Opět trochu nostalgie –
jakékoliv těstoviny uvaříme ve slané vodě
přidáme kousek másla nebo lžičku oleje, aby se těstoviny neslepily a posypeme mletým mákem s moučkovým cukrem….
U nás se tomu říkalo Padlé vojsko…
Autorka receptu: Jana Macůrková
Opět trochu nostalgie –
jakékoliv těstoviny uvaříme ve slané vodě
přidáme kousek másla nebo lžičku oleje, aby se těstoviny neslepily a posypeme mletým mákem s moučkovým cukrem….
U nás se tomu říkalo Padlé vojsko…
Autorka receptu: Jana Macůrková
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
I u nás padlý vojsko. A když je mícháme se špenátem, je to Padlý vojsko v maskáčích. Následovaly nudle s tvarohem jako Paragáni v zimě, ale to se neujalo…
Já jednou jako studentskou znouzecnost udělala nudle s kopřivama a dodnes se to u nás vyžaduje. Tehdy jsem v jarmárce našla: Stroužek česneku, půl malý cibule, špeku tak na dvě kousnutí a špatně oškrabaný papír od másla (= cca lžička). Papír jsem oškrabala dokonale, ostatní nakrájela na drobno, nechala zesklovatět na pánvi. Následně jsem přihodila hrst nasekaných kopřiv – těch bylo na zahradě dost, ale kdo by se s tím trhal, že jo… Mezitím se uvařily nudle, do kterých jsem to zamíchala. Vůně mocná přilákala spolubydlícího, který výměnou za trochu té hmoty obětoval svůj poslední okoralý kousek sýra, který rozmlátil kladivem (ano, struhadlo již bylo vynalezeno, ale jednak se nevyskytovalo nikde poblíž a navíc ten sýr byl tvrdším bratrem nejtvrdšího sýra na světě)… Bylo to tehdy moooc dobré a jak se ukázalo i v dobách hojnosti je to krmě víceméně chutná. Víc více, než méně:-)
Ty mi dáváš poránu! „Rozmlátil sýr kladivem“ je úžasné!
Mám si na flešku uložit i tenhle recept?
Rozhodně, hodila jsem do placu rodinné stříbro:-)
Zasmála jsem se,jste vtipná.Takhle jsem si udělala špagety s česnekem a bršlicí-kozí nohou+máslo a sůl.Byla jsem překvapená,jak to bylo dobré.
Pozn. adminky: – tohle jsou všechno odpovědi pro BOYE, proto vymazávám následující poznámku.
Jaja, bršlice je druhá z oblíbených zelenin. A kombinace s těstovinama… bez chyby. Domnívám se, že když Ital vynalezl pesto, byl ve stejné situaci jako já tehdy – doma nic a břuch prázdný. Haldovější a chudší už byl jen ten, co přivedl na svět AGLIO OLIO.
Brambory a zelé – živobytí celé. A když hlady cepením, dám si nudle s lupením!
To je fakt dobrota, levná a rychlá. Škubánky s mákem……..
Právě zase vědci věští, že mák je velmi zdravý po všech stránkách. Jen víc máku do všeho a bude nám to šuma fuk.
Zrovna na zítra se chystám udělat k obědu domácí nudle s tvarohem. Jdu do práce a tak až přijdu to bude rychlovka a k tomu koprová polévka. U nás se říká zalívanka. (Včera jsem okukovala záhonky a při pohledu na kopr jsem na ni dostala náramnou chuť, jen škoda že nerostou kuřátka.)
Koprovou polévku neumím, ale koprovou omáčku s hovězím a knedlíkem bych si smlsla okamžitě. Asi bude technologie stejná, jen výsledný produkt řidší. Kopr můžu.
Nedávno jsem ochutnala sušené hovězí a bylo kořeněné taky koprem a pepřem- lahůdka.recept nemám dělala ho druhá babča poptám se až si vzpomenu.?
Dají se vařit brambory na kostky se špetkou drc.kmínu , pokud rostou v lese kuřátka, tak se přidájí 2 hrstě kuřátek, zahustí se šlehačkou ve které se rozkvedlá mouka a vajíčko, ochutí solí , octem a přidá se kopr. Dají se použít i jiné lesní houby, ale kuřátka jsou nejlepší. Když se polévka udělá hustší a přidají se nasekaná vajíčka na tvrdo, stačí samotná k večeři.
Má vééééélmi oblíbená! Ale my do ní vajíčka vyfukujeme.
Vyfukujete???? To jako jak?
Jj to vypadá zajímavě.
Vyfukujeme: Když polífka vře, vypadám jak velikonoční reklama – prostě proděravím a obsah foukám do hrnce. Pak v jídle neplavou úhledné kostičky, ale fantazii meze nekladoucí cancourky 🙂
Vzhledem k tomu, že mám manžela Moraváka, tak si dovolím vysvětlující poznámku – na Moravě kuřátka =
v Čechách lišky.
Hodná! Já houbařsky umim ze Šumavy a nějak mi to nesedělo 🙂
dík, mě zas matou ty lišky, prostě Moravačka jak poleno