(1131) Tarte Tatin

16 deka  hladké mouky
špetka soli
6 lžic studeného másla
1 vejce (prošlehat s 1 lžičkou vody )
5–7 nemoučnatých  jablek
11 deka  másla
10–15 deka  krupicového cukru

Mouku dejte do mísy. Přidejte lžíci cukru, kousky másla, vejce a trošku soli. Hňácejte, těsto dokud se pěkně nespojí a nevytvoří pěknou kouli. Hotové těsto zabalte do fólie a nechte vychladit v lednici (stačí alespoň hodinka).

Odleželé těsto nechte chvíli povolit při pokojové teplotě. Na pomoučeném válu (nebo mezi dvěma pruhy potravinářské fólie nebo pečicího papíru),  ho rozválejte, propíchejte ho vidličkou, přikryjte a vraťte do lednice. Rozválené těsto by mělo mít tvar nádoby, ve které budete koláč připravovat (asi o centimetr z každé strany větší).

Jablka oloupejte a nakrájejte na silnější plátky (v původním receptu jsou poloviny, neosvědčily se mi).  Do formy na koláč dejte cukr na karamel. Postavte na střední plamen a počkejte, až  cukr  začne karamelizovat. Když dosáhne  zlatohnědé barvy, odstavte.

Do karamelu vmíchejte máslo a promíchejte. Pak tam  postupně naskládejte připravená jablka. Měla by být opravdu na těsno a mírně přes sebe, protože se při pečení srazí. Na jablka opatrně přesuňte připravenét těsto. Po okrajích ho zastrčte směrem dolů jako prostěradlo.

Strčte do trouby rozehřáté na 180 ° a pečte asi 30 minut. Ve finále by mělo být pěkně dozlatova. Po upečení koláč vyndejte a počkejte asi 5 minut. Pak ho přiklopte talířem a   opatrně otočte.

Z textu je jasné, že nádoba na pečení je limitována velikostí talíře, jehož pomocí koláč překlopíme. Ideálně se mi osvědčil nízký (koláčový) spodek od remosky, ale může to být i pánev, které jde sundat ucho, atd. Zvolíte-li klasickou koláčovou formu odpovídajícího průměru, doporučuju teflonovou. Haderach

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: (1131) Tarte Tatin

  1. Ivana P. napsal:

    Aha….a já myslela, že jablka se v té karamelové směsi chvíli opékají.

    • Haderach Kwisatz napsal:

      I takový recept existuje – tohle je jaksi rychlejší. Ono je to jako se vším – existuje více receptů, a kdo ví, jakej je ten pravej a jedinej, podle Stéphanie Tatin. Ona už nám to nepoví 🙂

    • BOYE napsal:

      Já to mám hozené tak, že používám oba způsoby. A to podle jablek. Když peču z prvních padanek, bývají tvrdší a kyselejší. Tehdy jim dám karamelovou lázeň ještě před pečením. Zesládnou a změknou. Teď, kdy se dobírají poslední uskladněná jablka, je Haderčin způsob ideální – zbytečným popoháněním ovoce v karamelu toto poněkud zbahní. Ovšem u jablek kupovaných je to vždycky třeba odhadnout. Navíc některá jsou zcela bez chuti a vůně, tudíž je možnost je před definitivním zakoláčováním něčím vytunit: Kořením, citrusovou šťávou i kůrou… Pokud jde o mě, vyjma šumavského jahodáku (borůvkový kynutý koláč tety Anči), jsou jablečné koláče jednoznačný favorit.

  2. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Běžně se mi to nestává, ale potřebuji vysvětlení …
    – 6 lžic studeného másla – mám ho nechat nejdřív rozpustit a potom lžíce nabírat? A tato dávka je do těsta? Protože tam potom píšeš, že „kousky másla“
    – 11 deka másla – to patří na karamel?
    O plameni se dohadovat nebudu, přestože mám varnou desku. ?
    Vypadá to nádherně, zrovna se mi tady válí asi 5 velkých jablek, které už nikdo nechce za syrova, tak bych se do toho pustila.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..