20 – 30 lístků rýmovníku
citrón, limetka nebo pomeranč
voda
cukr krupice
Den před vařením sirupu si připravte odvar. Neumyté lístky rýmovníku spolu s plátky zvoleného citrusu dejte do hrnce a zalijte horkou vodou tak, aby všechno bylo zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte stát. Druhý den přeceďte přes husté sítko nebo plátěný ubrousek a scezený odvar přiveďte k varu. Ztlumte plamen a po částech přisypte cukr. Vařte na mírném stupni (občas zamíchejte) dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne trochu houstnout. Vaření se ze začátku zdá zdlouhavé, ale jak se vyvaří hlavní díl vody, jde už to rychle, takže hlídejte, aby sirup nezačal pěnit a nepřetekl z nádoby a nechatujte přitom na Bramboračce. Správnou hustotu sirupu vyzkoušíte jako u marmelády – odkápnete lžičkou malé množství na talířek a když drží tvar, je čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž ještě docela dost zhoustne. Ještě teplý sirup naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte na chladném místě.
„Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je léčivá rostlina, kterou lze pěstovat jako běžnou pokojovku a a v létě jako balkonovku. Její vzhled je poněkud nekompaktní a musí se často zastřihovat. Ovšem to je super, protože její nadzemní část, tedy stonky i lístky využijeme pro naše zdraví – a to hned několika způsoby! Ostatně to už se ví dávno. Bylina je hojně využívána pro své protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Navíc báječně chutná.“ [zdroj Prima Receptář]
Až se zima zeptá, což právě činí, můžete jí říct „Mám na tebe zbraň od Haderach.“
sirup jako alergik-astmatik dělám už roky, jen natrhám lístky, trochu je naruším a prosypu do sklínky s cukrem a nechám být, pustí šťávu a tu odebírám tu na kašel, tu na rýmu,jako skvělé užívání,lístky ze sklínky vybírám na nálev- zaleju teplou vodou,nikoli horkou a nechám chvíli stát a pak piju…kolegyně ty lístky rozmickuje v drtiči,prosladí a nacpe do skleniček, zbytek postupu je stejný…
je fajn mít doma víc rýmovníků, nádherně čistěj vzduch,jen v zimě jsou jako sukulent více náchylné k uhynutí,proto je lepší mít na zimu pár kousků zakořeněných ve vodě a ty za šas zaštípnout a taky množit..na jaře zasadit a po zmrzlejch dát na balkon, vypěstovat houští – však rýmovníku není nikdy dost….
Já jako bába kořenářka razím heslo, že nejúčinější je to, co mi roste okolo baráku. Na kašel jitrocel, mateřídouška a sléz, na bolení v krku šalvěj, atd. Nepoužívám žádné bylinky, které jsou tzv. moderní. A nemíchám s citrusy.
Jo … a my městský máme holt smůlu. Už se vidim, jak trhám jitrocel v zaprášeným parku. A v truhlíkách v posledních modelech léta všechno chcíplo.
Mrzi me hlavně libecek a pazitka jako městskou … , tož si kupuju na trhu ( libecek rvu do mrazáku ). Tento recepice se mi FAKT hodi , díky za nej a jdu na to. Naaak se mi rymovnik rozrostl a konečně ho zuzitkuju , jinak se mi tady Doma i libi , je to hezká zelená rostlinka
Věrko, lepší než mražený je libeček hodně nadrobno posekaný, smíchaný s trochou soli a oleje a nacpaný do skleniček. A můžeš si podle chuti přidat i česnek. V lednici vydrží v pohodě celou zimu. Takové české pesto ?
Nejde napsat odpověď Devetapadesatce : tak do toho půjdu a nadělám i dětem , libecek je to nejnejnej , bez nej to není ono . Dekuji
Já sbírala a sušila bylinky.Zásobila jsem se včelím medem a rýmovník taky pěstuju a dávám do čaje.Právě jsem dorazila kimči a dočasně ho nahradím kysaným zelím.Jsem zvědavá jak jsem posílila imunitu.Většinou to bývá tak ,že prťata něco přitáhnou ze školky a já se v tom pak plácám kolik týdnů a oni jsou za pár dní v pohodě.
V každém případě rýmovník je fajn.Napadlo mě že ho pár rozmačkaných lístků zahňácám do včelího medu.V lednici určitě chvíli vydrží.
Nemáte někdo s tímto zkušenost?
K rýmovníku jsem se kdysi dostala náhodou, v zahradnictví se mi líbil a protože mám ráda mentolové věci, tak volba byla jasná. Vyhledala jsem ho na internetu, přečetla si všechno o pěstování a užívání. Namnožila ho a rozdala po celé rodině i známých. Pěstuji ho na okně v kuchyni – tam se mu daří úplně nejlépe i v létě. Zrovna dnes jsem ho zastříhla, už byl až do poloviny okna. Teprve nedávno jsem viděla, že kvete. Mně se to ještě nepodařilo. Vím, je několik druhů, některé ani nevoní. Jak jdu kolem, tak uštípnu malý lístek a rozkoušu. Pro mne úžasná rostlinka.
Už hrotový, krásně zlatý mi darovala sestra, tak to mám bezprce…
Zima se zeptala a já mohla říct, že nejen sirup z rýmovníku, ale i z meduňky, máty, černého bezu, tymiánu, sedmikrásky a jitrocele obývá spíž. A vydatně s nimi zásobuji celou rodinu. Spoustu bylinek mám nasušeno a tak když se objeví nějaký bacil, vím co použít. Bylinkám vděčím za moc. Kdybych spolykala všechny prášky, kterými mě chtěli nacpat doktoři, asi bych tady nebyla. Ještě štěstí, že máme super obvoďáka, který je bylinkám nakloněn.
Sirup vařím téměř stejně, jen listy, citrón (s kůrou BIO) a pomeranč (ten oloupaný, nejde sehnat BIO) nakrájím keramickým nožem a po zalití horkou vodou zatížím. Nechám stát klidně i dva dny. Nevařím tak dlouho, raději ho zavařím až ve skleničkách. Po otevření už zůstává v lednici.
Bohužel mému refluxu se rýmovník ani máta nelíbí, tak dělám pro jiné.
Za hulbokého minula mi letitý pan doktor předepsal bylinky na žaludeční vředy.
V lékárně byl maxim. Heřman, tak mi poradil po obědě plzeňské pivo…ne jiné.
A fakt, že se mi to už nikdy nevrátilo. Dnes je naštěstí bylinek dosrst…
Plzen je uzasna, kudy tece, tudy leci. Vhodna i pri problemech s ledvinami.
12° Pilsner Urquell, ta je zásaditá , gambrinus ne, ten je kyselý. Jediný alkohůl, který v umírněném množství můžu.
Tak rýmovník je fáááákt bezva – v každé místnosti ho mám a nemaje doma komáry (v létě), na rýmu bezva, stačí promnout lísteček v prstech a potřít pod nosem, uvařit čaj, natřít si hruď a pomáhá i na počínající kašel …. ale sirup? DÍKY, vážně velké díky, vyzkouším.
A kdybych psala blbosti, tak se omluvuju, páč mám v sobě 2, slovy DVĚ sklenky vína a mám jí jak z praku, byl kolbenkový večírek, ju?
Jo, a to víno bylo suché, zažírané pochutinami …. jsem jak sud přežraná, vážně ☺
Fajn, ze ses pobavila , neee? ?
Jj, i taneček u tyče jsem dala …. já bych fáááákt neměla chlastat ☺
(ta tyč bylo koště,páč jsem zrovna nic jiného nenašla ….. si to jdu hodit, vážně)
Jo, kočky, kdyby náhodou chtěla některá z vás poslat odnož rýmovníku, tak písněte, pošlu. Je to vlastně plevel, roste to jako blázen, stříhám to pravidelně a vyhazuju.
Jsem na ….. seznam.cz
Je to desnej plevel, uz jsem to nacpala kde komu 😉
Já vím, ale kdyby náhodou …..tak jsem se nabídla.
Jako vím, že jí mám jako z praku, ale toto zvládnu, vážně ☺
Já už ho roznesla po všech oknech v novém baráku co mám teď kancl. Šéf napřed prskal, prý stačí, když jsem obsadila okna u sebe, technika a kuchyňce. A to vším možným, dostala jsem spoustu kytek v květináčích k narozkám a doma se mi to všechno rozrůstá a v baráku krásná velká okna, přeci nebudou prázdná. Pak jsem ho přistihla jak očuchává kousek listu rýmovníku a udělala jsem mu z něj čaj s medem. Myslím, že tři rýmovníky budou málo, jak mu chutná. Takže kalisie a rýmovník jsou dvě kytky, které vzal na milost a občas je i zaleje. Nevím co budu s kytkama dělat až skončím. Hlavně tam už pár let zimuju muškáty v dílně a garážích. Ideální podmínky, chladno a světlo. Na jaře si je odvážím krásné košaté a kvetoucí.
Rýmovník jsem dostala loni v létě – malou větvičku s kořínkama. Chvíli trvalo, než jsme se spolu dohodli, co mu prospívá (poněkud skomíral). Teď už se krásně košatí a já zkouším jeho přidávání do jídla coby bylinky, do čaje a tak… Chystám se i něco usušit , když už se dost topí, jelikož sladké sirupy nemůžu. Účinky na rýmu nedávno vyzkoušel pan domácí. Začal kýchat a smrkat, vyfasoval lísteček – neprotestoval a hezky očuchával. Rýma se nerozjela jako jindy. Teď zakořeňuji pár výhonků- jeden půjde do ložnice jako osvěžovač vzduchu. 😎
Usušit rýmovník je nadlidský úkol.
Rýmovník se nesuší.
No někde jsem to na netu četa, že se může usušit a přidávat jako koření do jídla, ale jak píše Hanka výš, mám obavy že dřív by shnil nebo zplesnivěl.
Navlíknout na nit jako houby?
Zkusím dát lístek na papírový tácek na radiátor a uvidím. Mám jich dost, jeden obětuju. 😎
Rýmovník mám v práci, ale doma se bojím kvůli kočkám. jsou úplně blbé a okoušou vše. Má s tím někdo zkušenosti?
Já. Jednak by jim to neublížilo – spíš by ony ublížily kytce. A za druhé – myslím, že je to nezaujme, je to moc aromatický. Murra to měla hned vedle kočtrávy a ani se toho nedotkla.
Hele, tohle jsem našla na jednom blogu: „Je to jedlá léčivá bylinka a její tlusté listy můžete začerstva použít k přípravě čaje, který pomáhá nejen na nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, ba dokonce prý působí i proti parazitům ve střevech. Na okně potom odpuzuje hmyz, údajně i kočky, ale nedá se všemu věřit. Moje kočky nežerou šantu, ze které by podle literatury měly být téměř v extázi, ale rýmovník ano.“
Naše kočky šantu taky nežerou, ale bydlí v ní. Takže nepřežije. Už jsem jí sázela mnohokrát, dokonce jsem přes ní natáhla pletivo, aby jí nechaly rozrůst a stejně jejich válení ji umořilo.
🙂 🙂 🙂