2,5 kg měkkého ovoce
(maliny, jahody, borůvky, ostružiny, rybíz, bezinky, višně)
1 l vody
1 polévková lžíce kyseliny citronové
cukr
Prostředek na konzervování (2 g kyseliny sorbové)
Ovoce rozmačkáme nebo umeleme na kaši, přidáme kyselinu citronovou a vodu a necháme v chladu stát 24 hodin.
Přecedíme přes plátno. Přidáme cukr podle kyselosti ovoce 40 – 80 dkg/ 1 litr štávy.
Do cukru přimícháme „Prostředek na konzervování“ kys.sorbovou – na 4 l šťávy 1 balení tj. 2 g.
Skladujeme v chladu.
Šťávu lze i nechat přejít varem, naplnit do sklenic a zasterilovat.
Autorka receptu: Jana Macůrková
vy jste skvělá, díky moc.. určitě vyzkouším. Mohu ještě poprosit o radu, kde koupím kyselinu sorbovou…?
Já to kupuji jako „Pomůcka ke konzervování“ a mají to buď v drogeriích nevo v Kaulandu. Obal je modrobíločervený, malý sáček jako na vanilkový cukr nebo kypřící prášek. Cena je asi 4 – 6 Kč.
Takhle mě ji naučila moje kamarádka, která ji dělala výhradně z rybízů. Protože mi rybízy vyhynuly, nějak jsem recept odložila. Teď je ve vrcholné plodnosti rybízová generace dvě atak moc dík za připomenutí. Jo a ještě něco: Kamarádka po čase vynechávala sorbovku, jednu láhev měla v lednici a zbytek v mrazáku. Já se chemkám vyhýbám, když to jde. Nicméně sorbovka je považována za jedno z nejbezpečnějších konzervovadel, jen občas může nadělat v potravě paseku svým rozkládáním, který je závislý na kyselosti (čemuž rozumim přesně tolik, kolik ve mě zůstalo organický chemie a tu jsme mívali v pondělí ráno, když bylo třeba odvzdušnit ve škole topení… Hádejte, co jsem dělala, když můj táta je instalatér…) Takže já hurá do šťávy, trochu do mrazáku a zbytek sorbovka jistí!
Už jsem se chystala na třešňovou. Natrhali jsme v pátek kýbl. Trochu do bublanin, pokusná sklenice marmošky, zbytek sežněden za pomoci návštěvy. V sobotu byl výlet a večer po návratu zjištěno, že na stromě ani ťuk. Oznamuji celému světu, že špačci nejsou ptáci. jsou to s.ině! Tak, aby vám to všem, kterým zmrzly – jak píšete u clafoutis – nebylo líto. Hezkej víkend , holky 🙂