(1130) Hovězí guláš „postovosumdesátý“

1 kg hovězí kližky (ale záleží na každé, jaký kus použije)
sádlo (to je opravdu důležité, olej tu správnou službu neudělá)
cibule (někdo dává stejně jako masa, já ne, dávám 2 cibule)
mletá paprika
sůl, kmín, majoránka (té trochu)
1 stroužek česneku
střídka chleba (na toto množství dávám necelou 1/4 chleba, když je tmavý, tak je výborný. Hlavně nedávat se zrníčky)

Nejdříve začnu cibulí – nechám jí na sádle krásně zezlátnout, potom přidám maso, které řádně osmahnu ze všech stran. Tím nám cibule krásně ztmavne a dá tu správnou barvu omáčce.

Ve chvíli, kdy se maso krásně leskne tukem, tak kastrol odstavím. Nasypu papriku – to dělám z důvodu možného zhořknutí, přidám fšecko koření, střídku chleba, zaliji horkou vodou a dám zpět na plotnu a dusím a dusím a dusím.

Tj. guláš nechám lehce táhnout, nejdůležitější je hlavně pomalu, nespěchat. Občas promíchám, popřípadě podliji vodou. Když je dobré maso, stačí cca 3 hodiny, když je to starý kus, tak možná nepomůže ani celý den.

Tím, že tam dám chléb, tak nemusím zahušťovat, ale vím, že někdo napíše, že zahustí větším množstvím cibule. Já ne, přijde mi potom sladký. Utřený česnek a majoránku přidávám na závěr.

Recept od  Úsměvky  ponechán bez úprav.

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 komentářů: (1130) Hovězí guláš „postovosumdesátý“

  1. blahovka.h napsal:

    Cibule je v guláši důležitá, ale někdo si plete množství s váhou. Tudíž je nesmysl kilo masa a kilo cibule. Má to být stejná hromádka.
    Vařím ho stejně, jen vynechávám majoránku, tu máme spojenou s buřtgulášem nebo se zabijačkovým. Kmínu dávám taky jen trochu. A když se k základu přidá vepřová slezinka, je to ještě lepší. Udělá guláš hutnější.
    Chlapi prý ho dělají lepší a to z toho důvodu, že se nebojí opravdu maso s cibulí vysmahnout až se to téměř připaluje. Trvalo mi pár let, než jsem to vychytala.

  2. Jana Macůrková napsal:

    Guláš je asi nejvděčnější jídlo, co se týká vaření pro regiment vojáků…
    Já teď prohledávám nejrůznější weby o vaření a tak mám těch gulášů vypsaných asi 15 a každý je úplně jiný. Ovšem z kližky je to klasika a nic se mu nevyrovná.

    • Nella napsal:

      Gulášek vypadá náramně. Z kližky je výborný a skvělý je i z líček. To je maso, které jsem neznala, ale jednou jsem si je dala v restauraci na víně a bylo to tak skvělé, že jsem se začala pídit jak po receptu, tak po mase. Chodím do bezva řeznictví a tam je mají za 130 Kč kilo. Kližka bývá tak za 169, takže je to i levnější. Chce to delší čas na přípravu, ale vyplatí se. Pokud natrefím na líčka, beru přednostně ty. A důkaz že je to po uvaření měkké je i to, že to konzumují i manželovi rodiče, kterým je 93 a 91 let 🙂

  3. Vera M. napsal:

    S placickami je to luxus a nikdy nezapomenu, jak německy zetak snědl celicky chlebovy hrnec s gulasem ( skoro takovým, jako tvůj, ale bez chleboveho zahuštění) , udělali jsme pro každého jeden z takové domácí pekárny vesnické a nechali ohřát dokrupava v troubě. Přiznám se, ze jen jedinkrát jsem zahustovala chlebem a měla jsem nějaký “kyselejsi” chlebik. To se pak projevilo i na celkové chuti. Dnes už nezahustuji vůbec, ale musím to s tím chlebem znovu vyzkoušet. Recept dodržim?

    • Usmev.na.moji.tvari napsal:

      Bramboráky k němu dělám pouze v případě, že jsme doma jen my dva, když přijedou sarančata, tak je k tomu houskový knedl, těstoviny a vařený brambor – každý totiž požaduje něco jiného. A kdybych nabídla bramboráky, tak bych musela začít ráno škrábat tak 10 kg brambor a stejně bych měla strach, že je sežpapají dřív, než bude ten gulášek. ???

      • Vera M. napsal:

        Každý se diví, ze mi nevadí Strouhat brambory i ve větším množství. Ale ne zas pro regiment. Nejlépe to jde na tom obyčejnem plechovem struhadle, na těch elektrických přístrojích je taková divná struktura. Tak se obětují a Strouham ….no a pecu taky já, takže tak nějak a tak …

        • Usmev.na.moji.tvari napsal:

          Taky mi nevadí strouhat na ručním struhadle (mám takový ten čtyřhran), část strouhám na tom hrubším a část na tom jemnějším. Nám to takto chutná. Ale tak ze dvou či tří kil, víc fáááákt nedávám.
          A to nepíšu o tom, že díky struhadlu to máme občas i s masem ?

          • kveta.batkova napsal:

            S masem to my máme taky skoro vždycky, což tedy až tak nevadí, ale když máme štrůdl s jablky a s masem, to už je horší. Už to tedy praktikuji tak, že než vezmu do ruky struhadlo, palec u levé ruky (jsem takový poloviční levák) obalím fáčem a řádně zalepím leukoplastí.

          • kvetula.v napsal:

            ?Strouhat 2-3 kila brambor na placky, tak už nic jiného nevařím, neboť zcepením.
            Taky občas přemýšlím, jestli budou bramboráky nebo „prdelačka“ , když se mi podaří víc prstíků ohoblovat . To se podaří skoro pokaždé při strouhání brambor na halušky – ty dělám na těch hrbolech na kašičku.

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            ???
            Já občas i mrkvičku s citronem a cukrem.
            Musela bych obalit palec a ukazovák pravé ruky, ty mám strouhlé docela pravidelně

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Květuš, přiznám se bez mučení …. halušku dělám z pytlíku, páč na to množství, co musím udělat, tak nemám sílu.
            Ty 2 – 3 kila není tak moc, to se ještě dá.
            Ale ta prdelačka je úžasná, příště mu to tak předložím …. chtěla jsem bramboráky, ale je z teho prdelačka ????

          • kvetula.v napsal:

            Strouhaná mrkvička s mandarinkovým kompotem byla teď podvakrát na odpolední svačinku a prstíky mám neporušené ?

          • kvetula.v napsal:

            Ze 2-3 kil by bylo halušek pro půl vesnice. No ale to bys musela vařit v kotli ?
            já dělám ze 3-4 brambor – podle velikosti (na strouhání se vybírají ty největší!

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Mám doma plechovku mandošek, ale rozbil se mi otevírák, tak tu budou ležet ještě hodně dlouho.
            Pro nás dva běžně 2 kila brambor, ale …. 4 velké brambory budou mít váhu skoro stejnou, to mi věř.

  4. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Osobo, poslouchej, ty moje kydy musíš upravovat, se normálně stydím ….
    A kde porád ty moje recepty vytahuješ, to jsem Ti toho tolik naposílala? Vůbec si to už nepamatuji. ??

  5. kvetula.v napsal:

    Tedy suchým strouhaným chlebem občas něco zahušťuju, ale vrznout čerstvej přímo k masu? – to mne fakt nikdy nenapadlo. Určo vyzkouším. A ty bramboráčky? Ty osobo chechtavá, Ty víš jak mi zavařit cooo? Asi dostane mužskej zákaz na tyto stránky nahlížet. Kdo má pak odrážet ty vyčítavé pohledy – no vidíš, Úsměvka i ke gulášku bramboráčky dělá! 😕
    Ke špenátu s uzeným je dodnes nedostal 😎

  6. BOYE napsal:

    Guláš hovězí bych si dala hned. Segedínský byl včera, dneska jsem byla ve městě něco zúřadovat a dopo na zahradě, k véče bude chleba. Až vydechnu.
    Od doby, co má Dorostenka problém se pšenicí, je zahušťování alchymie. Ale já dávám do guláše cibule spoustu a jednu mrkef a papriky a rajčata – tedy v sezóně. Jinak musí stačit trochu protlaku. A zahušťuju chlebem i s kůrkou. Zelenina to sice zvládne, ale chuť toho chleba je skvělá. Tak ho vždycky povařuju ve vývaru. Z hrnce odeberu pro Dorostenku, vliju chlebový povařeníčko a chvíli dovařím společně. A jak se tu píše – množství cibule to osladí. Nicméně před pár lety jsem se trošičku zakecala kousek od plotny a celý základ ztmavl víc, než mi připadalo zdrávo. Přesně na hraně připálení. Neměla jsem čas ani suroviny na opravu, dodělala jsem ho tak. A od té doby vím, že je pravda, co se říká o hospodským guláši: Je tak skvělej proto, že je trošičku připálenej…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..