1 kg dýně (ne hokaido a ne špagetovou) na menší hranolky
1/2 kg cibule na větší kostky
1 kg paprik na proužky
2 PL cukru, 1 KL soli, 1/4 l oleje
60 ml worchesteru
60 ml sojovky
2 pálivé kečupy
1 velký sladký kečup
Vše vaříme 1 hodinu, mícháme. Sterilujeme 20 minut na 85°.
Recept poslala Bláhovka s dodatky: „Toť originál. Já nedávám olej, bez něj to má delší trvanlivost. Pálivý kečup taky ne, do části přidám raději feferonku.
No a co s tím?
Na pánev maso, po opečení přidám sklenici a je něco jako katův šleh (nechť mi Pohlreich odpustí), k tomu rýže, hranolky, chleba. Nebo vyklopit do rizika, když není čas krájet zeleninu. Oblíbená večeře mých synků, když jsem nebyla doma: Opéct nakrájenou klobásu, na to uncle ben’s, přidali plechovku fazolí (nejraději velké máslové) a nejstarší si tam ještě přidal vejce.“
Námitky, že se nejedná o sezónní recept, zamítám. Dýňoplodci ještě mají uskladněno ve sklepě, městskej lid dýni též dostane ke koupi a papriky bejvaj co chvíli v akci 🙂
Dělám to s cuketou, s dýní mě to nenapadlo, ale proč ne.
S cuketou to jde taky, ale musí být tvrdá, přezrálá, aby se nerozvařila. Vlastně tam zastupuje ananas.
Ananas klidně do části též přidám. Syn ho tam nerad, ale já jo 🙂
To je recept z dob dávných, kdy byl ananas považován za luxus.
Jooo, to musí být dobré! A já bych to dala klidně i s tím ananasem. Ani maso nemusí být, stačí mi rýže. Tak já jsem skromná, prosím ?
Něco poobného si dělám a zavařuji v létě, ještě teď mám docela slušnou zásobu. Stačí otevřít, přidat kousek mletého masa a „patlejch“ na špagety je hotov.
Já to dělám na podzim z posledních paprik. Na špagety bych to musela mít víc nadrobno.
Já to melu na masovém mlýnku. Všechno, včetně paprik, kousků dýní, rajčat.
To je „čertova příloha“, tu můžeme i na topinky. Jen se tam nedává sojovka a worchester. Do uncle zase nepatří rajské, místo nich tam je kečup.
taky dělám průběžně v létě , podle toho co sklidím. Teď momentálně se to velice hodí, ve sklepě je zásoba asi 60 sklenic. SUPER pro ty kteří mi teď pomáhají v kuchyni neboť jsem dlouhodobý LAZAR, vděčný za každou výpomoc. HURÁ — pomocníků dost.
Bláhovka zmínila topinky. Prosim,prosim, žebry, žebry: Kdysi se dělala směs na topinky, byl to hit začátku osmdesátek. Taky to bylo pomleté kdeco – podobně jak se píše tady, ale významnou (základní) složkou byl lančmít. Onehdy mi kdosi (však já si vzpomenu, kdo) říkal, že objevil lančmít chutnající stejně jako ten náš pamětnický a mně se vybavilo právě tohle. Nemáte některá recept?
A ještě dotaz: Jak velké je balení kečupů v receptu?
Já tam leju svůj podlevočně. Prostě aby byla zelenina v „omáčce“.
🙂 dík