voči a puntíkatý mláďata…
    Jakmile se ovšem mám možnost posadit k talíři, na kterém zvěřina je, neváhám. A když si tady čtu vášnivé příspěvky od Katyp, úplně slzím a pod klávesnici si asi dám utěrku, aby se mi proslintáním nezvlnila dýha na stole. 🙂 Teď se mi vybavil jelení guláš s bramborovými noky v Masných krámech v Budějicích. Mnogo, mnogo let tomu nazad, ale vzpomínka živá a chutná!
    A ještě něco: Loni jsme dostali kus divočáka, který byl odchycen malinký, odkojen na láhvi a vyrostl s čuníkem v chlívku na Šumavě. To bylo masíčko zn. lukulus. (…by mě zajímalo, jak by chutnal čuň domácí, který prchnul a vyrostl s divočáky…)

  4. francizska1 napsal:

    Zvěřinu mám moc ráda, zrovna včera jsem na ni měla chuť. A teď mám ještě větší. Já ještě dávám jalovec. Jen ji peču vcelku a vždy prošpikuji. Tak nevím, Jani úplně jsi mne dostala a už vím co budeme jíst tento týden. Sbíhají se mi sliny a na svačinu mám obyčejný bílý jogurt. Ach jo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..