1,5 balíčku vanilkový pudink
1/2 dl rum, 125 g máslo
100 g cukr, 1/2 l mléko
4 vejce , 250 ml mléko
1 špetka soli, 100 g máslo
160 g hladká nebo polohrubá mouka
1/2 prdopeč (není nutný)
Do mléka dáme tuk se špetkou soli a zahřejeme k varu. Do vařícího mléka vsypeme mouku, odtáhneme z ohně, zamícháme a opět dáme za stálého míchání na plotnu, aby se mouka propařila. Vznikne hladké lesklé těsto, které se nechytá na stěny nádoby. Necháme chvíli vychladnout, přendáme do mísy a do částečně prochladlého těsta vmícháme jedno vejce po druhém a nakonec přidáme prášek do pečiva.
Těsto přendáme do tvořícího sáčku a tvoříme kruhový tvar.
Plech vložíme do trouby vyhřáté na 230 °C, po 10-ti minutách ztlumíme na 180 °C a ještě pečeme dalších 10 minut. Během prvních 10-ti minut troubu v žádném případě neotvíráme. Hned po vytažení z trouby každý tvar rozkrojíme. Po vychladnutí naplníme krémem a povrch pocukrujeme nebo potřeme bílkovou polevou.
Příprava krému: Z mléka, rumu a pudinkového prášku uvaříme pudink. Máslo s cukrem dobře vyšleháme. Do ušlehaného másla po částech přimícháme zchladlý pudink.
Pokud chceme originál větrníky, tak použijeme krém ze šlěhačky a 1 – 2 lžiček karamelu nebo karamelového Salka. Šlehačku vyšleháme a vmícháme do ní karamel. Naspod dáme vanilkový krém a na něj karamelovou šlehačku. Karamelovou polevou polijeme i povrch větrníků.
Větrníky pekla: Jana Macůrková
Větrník!!! Darda bych si – jednou tam byl nějaký krém, a vůbec to nebylo dobré – ale ten se štěňátkem bych si dala!!!
Se ŠELHAČKOU!!!
Běž už prosím tě spát, už ani já ti nějak nerozumím, to štěňátko jsem nějak blbě rozdýchávala.
Pro větrník bych se na starý kolena i poprala.Nic ze sladkostí nemám tak rada jako větrník.
Nevim proč ale nokdy jsem ho nezkoušela upéct.
Moje řeč!
Fakt prdopeč do odpalovanyho těsta?
Já tam prdopeč nevidím
Ja jo: „Necháme chvíli vychladnout, přendáme do mísy a do částečně prochladlého těsta vmícháme jedno vejce po druhém a nakonec přidáme prášek do pečiva.“…
A jo, máš pravdu, čéče, měla bych si vyčistit brýle ???
Já jsem je dělala poprvé, měla jsem tenhle recept, dělala jsem jednak věnečky (rec. 713), ten prášek jsem dala, a těsto bylo výborné. Ale myslím, že ten prdopeč není nutný, jak jsem psala u obou receptů.
Jani, recept na odpalované těsto máš léty ověřený nebo vygoooooglený? Na netu je jich hodně a docela se liší moukou (od hladké po hrubou), přes různé množství vody a tuku… tak si pak vyber. Můj první a zatím poslední pokus s věnečky byl sice jedlý, ale pro mne hodně neuspokojivý ?. Ale rozhodně ještě někdy zkusím, větrníky a věnečky my moc rádi
Teď jsem psala výš – nemám, když jsem je dělala poprvé, tak jsem měla strach (nikdy dřív jsem neměla odvahu), ale je výborný, pracuje se s ním dobře.
Jinak to množství mouky je sice podle receptu, ale poprvé v pohodě, teď pdruhé jsem musela asi 2 lžíce přisypat. Prostě až se to nelepí, tak je to OK:
Do těsta dávám hlavně vodu, ne mléko, prdopeč ne. Ale pravda je, že mám recept na „vlny“ a tam prdopeč uvedený je. Nezkoušela jsem, tak nevím, jaké jsou. A je tam také voda.
Jeden vyzkoušený: 135 g sádla (nezaměňovat), 375 ml vody, špetka soli. Svařit, přidat 210 g hladké mouky (nenahrazovat jinou). Po vychladnutí po jednom zašlehat 6 vajec. Dávka je na cca 32 věnečků o průměru 6 cm. Vyzkoušeno mockrát.
Poslyš, Hadérko… 32 věnečků je určitě špatný počet. Když prozradíš kdy budou , pomůžu Ti ho hezky zarovnat. Ty dva kousky hravě zvládneme ??
Ale teď vážně. Pokud dobře počítám, dá se vše dobře dělit třemi, takže s jednou třetinou už bychom si poradili. Jen co mne chytne chuť, jdu do toho! Nepřihodila bys i mockrát vyzkoušený krém? 😎
Pokud přibereš na větrníky mne, tak na vás nezbyde, pokud budeš dělat věnečky, tak pro našeho mladýho je 30 kousků tak na odpolední svačinku mezi štípáním dřeva.