0,5 kg hladké mouky,
špetka soli ,
10 dkg cukru písku,
2 žloutky,
0,25 lt mléka vlažného,
5 dkg kvasnic,
1,5 dcl rozpuštěného másla nebo oleje
Zaděláme vláčné těsto, po vykynutí uděláme bochánky (měla jsem jich 40 ks), dáme na plech a asi 15 minut necháme ještě kynout. Potřeme vejcem a posypeme drobenkou — skořicovou nebo ořechovou .
Pečeme při 180 st. do zlatova.
Po vychladnutí rozkrojíme a plníme pudinkovým krémem.
Krém:
1 lt mléka,
4 sáčky vanilkového pudinku,
trochu vanilkového cukru,
6 – 8 lžic cukru,
Svaříme a do vlažného zašleháme 1 máslo nebo Zlatou Hanou. Plníme koláčky, dala jsem do poloviny na střed zavařeninu, ale nemusí být.
Recept poslala: Helenka Vojtová
Já mám tenhle recept zanesený jako Pražské pudinkáče.
za totáče jsem je vozila z Prahy našim, jako svátost,stávala se na ně Pod mosteckou věží fronta a jmenovaly se Straropražské koláče, jeden byl tehdá za 13 kaček, ale měl 20 cm v průměru. a excelentní náplň..tvaroh šlehaný s pudinkem a smetanou, na vrchu byla skořicová drobenka…
U nás na Žižkově v Praze se tyto koláče prodávali v obyčejné pekárně, které jsme říkali „U Jiřinky“ dle jména paní prodavačky. Jmenovaly se „Pražský koláč“ a ten krém byla dle mého soudu (už je to nějakých 50 let zpátky) smetana nebo šlehačka rozmíchaná s pudinkem, nebo máslovo pudinkový krém. Tvaroh tam myslím nebyl, ale ruku do ohně bych za to nedala. Ano měl v průměru asi 20 – 25 cm a stál asi těch 13 korun. Byla to mňamka veliká. Jo a nahoře byla drobenka se skořicí.
Tvaroh do toho krému nepatří, opravdu je to máslovopudinkový krém. Z dobrého vanilkového pudinku a ještě přidat vanilkový cukr / dělám si ho sama z lusku /, nemá chybu. Koláče se dělají o větším průměru , a krájí na výseče. Ty menší jsou jako dezert lepší k podávání.
Tuhle jsem si ho koupila – a už to nebylo ono. Možná to teda zkusím doma 🙂
Já už jich jedla mnoho variant – od dob fronty v Mostecký – a nikdy to nebylo ono. Jedno, zda domácí či kupovaný. Ta těstová část je OK, ale ona pražskost stojí právě na tom krému. Je to stejně začarovaný, jako omáčka ke švédským kuličkám.
Tohle fakt neznám, jako první se mi líbí na obrázku, že se ti nevytvořily tzv. Honzíkovy buchty, ale zůstaly ti pěkně kulaté… Lakys asi potvrdí, že tato dobrota k nám do černé Ostravy asi nedorazila …
Jako ještě poznámka : koblihy smažené v oleji plněné vanilkovým krémem nebo čoko krémem, to znám. Ale takhle upečené, to fakt ne. To se tady ani neprodávalo
Ostrava už dávno není černá, a taky tu màme krajové dobroty, co zase nejsou jinde..
Ale máš pravdu, hezké jsou! Ještě tak kdyby poslala na ochutnání?
Laky promiň, ale celá rodina má problém s dýcháním. Já mám náběh na astma, musím si stříkat takovou dýchačku už tři roky..JJ, už není černá a vybarvuje se, ale ty problémy jsou pořád, bohužel. A to, že manžel skončil na transplantaci plic v Motle a předtím chodil i doma s hadičkama kyslíku, to je fakt maras. sice kouřil od mládí až do 55, ale v 65 to už musel „zabalit“. No, výborný vzdoušek tady máme
Bohužel, i když Ostrava už „nekouří“, žene se to z Polska a není nikdo, kdo by s nimi pohnul! Ale řeknu Ti, na některých místech v Praze je to horší..
Laky, jako vždy máš pravdu. Dávno tady nemá co kouřit a dělat to špatné ovzduší (kromě Mittalu) , myslím si taky jako ty, že Pražákům už není vůbec hej, že to to tam na pldej
Věrko chtělo by se mi říct přijeď k nám:Písek město v lesích. Jenže lesy mizí a od podzimu do jara nás dusí inverze.jsme v dolíku a slunce kvůli inverzi nevidíme týdny.jenže stačí vyjet do Záhoří 6km a slunečno.
Kamarádka vyjela po snad dvou letech do olomouckého kraje ke známým na chalupu a nemají kam chodit na houby !!! Místo lesa hole plane, prý se rozbrecela a je to tam úplně jiné a hrozne : Rajnochovice ?????
Věruško, nchci být za šťouru, ale Rajnochovice jsou u Kromříže a to je kraj Zlínský. Vzhledem k tomu, že mám od Kroměříže muže a dva švagry, tak to tam znám. Ale s těmi ley je to skoro všude stejný. My teď jezdíe na houby tam, kam jsem jezdila, když mi bylo tak asi 12.
Věrko, BACHA! Ty koláče se plní až po upečení. Prostě je prořízneš jako dort. Proto jsou kulaté a ne buchťaté.
No vy jste tam v Čechách umělkyně na buchty, my tu záse umíme ty pokrmy ze zelí a kobzol ??. Ale tyhle vypadají fakt nádherné . Dobre ty, Helenko ?
Ty se úplně smějou.nádhera.a s tim krémem to musí být úplná mana.??
Koláčky vypadají nádherně, u nás je taky neznáme. Jak píše Věruška, koblihy plněné krémem ano, ale takové kynuté koláče, po upečení rozříznout a plnit krémem, to taky neznám. Moc mě to láká upéct a vyzkoušet, nebude to suchá buchta, ale ten krém těsto krásně zvlhčí a skořicová drobenka, za mne 1 s hvězdičkou. 🙂
Mě láká, Jirinko, ze to nemusím smazit jako koblizky. Fakt jsem to vůbec neznala a ta skořicova drobenka! Moje dcera miluje skorici, to bude prekvapko, až dojedou?. Já sladké vůbec nemusím, ale oni ano
Výborná je skořicová , zkoušela jsem i ořechovou , taky dobré.
Opravdu 50 g kvasnic? Není to na půlkilo mouky nějak moc? Ale dala bych si, já kynuté moc ráda 🙂
opravdu ty kvasnice sedí — taky jsem to při prvním pečení zkoumala — ale recept je recept a ono to tak sedlo. U nás se tento moučník “ chytil “ , je to FAKT dobrota.