(1121) Zeleninová ohřívací polévka

…pracovně nazvaná seleninová polífka

Na 1,5 litru vody:
čtvrtka menšího celeru, střední cibule
střední mrkev, pár listů kapusty
plechovka sekaných rajčat
stroužek česneku garam masala
sůl,  máslo/olej
petrželová nať

Na oleji nebo másle zpěňte cibuli, přidejte na drobno pokrájenou ostatní zeleninu a česnek. Nechte osmahnout, než začne vonět. Vsypte lžíci garam masaly, mírně osolte a vařte do měkka. Těsně před koncem varu vyklopte do hrnce konzervu sekaných rajčat a případně dosolte. Posypte petrželkou a nechte chviličku stát.

Polévka je dobrá jen tak, nebo do ní snadno zužitkujete zbylou porci vařených těstovin či luštěnin, které v polévce jen prohřejete.

Případnou pálivost můžete srazit lžící zakysané smetany, nebo jogurtu.

Recept poslala BOYE

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 komentářů: (1121) Zeleninová ohřívací polévka

  1. Ivana P. napsal:

    Hned bych si dala, možná by v tom bylo dobré i kokosové mléko místo smetany :o)

  2. 60anda napsal:

    Moje pondělní zkušenost s ohříváním, ráno jsem 3xkejchla a pak už jsem nestíhala dát ruku jinam než k nosu, prostě rýma jako trám, nosohltan v jednom ohni. Kolegyně mi říkala, že si jednou nalepila na čelo a kořen nosu jakousi zázračnou náplast a do rána byla vyléčená. Tak jsem si řekla, že místo náplasti použiju manželovu końskou zahřívací mast. Natřela jsem si čelo, kořen nosu a mázla jsem i pod nos odřený od kapesníků.
    Najednou jsem měla celou hubu v jednom ohni, myslela jsem ,že zhořím. Umývala jsem aspoň pětkrát. Pak jsem si nasadila brýle a čtu, že ta koňská mast byla s chilli. Ale ráno jsem měla po rýmě, opakovat nedoporučuji.

  3. Vera M. napsal:

    Oooo, ta je bezva. Prozradis, od které firmy je dobra Garam masala? Já mám nejblíž do ? a tam bude vícero druhu nebo u stankoveho prodejce?

  4. jarybarka napsal:

    Polevky jsou moje gusto.Tato vypadá moc jedle.
    Jedinou co nejím a ani ji nemusím vidět je mlíková se škraloupem ta je hodně brekeke.

  5. kveta.batkova napsal:

    Určitě bude dobře zahřívací, ale já bych musela vynechat to garam masala. Jednou na něčí doporučení jsem to koření koupila, jednou použila do jakéhosi pokrmu a ihned vyhodila. Mně prostě nejde do húst. Určitě by to zahřívání šlo udělat jiným kořením, jo a ty fazole do polévky, to je dobrý nápad.

  6. BOYE napsal:

    Garam a jiné masaly: Rovnou přiznávám, že jsem ji nikdy nekoupila. Mám doma dva druhy, které mi odsypala spřátelená, opravdu indická rodina kuchařů, ze svých zásob. Masala je prostě směs koření. Takže pokud rádi/dy experimentujete, stačí se mrknout, co Indové používají a namícht si podle své momentální chuti a případně vynechávat, co nesedne. Co vím, tak lidi, kteří frčí na indických jídlech, nakupují v krámcích, které většinou bývají součástí restaurací (nebo naopak). Už hodně lidí mi říkalo, že si jezdí do Prahy, do krámu v Lipanské na Žižkově (je to na jejím horním konci).
    Já použila tu ofic. garam z pytlíku pro potřeby receptu, jinak by něco umíchala Benjamína, kterou koření baví a jen ji musím občas držet dál od vanilky. 🙂 Ale určitě by šla použít i třeba některá indická kari pasta a ty se prodávají třeba v hypersuper dost běžně. Pokud jste nedozráli k tvrdé Indii, klidně zvolte výrobek anglický. Ostatním evropanům a Číně bych se vyhnula. Ale jak píše Jana – pokud vám půjde jen o zateplení, klidně dejte Mexiko. Přeci jen je to normální zeleninová polífka. 🙂
    A o kokosovém mlíku bych vůbec nepolemizovala. Jen o jeho ceně – to je ta brzda. My dost často, místo smetany, mírníme indický napalm jogurtem.

  7. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Tak, dnešní dietka nebude a aniž bych četla recepísek, tak také vařím zeleninovou poblivku ….
    kousek celeru, cibule, česnek, mrkev, petržel, pórek, řapíkatý celer, koření, 1,5 litru vývaru, zbyteček květáku, máslo na osmažení zeleninky.
    Do toho přihodím hrst dětské krupičky a nudle.

  8. kvetula.v napsal:

    Vývarové polévky u nás v kurzu nejsou (což je fajn, protože vařit pro dva a každému jinou polévku, to bych asi neustála) , ale jak se jedná o cokoliv hustého k čemu se může přikousnout kus pečiva (nejlépe domácí karásek) a je z toho samostatné jídlo, dostává polévka zelenou. Trocha pálivosti posune na žebříčku žádanosti na vyšší příčky.
    Díky za tip 😎

  9. jarybarka napsal:

    Já trochu mimo polévkovou mísu.Dnes jsem spáchala tortilly (rp126) s kuŕecim a zeleninou a bylinkovým máslem.Doma dělané placky chutnaly všem.Tak chválím.

  10. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    „V hrnci rozpálíme trochu oleje. Vsypeme na něj mraženou zeleninu (existují přímo „směsi na polévku“, ale je to jedno… ale ty jsou nejlevnější a je tam vše potřebné) – je třeba myslet na kapacitu hrnce a počet strávníků (pro jednoho stačí tak 1/5 sáčku) a chvíli smažíme. Respektive párkrát promícháme a až nás to přestane bavit, vlijeme zhruba 3 sklenky vody (platí totéž co u množství zeleniny). Osolíme, můžeme přidat pár kuliček pepře, nového koření, či bobkový list (toto je ale potřeba před servírováním vylovit), případně dochutíme vegetou a vaříme asi 10 minut. Lze přidat třeba ještě trochu oregána či jiného koření – fantazii se meze nekladou. A pro ty, co mají rádi unifikovanou chuť, samozřejmě sojovku na závěr.
    A rozmlsaní příslušníci buržoázní třídy, kteří mají vajíčko, mouku a struhadlo si ještě můžou udělat do polévky kapání.“
    Může mi některá z vás vysvětlit, proč se s tím vařením pořád tak prdíme, děláme vývary, čistíme a krájíme zeleninu, když stačí tak málo? ? Jestli já nebudu ten rozmlsaný buržoalista ?

  11. BOYE napsal:

    Školním jídelnám – a že jsem jich prošla spousty – se nepodařilo zhnusit mi ani jedno jídlo. Vyjma polívek ze zmražený zeleniny. 🙁 Brekeke!
    Je jediná výjimka: S drožďovými knedlíčky. Ale trefit polífkovou směs, která by byla aspoň trochu podobná původní mochovský směsi, se mi nedaří. Takže sice ji dělám ze zmraženiny, ale dohazuju čerstvou. Je zvláštní, že když jsem se pokoušela dělat ji od základu z čerstvé, nebylo to ono. To jsou ty chuťový paměti z dětství.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..