1 sáček pohanky
uzený jazyk
olej nebo sádlo
cibule
světlá jíška na zahuštění
zelenina jako příloha
Vepřový jazyk dáme vařit s 1 – 2 cibulemi rozkrojenými na poloviny nebo čtvrtinky.
Když je jazyk uvařený, vyndáme ho z vývaru a necháme bokem. Oloupeme ho.
Část vývaru použijeme na uzenou polévku, druhou polovinu máme na uvaření pohanky. Pohanku (loupanou) na chvíli namočíme do vlažné vody, poté ji scedíme, nasypeme do vývaru po uzeném a necháme vařit až je měkká (cca 15 minut).
Když je měkká, odebereme velkou část vývaru, vmícháme 1 – 2 lžičky světlé jíšky a necháme zhoustnout (kdo nemá rád, zahušťovat není nutné). Na talíři posypeme pohanku osmaženou cibulkou, položíme plátky masa a dozdobíme kousky syrové nebo sterilované zeleniny.
Pohanku vyzkoušela: Jana Macůrková
Já pohanku jinak … jeden díl pohanky, dva díly vody, povařit, strčit „do peřin“ a nechat dojít. Ke konci do ní zamíchám kousek studeného másla. Ale je fakt, že to trvá dýl. Jíšku neeee-e.
A možná můžeme dodat, že ta zelenina tam není pro ozdobu, ale proto, že v pohance je rutin (vhodný na zdravé žíly a cévy), který lépe působí v kombinaci s vitaminem C – takže sterilovanou radši ne, spíš čerstvou, pokud chcete něco udělat pro své zdraví, než si cévy zase zanesete smaženou cibulkou 🙂 🙂 🙂
přesně tak,pohanku nevařit do rozblemcnuta…
Jak vidíš na fotce, tak rozvařená nebyla, a té jíšky byla jen lžička, aby to trochu drželo pohromadě a nesypalo se to z talíře. Dělala jsem pohanku poprvé v životě.
Mě se to líbí i s tou jíškou.Když jí tam není moc tak jo.Dnes jsem koupila obří uzené koleno takže dnes je pozdní oběd jasný.Zelenina jako vždy kimči.Už se těším.
to bylo konstatování,ne, že jsi to do rozblemcnuta uvařila..ale jíšky ani tu lžičku…pohanka je bezlepková, jak k ní dodáš moukou lepek, ztratí tu nadhodnotu….
Nadhodnota pohanky je v tom, že obsahuje rutin dobrý na cévy, ale to bys jí musela jíst tak 3x týdně. A co se týká té jíšky, nevařím dietu za každou cenu, když u nás není ani jeden bezlepkáč.
A ještě jeden recept – à la rizoto: přebrat, vyprat, spařit, opražit na mírném ohni (můžete už na cibulce, dodá pohance lepší chuť). Zalejt ji troškou vody a dusit – a tu vodu postupně po troškách přidávat. Pak to omastíte rozškvařenou slaninou — a veškerý zdravotní účinky jsou v háji, ale je to dobrý 🙂
A pak jsou rodiny, kde uvaříte-li pohanku jakkoli a lze pouhým okem poznat, že jde právě o ni, jsou v háji nejen zdravotní účinky, ale také vy. Děti vás kamenují, nesnášejí a obviňují z pokusu o zabití… Tudíž vařenou pohanku umelete, smícháte s něčím, upečete karbanátky, dětem dáte každému tři, aby za pár minut mohly řvát „ještě, ještě!“. Nedáte-li ještě, tak vás kamenují, nesnášejí a obviňují z pokusu o mučení hladem…
To znám.??
Krásně napsáno.
Jako rizoto děláme pohanku tak, jak píše Haderach. Nepřidáváme slaninu, ale před zalitím vodou přidáváme nakrájenou papriku a třeba porek.
Jen jednou jsem koupila pohanku neloupanou. To neslo uvarit, porad byla tvrda
a ne dobra. Loupanou davam treba do polevek jako vlozku. Ani ji moc nevarim,
jen proplachnu a sup do polevky, tam se udela. Jako rizoto mne to nenapadlo,
vsem diky…..
Já někdy do polévek trhané krupky … i do bramboračky klidně
Recept 732 – pohankoto
Ta neloupaná by se prý ani jíst neměla, to jsem se dočetla, když jsem hledala recepty. Sice potom nevím, proč ji prodávají.
Zaseli jsme ji po vykopání brambor místo hořčice. Když vyrostla vysoko, seřízli jsme ji kousek a krmili s tím králíky.
pohanka jde do hrstkové polévky, jde vmíchat do mletiny na sekanou nebo karbanátky, jde s ní nastavit těsto na bramborák… (vždy mám na mysli už tepelně zpracovanou, ne syrovou pohanku), jde udělat i na sladko..
Na sladko nemůžu … pohankovou, jáhlovou, ovesnou … žádnou … brekekekekekekekeke
jediné ,co sladké jím, je jahelnej višňovec, ale nedávno mi dali ochutnat ukrajinci „grečku s medem a ořechy“ a bylo to polité trochou smetany a bylo to překvapivě dobré….
Nějak se mi nedařilo vecpat do jídelníčku pohanku, až jsem vyzkoušela recept na „falešnou škvarkovou pomazánku“ a to se kupodivu ujalo. Dokonce si to v pátek manžel vyžádal. Takže – hrnek uvařené pohanky smíchat s osmaženou cibulkou a česnekem (ten může být čerstvý), přidat lžíci hořčice, trochu olivového nebo jiného oleje, sůl, pepř a majoránku, 1 lžíci lahůdkového droždí. Vše rozmickovat a na závěr přidat nakrájené kyselé okurky – asi 2 nebo podle chuti. Mažeme na chleba či opečené tousty.
Zajímavý … si píšu 🙂
To teda ano…..
Koukám očima ?? a Pohanku mám moc rada , jenže jsem nic moc nezkoušela, tak sup s ni do zeleninové polívky , mňam. Po dnešku toho zkusím více.
Výborný nápad. Když děláme pohankové rizoto, často se stane, že pohanka zbude. Takto se dá dobře využít.
Zkoušela jsem ještě jednu, ale ta mi tolik nechutnala, no kdo by chtěl zkusit – hrnek uvařené pohanky, 2 stroužky česneku, 1 lžíce hořčice, 1 lžíce kysané smetany a 3 sušená rajčata v oleji, sůl a pepř – vše rozmickovat, přidat pažitku a zamíchat. Tato mi připadala taková „planější“, no možná někomu bude chutnat víc. Dejte vědět.
Vyzkouším, akorát popřemýšlím, co dám místo rajčat, ty já moc nemusím. Třeba cuketu a zbytek pečeného masíčka.
Ježíši já se omlouvám že jsem úplně mimo ale teď jsem koukla na radar a na zprávy a půlka republiky má sněhovou kamrlitu.Tady je jak před jarem.
Ano, máme tady sněhovou kamrlitu. (nic ve zlém, mně se to slovo zalíbilo).
Tady, kde si málokdy užíváme sníh, sněží. Děti budou mít radost.
Já teď koukala na zprávy, od Svitav na východ a na sever, skoro všechno nesjízdné. Dokonce i silnice z Mikulova na Vídeň. Tam jako obvykle v Drassenhofenu uvízly kamiony.
U nás už je 30 – 35 cm a furt padá a nevypadá, že by chtělo přestat. (UH) Ráno padaly chlopance (vločky se tomu nedalo říct) v průměru 5 cm. Vím, že je voda potřeba, zvlášť u nás, kde máme silný deficit, ale radši ať už je jaro. Nemám zimu a sníh ráda.
No, u vás to léto bylo fakt strašný – máme v okolí pár známých. A ty chlopance jsou vodohospodářsky výživný. U nás tohle proběhlo kolem Vánoc a docela nás to těšilo, přestože jsme nadávali, jak je hnusně. Protože nemrzlo, normálě bylo vidět i na spící zahradě, jak se napila a nalila 🙂 Dneska je tak teplo, že už dvakrát jsem z gruntu větrala balkonovými dveřmi a hned ten byt ožil. A ptáci řvou jak protržený a chtějí se pářit, lítají jarní mraky a sluní svítíčko. Nádhera!
Tady u nás záleží na tom, v které části velkoměsta se zrovna nacházíš ….. někde sníh, někde náledí, někde suché cesty ….. fakt si vybrat cestu do kolbenky a cestu z kolbenky je nadlidský výkon. Ale …. hlásím, nemám nic zlomeného, nepadala jsem ani na zádel, ani na huústa, nerozhazovala jsem v šatičkách nožky ….. takže pohoda (nějak nemůžu najít pyšnící smajlík)
A u nás i ti ptáčci chybí. Letos je krmítko poloprázdné. Kosy aby člověk pohledal (už loni na jaře) a ostatní ptactvo se asi odstěhovalo za lepším živobytím. A to jim podstrojujeme samé laskominy. Jen vrabci a hrdličky se drží, páč máme hospodářství, a tak se přiživují u slepic.
Buď ráda, že padá, až ten sníh roztaje, tak budete mít vodu.
Ale chápu Tě, taky to nemusím
Kamrlita je zkomolenina kluků když byli malí.
Jj, děti jsou kouzelné, výrazy mojich smráďat mám dodnes zapsané ?
Kamrlita je jako kalamita, či to má jiný význam?
Máme u nás v kolbence jednoho pána, který se jmenuje Pohanka, jsem si říkala, že on není zrovna z těch, co by příspíval na kuchatské stránky ….. no nic, už jsem se probrala. ?
Tak já zrovna nejsem příznivec mooooc zdravé stravy, ale vím, že když jsem jí chtěla dělat, tak mamina pravila:
„Pohanku musíš opražit a teprve potom vařit, tak ztratí trpkost. Potom přidej máslo, horkou vodu, sůl, přikryj a nech dojít bez vaření.“
Já jsem podobně naučená dělat i rýži a těstoviny, ty teda přivedu po vsypání k varu, přikryju pokličkou a nechám mimo plotnu dojít. Rýži přivedu k varu, vypnu plotnu a nechám kastrol na plotně, ona se fakt uvaří.
Tenkrát jsem pohanku dělala s dušeným špenátem, česnekem, hráškem, zelenou paprikou …. nebylo to špatné, to je pravda, jen trochu moc zelené.?
Nepražím ji, a trpká není, ale stejnou zkušenost mám s jáhlami – když jsem je dělala poprvé, tak jsem netušila, kolikrát musím vyměnit vodu a byly trpký, že se to nedalo jíst.
Jo, všimnul si někdo z vás, jak je ještě teď venku vidět? Ještě nedávno jsem svítila ve 4 odpo a teď je to daleko lepší.
A zjistila jsem, že mám TEP vrcholového sportovce, tož si můžu v klídku lehnout, páč už dnes nemusím sportovat. HURÁ ???
Jj kalamita…
No však za pár dní budou Hromnice a už je to znát.
Na Nový rok o slepičí krok, na Hromnice o hodinu více. Jednou jsem dala ětem v hodině zeměpisu zjistit, kolik minut měří jeden slepičí krok…. je to asi 7 minut.
(Odečteš na Nový rok východ a západ sluníčka a totéž 21. prosince. Když to porovnáš máš 1 slepičí krok)
Teď jsem četla na Novinkách, že u Brna v té kalamitě nestačila dojet sanitka k rodičce a tak se klučík narodil v autě na parkovišti, ale prý jsou oba v pořádku.
Hlásím se 10 km od Brna – tady dneska bylo veselo, sníh od božího rána. Trolejbus se srazil s kamionem a zůstal napříč přes silnici, takže se nedalo jet. Sníh padal fest až do dvanácti hodin. Na naší ulici jezdilo auto s radlicí, ale moc to nepomohlo. Na silnicích spousta rozbředlého sněhu, klouzalo to jak na chodnících, tak na silnici. Musela jsem jít do městečka pro chleba a nakonec jsem valila dvě kabele – holt jsem blbá. Však to znáte, než jsem se nadála košík byl plný. Cesta mi trvala dvakrát déle, než obvykle, ale šťastně jsem přišla.
Teď už nepadá, je pořád 0°, nefouká, ale v noci asi trochu zamrzne. Ale na zahrádky je to požehnání. Ptáčkům sypu, ať to klouže nebo ne. Nakonec, co bych chtěla je zima, jen to mělo přijít na vánoce.
Stromeček ještě máme /jedličku/, větve už jsou skoro suché, ozdoby zatím drží, ještě si užívám světýlek než to všechno přijde do sběru.
Krucinal, poslete ten snih do Praglu. Ja CHCI KALAMITU!!!
Já vím, u muzea 4 cm. A bude mít o čem psát celostátní tisk :-)).
Jo, a protože je to Praha, tak hodně dlouho!
Potkaly se dvě sněhové vločky:“Kam letíš?“ „Ále, dáchnout si do Beskyd. A ty?“ „Já do Prahy, způsobit paniku…“
????
Hele , když jdeš posmolena strachy, ze sebou už záse svihnes ( naštěstí letos jednou to bylo, ale skočila jsem na pejska a kolena a dlaně jako prase) ….tak to je ta kalamita . Jdeš dva metry nebo více metru, radujes se , ze dojdes k auto a bac ho , to si asi odpustis ( pod tou kalamitou je ještě led )
Nejhorší možná varianta – 5 cm prašanu a pod tím led, který tím pádem není vidět.. Takhle mne 22.ledna 1988 sundala na Talmberku pojízdná prodejna. A je fakt, že jsem se potom bála jezdit na sněhu asi 20 let. Až zima 2009/2010, když jsem musela jeźdit odsud na Ondřejov, mne naučila.
No my do polévek používáme pohankovou krupici. jinak z pohanky děláme někdy kubu.