Lichořeřišnice –
květy, nezralá semena,
ale i listy a stonky
vodka nebo líhNasbírám květy a semena ještě zelená, přidám i posekané listy se stonky , napěchuji do sklenice se zavíracím víčkem a zaleju více procentní vodkou. Nechám na teplém místě tři týdny louhovat, pak sleju. Používám jako přírodní antibiotikum na záněty močových cest nebo při nachlazení. Jednou jsem totiž nastydla a měla jsem potíže s močením, nasadila jsem tedy léčení tímto výluhem, který jsem dostala od kamarádky a po pár hodinách jsem měla po problémech. Od té doby si lichořeřišnici pěstuji a nakládám.
Snad se můj příspěvek bude hodit i ostatním kuchatkám.
Hezký zbytek krásných letních dní přeje Olča Musilová
Se přiznám, že jsem vůbec netušila, co lichořešnice je.
Ale už vím, tož díky za návod, Olinko, určitě jí využiju, je na spoustu neduhů a i jako předvoj proti neduhům. ?
já ji mám v truhlíkách proti hmyzu, nejsou mouchy a komáři,lítaj čmeláci a takové veliké můry,co pijí jako kolibříci,ty lichořeřišnici milujou a kvítka dávám do salátů jako jedlou ozdobu, tinkturu si udělám…díky…
Ty můra jsou dlouhozobky (pravděpodobně dlouhozobka svízelová) a opravdu si je hodně lidí i s kolibříkem pletou (v Mostě nám chodily na pelargonie na balkon a soused přiběhl s tím, že tam má kolibříka…)
tak já jich mívám hejno, jsou nádherné..a lichořeřišnice jim chutná….kočky na ně čučej a ječej…
jo, taky lidi,co je viděj z chodníku, říkají,že to jsou krásní ptáčci…jestli nevim, co to je za druh.. 😀
Já tedy lichořeřišnici znám a pěstovala jsem ji – hezky mi celé léto pokrývala kamenný taras před vchodem do domu. Jen jsem do časů Bramboračky netušila, že je jedlá, natož léčivá. Její jedlost se tu probírala někdy zjara (tuším Boyka zmiňovala, jestli se nepletu) . O léčivých účincích se dozvídám až teď. asi se budou lidi divit, až se mezi bylinkovými truhlíky objeví něco kvetoucího ??
Asi jsem to tehdy byla já. Kdysi dááávno byl v rádiu nějaký pořad o lichořeřišnici a dokonce říkali, že má schopnost zánět „vyhledávat“ stejně, jako některé léky. Za syrova i naložena. Prostě kytka kouzelná. A protože funguje trochu jako ATB, tak se dá používat místo česneku v době, kdy člověk musí mezi lidi, nebo ho brzdí žlučník. 🙂