(1105) Pomazánka z vepřových jazyků

aneb lingvistická pomazánka 🙂

maso z vařených jazyků, které nedělá parádu při servírování (plná kompotová miska)
malá červená cibule
termizovaný sýr (např. Lučina)
menší kapie
hrstka petrtelky

lžíce dijonské hořčice (nebo podle chuti jiné)
chilli vločky (je-li libo)
čerstvě mletý pepř
proužek sardelky (pastu bych neriskovala)  nebo sůl
lžička kaparových kuliček (není nutno, ale chutno)

Maso bylo tak jemňoučké, že se jej podařilo vidličkou velmi snadno utřít do konzistence paštiky. Ostatní usekat a všechno smíchat. Nechat trochu odležet, aby chutě prolnuly.
I bez másla či majonézy je krásně hebká.

Recept od BOYE ponechán bez úpravy 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Experimenty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

59 komentářů: (1105) Pomazánka z vepřových jazyků

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    A Koniáš, papa pro dnešek.

  2. lakysa22 napsal:

    Bez dvou posledních in kredencí bych si pomšákla. Vypadá to chutně, a zaujal mě ten talíř.?

  3. Vera M. napsal:

    Teda já zase ziram a hned bych po tom chlebu skočila . Mikuju Slaná jídla , sardelky, Kapary. Luxusní , mňam

    • blahovka.h napsal:

      Když jsem byla malá, tak jsme jim říkali kaprdlata a vyzobávala jsem je z oček. Jdou tak naložit poupata a nebo zelená semena lichořeřišnice. Výborné a ještě k tomu léčivé.

      • kvetula.v napsal:

        ? takže když si dám do truhlíku lichořeřišnici, budu mít krom parády i dobrůtku?
        Jsou takto jedlé a léčivé všecky odrůdy, nebo jen některé? Už hodně let ji nepěstuji, ale mohla bych jeden truhlíček obětovat 😎

        • blahovka.h napsal:

          Jsou. Teď jsem z ní dopila čaj, je dobrá na močák. Nejlepší je čerstvá, ale ke 12 měsíčkům netrefím, tak byl ze sušené. V létě když jdu okolo, tak utrhnu list nebo květ a chroupu. Je dobrá i na chlebu s máslem. Jen kdyby jí neměli rádi dřepčíci a housenky.

          • kvetula.v napsal:

            Jooo s housenkama jsem někdy bojovala fest. Ale ty mi dokázaly loni i pěkně oholit polovinu květináče kudrnky – jen klacíky trčely- a to během dvou dnů, kdy jsme nebyli doma. Před odjezdem zaliju (možná tam už někde mrňouskové uvnitř schovení byli) a po příjezdu mi málem vyskočily bulvy – tahala jsem jich několik desítek ?
            Fakt jsem myslela, že na chleba jen řeřicha setá. No budu se dovzdělávat a začnu okusovat kytičky 😎

          • IvaC napsal:

            Taky ji bastim, ma trochu chut jako rericha
            a jeste ji maji radi msice, potvory…

        • BOYE napsal:

          Prý i poupata pampelišek jdou naložit. Ale od doby, kdy se pro kaprlata nemusí do Tuzexu, se tím moc netrápím. 🙂
          Lichořeřišnice: Jedlé jsou všechny. Čím ale divočejší a jednodušší, tím léčivější. V podstatě jako u všeho, co se šlechtí kvůli kráse (tak se stává, že z některých vyloženě zázračných a nijak zdobných bylin vznikají krásné blbé blondýny).

          • kvetula.v napsal:

            Před dávnými časy jsem si přivezla pár semínek z Mallorky – moc hezké barvy, každý obdivoval. Nikdy mne nenapadlo si kousnout. Divokou těžko někde seženu, ale kouknu po semínkách ne příliš barevných a zase si po letech do truhlíčku zasadím. Já mám totiž za okny jen jahody a bylinky, tak udivím sousedy, že mi tu po letech něco pokvete ? Tedy ony i jahůdky a nebo drobné svíčky feferonek taky nevypadají marně ? 😎

          • BOYE napsal:

            O moc míň barevnou neseženeš, ale je jednoduchá, plnokvětá, nízká, pnoucí… Já mám nejradši jednoduchou, pnoucí – leze po plotě, tak si říkám, že když už na ní ty dřepčíci cizopasí, tak při vyplašení si při dopadu z výšky aspoň nabijou sosáky…

  4. kvetula.v napsal:

    ? jazyk jsem v pondělí dostala z domácí zabijačky. Měli to prase nějaké divné – mělo jenom jeden 😕 Jinak vařený vepřový jazyk mám moc ráda a když jich potkám víc za slušnou cenu, tuto pomazánku vyzkouším, jelikož je složena ze všeho, co opravdu můžu a mám vždy při ruce 😎

  5. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Já se omlouvám, ale toto opravdu ne, jak to měl někdo předemnou v huústech, tak to nedám.
    Stejně jako ledvinky, plíčky, luštěniny …. asi bych měla jmenovat to, co sním, vím.?
    Jo, játra bych si nikde v hospě nedala, ty si musím připravit sama … ano, jsem hrozná?
    A ty hodiny jsou kouzelné, pravda Římané tu 4 tak psali (IIII), tuším, že až středověk naznal, že jsou ta čísla strašně dlouhá, tak je začali zkracovat tím odečítáním (IV). Nesnažím se chytračit, ale učili nás to na škole a dodnes si to pamatuji.

  6. Vera M. napsal:

    Zase se společensky znemožnim . Ale : Nova domácí kuchařka , totalitní , učila jsem se podle ni vařit a napr. Pařížska slehacka 1* . No ale : podle ni jsem udělala veprovy jazyk na smetaně a posléze teprve jsem zjistíla, ze dělám “svíčkovou” . Proste stejný recept , ale z vepřového jazyka . Podobně jsem koukala na králíka na Smetaně. Mamka to nevarila, takže jsem neznala ani jazyk, ani toho králíka ! a dnes beru úplně všechno, co je na kořenové zelenině a je to to nejlepší. Dokonce spojit minutkove maso a na druhé pánvi na másle kořenová , je to mnamka , ta kořenová malinko podlita bílým vínem a oblíbené bylinky , já mám moc rada trosku tymiánu

    • kveta.batkova napsal:

      Tak pod tohhle se můžu podepsat. Taky mám ráda veškeré maso na kořenové zelenince, někdy z červeným, jindy s bílým vínkem a tymián, ten já taky moc ráda.

      • BOYE napsal:

        …a někdy ještě jalovec…
        Onehdy jsem zjistila, že sníme měsíčně 30 – 40 kilo zeleniny. Erteple nepočítám. Někdo mi tvrdil, že to snad ani není možný… ve třech lidech. Jenže když vezmu jen to množství kořenovky, cibule a zelí, tak toho ostatního už tolik není, že jo.

        • kvetula.v napsal:

          Tak já tomu věřím. Tím, že každé kilo koupím, mám docela přehled a řekla bych, že ve dvou těch cca 20kg zbaštíme s přehledem. V době kdy je čerstvá česká – z tržnice nebo zahrádky od babinky – je jí víc. 😎

        • Usmev.na.moji.tvari napsal:

          Já dnes koupila 2 kg mrkve s tím, že bude o víkendu vepřová v mrkvi ….. ovšem, to bych nesměla naférovku kilčo sežpapat, že? ? Zbyla jen ta zelená nať, tak marně přemýšlím, kam jí vrazím, aby byla užitečná

          • kvetula.v napsal:

            Ale ale… takové plýtvání! Ty nechroupáš mrkvičku i s natí? ?Taky je mi líto, když je nať hezká, že nemáme králíky. Sice jsem se tu dnes dozvěděla o další poživatině, o níž jsem neměla tuchy, ale jak využít mrkvovou nať – to fakt netuším ?

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Pesto z mrkvové natě budete potřebovat: 3 hrsti mrkvové nati (nepoužívejte hlavní stonky a před vhozením do mixéru nať nasekejte na menší kousky), 6 až 7 lžic olivového oleje, lžičku soli, 2 až 3 stroužky česneku, 3 lžíce piniových oříšků, 6 lžic parmezánu, lžíci citronové šťávy, dva až tři listy máty.

            Postup je jednoduchý. Všechny ingredience vhoďte do mixéru a rozmixujte na pastu. Pokud bude příliš tekutá, přihoďte ještě oříšky, pokud naopak příliš tuhá, přilejte trochu oleje. Mrkvové pesto přendejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v ledničce

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Včera jsem hledala, co s listy z ředkviček, páč byly nádherné, tak přihodit do salátu ….. ale neměla jsem k tomu ty správné přísady (4 druhy listového sálátu), tak skončily v koši. Ale dnes jsem byla lepší …..
            – přidat do polévky stejně jako petrželovou nať
            – odvar na zadržování vody
            – pesto (ale to bych dala asi jen ze zahrádky) – pokrájet na kousky 3 hrsti, 6 lžic oleje, 6 lžic parmezánu, 3 stroužky česneku, lžičku soli a trochu citršťávy – rozmixovat a uzavřít do skleničky v lednici.

            Tož zítra hodím do poblivky, páč mám kosti, které musím zužitkovat. ,
            Najdi si to na netu, ona má spoustu vitamínů a je dobrá na detox, ledviny, oči …… že já to nevěděla dřív, mohlo mi být dnes o 20 míň

          • kvetula.v napsal:

            A kam pak to pesto používat?
            Stejně si nejsem jistá, jestli je ta, několik dní kdovíjak v obchoďákách skladovaná nať, ke konzumaci vhodná?

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Haderach, asi 3 minutama jsme se minuly ?

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Květule – asi jako každé jiné pesto, si myslím …. hlavně těstoviny, ale ….

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Minuly 🙂
            Jo, na testoviny.

          • BOYE napsal:

            Moje Prvorozená moc ve vaření nevyniká, ale jedno mě naučila: Všechny čerstvé natě poseká, smíchá, nacpe do mrazáku a postupně s nimi zelení cokoli. A je to fakt poho. Někdy to víc voní mrkví, jindy celerem… U těch ředkviček z kupovaných nať používám až když je reálná šance, že rostly přirozeně. Ale asi je to fuk, neb mrkev v zimě… Nicméně máme morče, potkana a šváby, tak moc zelených zbytků nemáme. No, dva švábi toho zase tolik nesežerou, to je fakt.

    • Jiřina napsal:

      Věruško, tak u mne je to podobné. U nás doma babička krmila, co si jako dítě pamatuji, vždy prase, ale dělala se tlačenka, jelita, jitrnice, maso se nakládalo, udilo. Vše se dávalo do sklenic/ lednice tehdy nebyly/. Nikdy si nepamatuji, že by se u nás dělaly plíčka, jazyk – ten se dal do tlačenky. Proto na hodně receptů ani nereaguji, protože to vůbec neznám. Slepice, králíky to ano, ale králík se pekl buď sám, nebo s bůčkem, uzeným, smažil, na omáčku, ale nikdy se zeleninou. To jsem se postupně učila a tady se nestačím divit, co všechno se dělá, třeba pomazánka z jazyka, nikdy jsem to neslyšela. U nás se dělalo hodně z mouky tak 2-3x týdně. Bylo pole, tak mouka byla. Maso taky, ale jen obyčejné recepty, tady jsou vylepšené smetanou, šlehačkou a hodně zeleninou aj. Je to moc dobře a mně to vyhovuje. Proto jsem ráda že „Bramboračka“ existuje a vidím, co všechno se dá vařit. Svoje zvyky už asi moc nezměním, ale ráda se poučím. Díky všem za recepty. 🙂

      • Usmev.na.moji.tvari napsal:

        Já pamatuji, že se maso dávalo do plechovek a jak bylo výborné.
        A nebůj, také se dost často divím, co se dá uvařit a jak to chutná, když to vyzkouším. Proto sem lozíme, ne ni? ?

      • BOYE napsal:

        Jiřinko, ta pomazánka byl momentální nápad nad hromádkou odřezků. 🙂 Koupila jsem balík jazyků, že to zkusím, neb to vypadalo (a ukázalo se pravdou) na hodně muziky za málo peněz. Výhoda byla, že kdyby to neklaplo, kočky by měly žrádlo na několik dní. A klaplo to. Jazyky se mi líbily, že po oloupání a očištění vypadaly jako panenka a na talířích byly zdobné… Chuťově zcela neutrální, takže jsme dělali pikantní sosíky a omáčky. No a tu mazánku…

      • IvaC napsal:

        Muj muz pochazi z vesnice moravske a zeleninu skoro
        neji. Oni treba korenovou vyvarili a vyhodili, coz nechapu, ale je to tak. Ale jedlo se tam hodne zeli, to ano. A k te mrkvove nati-jednou davali Babylon a tam se africky manzel cesky divil, proc ji vyhazujem. Oni
        z ni normalne vari. Tenkrat jsem si rikala, ze si asi vice vazi jakehokoliv jidla, na rozdil od nas.

        • Jiřina napsal:

          Ivuško, to u nás bylo stejně, zelenina se vyvařila v polévce a dala se slepicím. Až můj první manžel ji začal jíst všechnu i cibuli. Tak jsem ji začala krájet do polévky a dětem chutnala. Teď můj děda sní všechno a v každé polévce musí mít spoustu zeleniny a tak 4-5 malých cibulí. Proto když kupuji cibuli na uskladnění, tak beru pro nás dva tak 30 kg cibule a ještě malinkou do polévky. A třeba mrkvová nať se zásadně dávala králíkům, nebo slepicím. Já teď nevyhodím ani stonky od petržele i celeru nasekám, zamrazím a přidávám do brambor když je vařím. No, tak to bývalo.

          • Jana Macůrková napsal:

            Moje tchýně dávala nať do polévky taky a vyhodila nejen tu zeleninu, ale sousedovic pes měl i maso z polévky. To nechápúu dodnes, já z něj vždycky něo udělá, dá se říct, že maso v polévce se vždy vaří cíleně na omáčku.

          • IvaC napsal:

            Jirinko, myslela jsem si, ze to u vas tak bylo, ale ani po tolika letech jsem to sveho muze nena-
            ucila, to jsi dobra….

        • BOYE napsal:

          Ivo, to jsem chtěla napsat, ale nevěděla jsem, v čem to bylo. Tenkrát řekl ženě, aby koupila mrkev a ona nechala tu nať v krámě v bedně. On pak neměl z čeho vařit, protože měl v plánu vyhodit ty kořeny… Ale je to už hooodně dávno, co to dávali. Máš bezva paměť. 🙂 Já mám spíš fotografickou, tudíž vím, jak to vypadalo u nich v kuchyni a kde ten člověk stál, když udiveně zíral na tu špatnou mrkev… Ale co to bylo za pořad mi úplně vypadlo.

          • jarybarka napsal:

            Já vždycky nejraději tucelerovou nať.Mamka dávala varit kořen a celerovou nať a ta byla moje.
            A polévka bez zeleniny?To musí být chudá.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..