Pivní štrúdl přidala do komentářů Kvetula.v
30dkg hladké mouky
1/2 kostky ztuženého pokrmového tuku (Omega, Iva)
1/8 l piva (16 lžic)
Vypracovat těsto a dát na 1/2 hod pod horký kastrůlek
rozdělit na 3 díly, rozválet placky dál jako každý štrůdl… svinutý potřít máslem
Peču horkovzduch při 150° 40 minut všechny 3 šišky na jednom plechu ,
Nebo nakrájet proužky stočit do vrtulky potřít rozšlehaným bílkem a sypat sýrem nebo cukrem se skořicí a upečeným namáčet konečky v čokoládové polevě …Vrtulky peču 20 min).
Pozn: každý týden se budu snažit vrátit na Bramboračku některý ze zajímavých receptů,které se objevily v komentářích. Foto ilustrační.
Pivni strudl je fakt moc dobry, pripominalo tazeny zavin???
Ták, a teď abych šla pro pivo… a krájela jablka.. Už jsem ho kdysi ušmekla, je to hlavně rychlé ??
Mám podobný : 50 dkg hladké mouky, 1kostka nastrouhaného tuku a 1/2 láhve desítky piva. Dělala ho kamarádka a chutnalo mi.
To bude ale aspoň na 5 šišek? Pro dva jsou i ty tři ažaž, i když mám velmi obětavého chlapa ? 😎
Dělávala jsem, ale od jisté doby se vyhýbám tukům typu omega. A objevila jsem recept z 1/2 másla, 1/2 hery, 2 zakysanky, 2 žloutky, špetky soli a hl. mouky, a když se nechá těsto do druhého dne ve spíži, tak není k poznání od klasického a pracného taženého štrúdlu.
Já totéž, ale místo zakysky jogurt. 🙂
K taženému: Tahám jen na Vánoce a při kulatém výročí otevření Suezského průplavu. A tažení mi moc nejde, což mě dost udivuje, neb mí pradědové jednak táhli na křížových výpravách a pak po čase přitáhli do Čech, aby se poprali s ostatníma klucima na Bílý hoře a následně táhl praděd do jižních Čech, kde si nadrancoval prabábu. No, ale tažený mám nejraději. Babička to tahání podědila, tak je to moje vzpomínka na dětství… Včera jsem na něj dostala hroznou chuť, protože jsem koukala na YT, kterak tam nějaký lokální umělec válel těsto na baklavu. Tak si říkám, jestli nezkusit vyválet. Třeba bych tam neměla tolik děr…
Já jsem nikdy nevyhledávala listové těsto a tažený jsem kvůli pracnosti zavrhla. Pivní šel krásně vyválet a byl rychle hotový – tu dobu co odpočíval pod kastrůlkem jsem využila k přípravě náplně- takže když chci štrůdl z tenkého těsta, dělám pivní. Jen nesmím zapomenout na ten ztužený tuk, který jinak doma nepoužívám, čili v zásobě není. Ten ze zakysanky (jogurtu) se taky dobře válí a netrhá? Pokud ano, změnila bych favorita 😎
Mně se s ním pracuje moc dobře. Někdy dělám jen takové personální štrůdlobuchty. Prostě malé štrůdlíky pro každou persónu extra kus a ty jsou něco mezi zamotáním a přeložením.
??to bych mohla dělat té mé spolubydlící persóně – měl by hooodně prdelek 😎
Válí se dobře, ale opravdu ho nechat odležet. Děravé štrúdly nemám a to jablka krájím na kousky a ořechy moc nadrobno nesekám. A máme rádi hodně náplně. Ráno jsem dnes udělala těsto a zítra upeču. Zpracovávám jablka, každý večer vykrájím a oloupu koš jablek, dám do pomaláče, druhý den rozmickuju a dám do sklenic hotová povidla a už mám připravenou další várku. Budu mít povidla do stovky :-).
Tak až uvidím na tržnici stůl s vyrovnanou pyramidou jablečných povidel , nemusím ani koukat na jméno prodejce ??
Já taky krájím a ořechy třeba jen drtím v dlani. Ale tažené mívám děravé v tahu. Když plním, už se to nestává. 🙂
Já mám jediný problém: Ty ztužené tuky. Vím, že mě to nezabije, ale vypěstovala jsem si k nim výhradně negativní vztah. A u některých těst to skutečně nejde nahradit. Nevíte někdo o nějaké alternativě? Na ztužené vzpomínám z dětství při vánočním pečení: Při strouhání na jemném struhadle dělaly nejkrásnější a nejbělejší „beránky“. 🙂