porce štiky
polohrubá mouka
přepuštěné máslo
panko strouhanka
citronová kůra
Den předem štiku nasolíme. Asi hodinu před úpravou vyndáme z lednice. Před smažením osušíme, zlehka obalíme v polohrubé mouce a zvolna smažíme na přepuštěném másle napřed kůží dolů. Z druhé strany jen necháme zatáhnout. Přendáme na pekáček a na stranu bez kůže dáme směs z panko strouhanky (na dvě porce asi 4 lžíce) smíchané s troškou citr kůry a asi 2 lžícemi másla zbylého ze smažení. Strčíme pod gril a zapékáme cca 5-7 minut.
Jako se hodí vařené brambory s máslem a petrželkou. Vedle do do mističky umícháme zakysanou smetanu s pár vločkami maldonské soli, zakápnutou citrónem a trošičkou olivového oleje. V létě do ní můžeme přidat i kopr.
Recept poslala J.K.
Štiky nemaje, nechala bych se pozvat, prosím. Slint, slint.
Hmmm krásně to vypadá.To bych ráda vyzkoušela.?
Uz ty pouzite suroviny vzbuzuji chut, natoz sama stika, kterou jsem jedla jako
dite. Deda byl rybar, nikdy nic neprinesl a najednou velka stika a kdyz ji mama
otevirala, tak vevnitr byla taky stika, jen mala. Pamatuji si, ze ryba to byla krasna, ale chut uz ne.Hned bych si ji, Jani, dala, diky…..
Ještě rada pro ty, kdo nemají a nechtějí kupovat Panko struhanku – lze si ji udělat doma, recept je velmi jednoduchý. Budete potřebovat 2 dny starý bílý chleba. Okrájejte z něj tmavou kůrku a z kontrolujte vnitřek – pokud je stále příliš měkký, nechte ho ještě pár hodin schnout. Suchý chléb rozdrobte mezi prsty tak, aby vznikla hrubá strouhanka. Druhou možností je použití kuchyňského robota. Dejte pozor, abyste chleba nerozemleli až příliš najemno. Rozdrobený chléb nasypte na plech vyložený pečícím papírem a vytvořte tenkou rovnoměrnou vrstvu. Plech vložte do trouby vyhřáté na 150°. Nechte ji tam 3 minuty a poté vyndejte a důkladně promíchejte. Opět ji dejte trouby a po dalších třech minutách znovu vyndejte a promíchejte. Pokud strouhanka stále není dostatečně vysušená, můžete ji dát do trouby ještě na poslední dvě minuty. Celou dobu strouhanku hlídejte, aby se nepřipálila. Musí být lehce zlatavá, nikoliv hnědá.Hotovou strouhanku nechte alespoň hodinu chladnout. Poté ji můžete nasypat do uzavíratelné dózy. Skladujte ji ve špajzu, kde je sucho a tma, nebo v mrazáku.
Recept je staženej z netu, dělala jsem podle něj a super!
???, díky, protože ta panko s příchutí nic moc teda, je to dobre, ale drahé a pro mě takové divné…ale doteď jsem ji používala taky . Recept super, miluju citrony a kůru a pořad mám doma hafo
Olalaáááá! Plakala bych, ale nemusím! Včera večer jsem dohodla výpravu za rybama, pro ryby a o rybách. Bude to tedy až za pár dní (co to je tři nedělě…) ale protože pak krátce na to budu mít narozeniny, prvně v životě (sic!) jsem si nadiktovala dárky. Nojó. Pravda, první na seznamu je úhoř, ale ščuka je hned druhá! A navíc jsem, zcela podle, své přání vyslovila před svědky, kteří se rozhodně zasadí a dohlédnou na jeho splnění. 🙂
Něco vám povím: Nějak mi to dneska nespalo. Protože mám služebního vnoučka, potřebuju být auf a fit. Tož jsem se rozhodla posnídat kim-či. Včera jsem toho mrňouse učila jíst špenát. Byla to sranda, ale klaplo to. (Vzhledem ke svému původu špenát jeho rodina nikdy ani neviděla.) Dneska přišel, kouknul do misky a pravil, že taky. Škodolibě jsem mu kousíček šupla do chlebárny. Vyvalil oči (už jste někdy viděli vyvalený asiatský oka??? 😀 😀 😀 ), orosil se a pravil: Eště ňamňam! … Jen doufám, že ho nebude pálit druhej konec, protože toho zblajznul dost. Aby nedošlo k omylu, je to asiat, ale ne ze zeleninové země. V domovině jeho rodičů se jí maso. S masem. Tady přibrali jen brambory a mrkev… Dneska bude mít houbový trénink – tedy pokud bude mít hlad. Objevil Dorostenčin kukuřičný chleba a říká mu „čokoládka neni“ a už má za sebou půl balíčku.
A dorostenka ho po návratu ze vzdělávacího ústavu zavraždí, páč bude vo hladu 🙂
Známý si už před léty vzal Vietnamku. Milá holčina, snaživá, pilná, dobře se naučila česky, jen vaří většinou po vietnamsku. Choť miluje špenát. Pro ni je ale nepřekonatelný problém mu ho uvařit. Snažila jsem se jí vysvětlit, že je to jednoduché, ale její argument mě odzbrojil. „Nemůžu, prostě nemůžu ani vidět, vypadá jako hovno od husa.“ (Útlocitným povahám se za vulgarismus hluboce omlouvám.) 🙂
To není vulgarismus, to je terminus technicus! Krása! 😀
Kdysi jsem hlídala Vitnamčata a často u nich byla na stravu. Protože vařili z toho, co Praha dala, nehrozila žádná drsná překvapení a musím říct, že jsem pojedla spoustu skvělých jídel. Vietnamské postupy a lokální potraviny – dokonalá kombinace. Jen některá dochucovadla si vozili z domova, nebo Sapy.
Muj deda, ten se stikou, taky spenat nesnasel, pry mu pripo-
minal kravske lejno. No jo tenkrat byl jen ten spenatovy(?)
protlak. Takze to, Bozenko, chapu….
Boyko, promin, jsem zvedava, priznavam. Ta vyvalena ocka jsou mongolska nebo eskymacka, protoze jinde, snad, zeleninu maji.?
Pro případ, že Boye zrovna hajcá – mongolská.
Diky za ukojeni me zvedavosti…..
Děkuji za pomoc. Právě jsme se vrátili z venčení. 🙂
Štiku bych si dala s krustou i bez krusty ;-). Vzhledem k tomu, co mi řekl MUDr. na mé hodnoty vyčtené z krve, budu mít teď silně omezený jídelníček :-(. Ryby mám povolené, i prý ty tučné. Jedu shánět „špekatou štiku“ ;-).
To máš jako s husou – zavřeš štiku do bedýnky a cpeš šiškama. Jen ne na dvorku, ale ve vaně. Až bude štičí foie gras, pípni… 🙂
Dík, po delší době jsem se od srdce zasmála :-).
Přiznávám se, že jsem se naučila, že ryba (každá) potřebuje málo, opravdu málo přísad.
Tím dávám sůl a máslo. A štika másla potřebuje hodně, páč je dravec, je hodně vyplavaná a nemá moc tuku.
Již dlouho jí ten můj nepřinesl, pravda, už docela dlouho nevytáhl prut …. ale naposledy jsem jí dělala v troubě, na malou teplotu a cca hodinu, a byla výborná. ?
Dala bych si jí hned, to mi věřte, místo toho se tady cpu topinkama ve vejci.
Hadérko, díky za panko strouhanku, zrovna tady mám zbytek chleba, tak jdu sušit.
Štika se mi dostala pod kuchatskou ruku jen jednou – dáááávno tomu. Probrala jsem všecky moje „moudré kuchařky“ , jelikož jsem ze vzácného tvora chtěla udělat vzácný pokrm. Nakonec mne zaujala štika nadívaná. Stvořila jsem nádivku dle návodu a ejhle – potřebovala jsem s bídou 2 lžíce (ale fakt jsem rybku dobře vykuchala!). Ona to byla spíš štička než štika. Předpokládám, že byla tak akorát na hranici lovnosti (předpisy neznám) – ve vaně se skoro ztrácela. No pro dva k obědu stačila, jen toho másla jsem dávala přiměřeně, tak byla trošku sušší, ale vynikající ?? 😎
Také jsem se setkala takhle jen jednou a k mému velikému štěstí jsem ji dostala vykuchanou. Postrasili mě, ze bude jako dravec sucha, tož jsem ji v malinkem pekacku položila na plátky masla a bylinky a pomalu ale jistě nechala zcervenat kůži, sucha vůbec nebyla!! A k ni tenkrát bramborový salát jen brambory, červená cibulka, steril okurky a olej
,
Jano K. musím hodně, ale opravdu hodně pochválit ten nádherný ubrus.
Nejsem ubrusová, stejně jako nejsem záclonová, ale tento je opravdu úžasný. Máš můj obdiv ??
Já teda na štiky zrovna bídu nemám.Má výtečné maso.Ale je to potfora šupinatá která se straaašně tězko těch šupin zbavuje.Pak to ale stoji za to.
Já pokud chci sundat šupiny, tak rybku poleju octem, chvilku nechám a pak jdou snadno seškrábnout a nikde nelítají. Dělala jsem tak dřív i kapra než jsem se naučila skrojit šupiny i s vrchní kůží. Staženého nemáme rádi, neb jak řekla rodina, je z toho file.
Jo odšupit kapra je brnkačka stačí ostrý nůž a grif a sundáš šupinatý kabátek vcelku.Taky to tak dělám.