1/2 kg drštěk (hovězí kniha)
lze koupit už uvařené, zmražené,
2 velké cibule, 5 stroužků česneku
sladká paprika, pepř,
majoránka, špetka pálivé papriky
vývar nebo 2 kostky masoxu
1 lžíce hladké mouky
2 lžíce sádla
sůl
Na sádle zpěníme cibuli, přidáme papriku, majoránku, česnek a pepř, promícháme, zalijeme vývarem nebo vařící vodou s masoxem, chvilinku povaříme, přidáme rozmražené a propláchnuté dršťky a asi 15 minut povaříme.
Můžeme (ale není nutné) zahustit lžicí hladké mouky nebo jíšky.
Pokud máme dršťky čerstvé, musíme počítat s tím, že je budeme vařit poměrně dlouho.
Navíc při vaření musíme počítat s ne zrovna příjemnou vůní na začátku vaření.
Důkladně očištěné dštky (mívala jsem na ně speciálně vyčleněný kartáč a čistila jsem je hrubou solí) dáme vařit, po asi 1/2 hodině vodu vyměníme a tohle opakujeme nejméně 4x, teprve potom necháme dršťky vařit do měkka. Měkké je rozkrájíme na proužky a nasypeme do polévky.
Přesnídávkovou polévku vařila: Jana Macůrková
Tak tahle polívka patří do těch pár věcí,které nejsem schopná polknout. Zvládnu pouze variantu z hlívy.
U nás doma se nikdy nevařila, taky dělám jen z hlíny. Jak tak koukám, je s tím dost práce…ale dobrý to bude?
Ta hliněná bude dobrá na trávení.Jestě lepší by byla z jílu.Tam je sposta minerálů???
No ono nez se ta hlina vytvaruje do drstek to je holt fuska???
Ách jo, to mám karmelitánky!!
Kamarádky?
Já to mám strašně ráda.Libí se mi občas dumat nad těmi slovíčky.A karmelitánky jsou taky supééér????
Huš báby do kláštera s vámi, hezky zapalovat svíčky! ?? Není nic lepšího, než po ránu brečet smíchy ???? Jak jsem to přes slzy četla muži, tak ten tomu nasadil čepici, že lakys by měla psát jenom tečky, co by z toho vzešlo… no prostě záchvat smíchu. Lakys, já tu tvou klábosnici miluju ???
Že já tomu Tvému manažerovi pošlu ťukálsistku, a může tečkovat sám!!!
Hlavní MANAŽER hlásí, že již chápe, jak se cítí dyslektici, když čtou normální zprávu ?
koupíš bělené a předvařené,pokrájené dršťky v Makru…pak to j ejednoduché….vařím ji běžně pro 70 lidí z 10 kil drštěk…vaří se sama, je to jednoduchá a výborná přesnídávková polévka….existuj ei dršťková polévka pražského uzenáře, ta je bílá a taky dobrá…
Je to jednoduché až na to Makro tam to mám asi 60km.Drštkovku mám ráda ale dokážu bez ní žít.
Třeba až někdy pojedu kolem Makra a vzpomenu si…
Dršťkovou jsem milovala od mamky.Vždycky ji dělala z čerstvých a z vývaru po uzeném mase.Nedavno jsem se neudržela a koupila hotovou z masny a bylo tam všecho možný jen ne dršťky.
ona se dělá i z vepřových žaludků a vnitřností…ale hovězí dršťky,jsou hovězí dršťky…
Mela jsem ji moc rada, i jsem varila cerstve(hrozna prace a smrad), ale dnes
uz jen z hlivy, treba do vyvaru z kosti. A nevedela jsem, ze jsou ty prave
drstky zrovna z knihy, tady se fakt clovek vzdy neco noveho dozvi, diky….
Když jsem byl ještě mladík, začala se vařit drštková polévka z vepřových žaludků. Od té doby ji mám raději než hovězí.
Jakej byl?? Vy mužský máte do šedesáti pobertu, a pak jedete nanovo!!!
Sharka tu zminovala z drubezi kuze (kruti), ale recept zatim nedodala.
no,děla ji Karolína, prost ěmísto drštěk,pokrájel ana proužky krůtí kůži…..zbytek receptu je stejnej…
Máš pravdu, z těch vepřových žaludků je opravdu moc dobrá a udělaná je daleko dřív, než z hovězích. Jenomže ty vepř. žaludky jsem v obchodě neviděla už strašně dlouho.
Mňam , mám mocmoc rada DOMÁCÍ drstkovou. Bohužel řezník, kde mi holky schovaly ty krásné trapate a ty ctvereckovane, zkrachoval … Do těch kupovanych amarounu se mi nechce a předvarene z Globusu jsou jakžtakž varianta, ale nemám už více na ne chuť. Takže jsem také skončila u hlívy. Je to výborne tak jako tak a odpadají procesy s několika vařením atd
Předvařené zmrazené dršťky jsem koupila jednou, byly to lojovité flundry, tvrdé jak podrážka, takže jsem se zařekla, že už nikdy více. Problém je ten, že zdejší řezníci dršťky neberou, kvůli ceně se špatně prodávají. Ale i v jiných městech, pokud na dršťky natrefím, se jedná vždycky jen o bachor! Čepec, knihu, nebo slez jsem naposledy viděla před dávnými lety, kdy byl čert ještě malé pachole a byly za 4,- Kč za kilo! Takže když se mi někdy zadaří dršťky koupit, uvařím si velkou dávku a nadělám balíčky do mrazáku. Z hlívy jsem polévku ještě nedělala, určitě bude dobrá, ale vynikající je z ryzců, kotrče a také z kloboučků hřiba dutonohého. Nakrájet na proužky, spařit vařicí vodou, která spláchne tmavohnědě barvivo, ale chuť hub neutrpí, hned scedit, povařit v základu polévky, zahustit máslovou jíškou, dosolit a okořenit. Je opravdu výborná.
Boženko, stačí říct – čeplec mám doma (od kroje), knihu daruji, mám jich dost a slez roste na zahrádce ?
Tak já bych dodala leda ten bachor. U té knihy opatrně, z některých je člověku špatně jen je vidí…
Ano, pár takových skvostů jsem kdysi v pominutí smyslů koupila (!), když prodávala místní knihovna vyřazené knihy. Tuším, že jsem je záhy anonymně věnovala na jakýsi ples do tomboly. 🙂 Byly jak nové, inu, nikdo je nečetl… Ale do té poblifky by nebyla vůbec
potřeba paprika.:-) 🙂
No ty koupený mražený jsem taky zkusila a znova už to nehrozí.
Asi jsem měla štěstí, ale masna v Sázavě si dělá svoje a jsou perfektní. Velký proužk, krásně nakrájený. Sačí je jen krátce povařit a sou měkký.
Z kotrce nejlepsi…jen ho najit…a pak z nej vyhnat skvory 🙁
U nás kotrč rost docela hodně, sice drobnější, velký je také jen občas. Dřív jsem na něj jezdila ke kamarádce do Rynoltic, té rostl i na zahradě pod borovicemi. Chce to borovicový les a písčitý podklad.
Pokaždé když dělám dršťkovou z kotrče, tak si přísahám, že už ho nikdy neseberu. Tohle je snad nejhorší práce. Lepší je z masáků, ty se snadno oloupou, nakrájí napříč, aby byly řasy a hotovo. Z václavek taky není marná. Dělávala jsem i z holubinek, zůstaly křupavé, ale nějak jich už moc neroste.
Jo, z kotrče je výborná, ale to čištění je hrůza, takže více méně to jistí ta hlíva.
jde i z václavek
Polévku vařím z čerstvých drštěk. Nedávno je manžel koupil v Brně. Byla prý na ně velká fronta, koupil jich víc, polovinu jsem zamrazila a z druhé polévku uvařila. Je to pracné, to čistění a spařování, ale manžel je vždy v sedmém nebi, že dostane dršťkovou. Mamka polévku vařila a já se to od ní naučila. Když jsem byla mladší, nechtěla jsem dršťky ani ochutnat a když jsem už dělala polévku sama, naučila jsem se je i jíst.
Dršťkovou mám moc ráda. Osobně ji vařím jen z hub (masáci, hlíva). Poctivou z drštěk dělá vynikající exšvagrová mého chlapa. Praktikujeme to tak, že několikrát do roka na jatkách nakoupíme materiál i pro ně, oni uvaří a my si odvezeme veliký hrnec dobroty. Když zmizí poslední krabička z mrazáku, zopakujeme. Doma si přidávám jen jíšku (oni ji dělají řídkou, my máme rádi zahuštěnou), provařím a na závěr nasypu trochu domácí majoránky. Ňam … 😎
Já mám místo v mrazáku kdyby se ti to tam nevešlo….
?? v březnu se budou doplňovat zásoby. Do té doby už bude zlikvidovaná valná část zeleniny, nemám obavy, že by se nevešlo. Ale klidně můžeš přijet, poctivou porci na košt naliju 😉
Květulko, k té domácí majoránce. Nevím, jestli ji dostáváš nebo sama pěstuješ, nemajíc zahrádku, ale mně se osvědčilo ji nasít do okenního truhlíčku. Na záhonku mi sazenice pravidelně do druhého dne sežrali slimáci a na parapet se nevyškrábou. Na podzim byla ještě pěkná a bylo mi ji líto vyhodit, tak jsem ji přestěhovala na okno do ložnice. Celou zimu jsem sklízela, na jaře šla ven, bez přesazení byla zase krásná, tak na podzim šup domů, na jaře ven a teď už u mě bydlí třetí zimu a mám majoránky, že bych ji mohla dávat i do buchet. Aby měla z čeho žít, vždycky na jaře jí ke kořínkům zapravím pár granulek kravince a je bujná, zelená, voňavá, úplně jiná než koupená.
Předloni jsem dostala množství větší než velké, takže jsem předzásobila španělská dítka (tam je toto koření zcela neznámé), jinak si na jaře na tržnici koupím kelímek plný drobných rostlinek, rozdělím na několik trsů a zasadím do truhlíku. Pak záleží na počasí. Některý rok stříhám i 5x, jindy je třetí střih bídný. Ale nikdy mne nenapadlo majoránku přezimovat?. Kdesi jsem četla, že snad je i nějaká vytrvalá odrůda, ale já ji vždy po posledním sestřihu někdy v září komplet zlikvidovala. Díky za tip Boženko. Letos zkouším přezimovat libeček ve sklepě (ještě neobráží) 🙂
Já mám majoránku taky doma přez zimu a v letě je na balkoně a drží.?
Já taky nevěděla, že je majoránka trvalka, Jednou zbyly na záhonu dva kopce a náhodou byla mírná zima. Na jaře jsem se divila, že obráží. Pak jsem se zeptala zahradníka a ten mi to potvrdil. Na pěstování na okně nemám místo, ale každý rok jí sklidím tolik, že zásobím celou rodinu.
Dršťková polévka nemá chybu, jen do ní ještě přidávám maso a vývar z uzených žeber. Mražené už nikdy! Tvrdé a úplně průhledné. Majoránku už pěstuji také jen v květináči. Netušila jsem, že by mohla přezimovat. Sice jsem dostala i trvalku, ale ta vůně se nedá srovnat.
Dršťkovou polévku miluje můj děda, já mu ji kupuji v Albertu ve sklenici. Doma ji ještě dochutím česnekem a domácí majoránkou a fertik. Ani ji neochutnám, nějak nemůžu. Ale z hlívy, to je něco jiného, to si dám ráda. Vedle nás byl řezník a ten měl občas dršťky, bohužel vše zrušeno, tak jsem polévku dělala, ale ochutnával jen děda. Díky za připomenutí, musím ji zase koupit. Hlívu mám, ale bude z ní zítra omáčka.
Co se týká majoránky, sice zahrádku máme, ale nějak ji neumím pořádně vypěstovat, vždycky jsou to jen takové košťály, ale loni jsem koupila v zahradnictví Brabec v Modřicích trvalku, zasadila do truhlíku a ta byla perfektní – už není. Poslední střih byl snad v říjnu, ale nechala jsem ji venku, tak uvidím jestli nezmrzla. Granulky kravince koupím, mají ji ve velkém balení, tak bude i na zahrádku.
Ja zalevám žížalím čajem z domaciho kompostu a docela roste.
Já teda neeee, ale vím, že spoustě lidem chutná.
Dnes jsem narazila na recept na minibazaru, přepisuju přesně tak, jak byl napsaný, včetně názvu.?
Pos*aný patník
Koupený „domácí knedlík“ (normální houskový, fakt, byla tam i fotka) horký – napařený, jahody, cukr, zakysaná smetana a pro doladění barev trochu rozpuštěného másla.
Odpadá pracné balení jahod do těsta, za odměnu nám v nevařených jahodách zůstane všechnen vitamín C.
Těm, kdo nechápou, že je to jedlé, vzkazuju, že těsto na knedlíky je bez rohlíků, a z toho těsta se uvaří klasická knedlíková šiška – nebo se z toho těsta dělají plněné ovocné knedlíky. (?) Ty jsou pracnější a zaberou víc času. Takže by se mohlo stát, že dostanu chuť na ovocné knedlíky, ale než bych udělala těsto, než by vykynulo, než bych zabalila jahody do těsta, než by to znovu vykynulo, než bych to uvařila – tak už na ty knedlíky nemám chuť.
Horké knedlíky rozložím na talíř a přileju k nim dresink z čerstvých jahod, smetany na šlehání (tady jsem se teda ztratila, páč v přísadách má zakysanku) a cukr.
Smajlíky a text v závorkách jsem přidala já, Úsměfka. A teď to jdu rozchodit, toto je fakt drsný
Překopírovala jsem to do Kuchatky 4 (sbírám na ni recepty, ale dotaz – je to Minibazar nebo Mimibazar?
Máš pravdu, miMibazar …. nevím proč jsem to přejmenovala. Takové lahůdky tam mají. ?♀️
Fakt si myslíš, že to bude někdo číst?
Na to asi vytvoří novou speciální rubriku (jen v té Kuchatce4 – „Převzato ze smetiště“ ???
Tam jsou poklady k pohledání – rajská s párkem, mezi dva houskové knedlíky lupnutý salám, to celé obalené v trojobale a osmažené, místo langošů toustový chleba omočený ve vejci a na tom kepuč …. a my se tady s tím tak mazlíme a mazlíme ?
Já bych se tedy přimlouvala za to, aby ani „na smetišti“ už ty mimibazarový věci nebyly. Jsou léty zprofanovaný, médii protažený a je to takovej hnus! Navíc velmi ohranej.
Třeba si každá najdeme mezi svými vynálezy něco, co jsme pak, za stálého míchání, vylejvaly do záchodu. Z toho bychom mohli založit vlastní skládku…
To za mě. 🙂
Pro Úsměvku a BOYE – ten smažený knedlík jsem vyzkoušela a se zeleninovým salátem to ujde. Jen mezi nedávám salám, ale kvalitní šunku. Zkusila jsem to proto, že ne vždycky mám chuť na knedlík s vejcem a když mi zbydou tak 4 plátky knedlíku, tak co s nimi?
Tak v tomto případě se přimlouvám za totéž – žádný „převzato ze smetiště“ nedělat. Ty recepty jsou zprofanovaný a protažený vším možným, včetně Blaffestu. Snažení mamynek, aby si manža čvachtal je děsuplný – a když pak ještě mimískovi přidaj do poblifčičky Vegetu, dělají se mi mžitky před očima 🙁
přesně, hlavně ať si manžové čvachtají…..se mi chce blejt,jen to čtu….
Ale normální ženská dá deckam jen to nej, nemusí to být nákladné jídlo, ale musí se třeba déle vařit… radši na to nemyslet, co se v některých rodinách děje dětem … a když nemám čas na dlouhé vaření, tak Chleby se zeleninou a hotovo. Taková dobra ředkvička je nad zlato
Než dělat trubritku „ze smetiště“ (zabere to drahocenné místo), bych se přilmouvala za držení „minuty ticha“ za ty satčetné manžele, kteří jsou ochotni z lásky tohle spolknout.
Lakys, to není z lásky. To je jen životní nutnost aby hlady neumřeli?