1 l rakytníkových plodů
1 kg cukru (nemusí být nutně želírovací)
1 pomůcka na zavařování
(kyselina sorbová nebo něco podobného)
nebo je možné sterilovat
Na 1 1 plodů budete potřebovat jedno balení želírovacího cukru. Očištěné a omyté plody dejte do nerezového hrnce, podlijte trochou vody a krátce poduste. Přeceďte přes husté síto (obsahují malá černá semínka). Smíchejte s želírovacím cukrem. Přidejte asi 1/2 pomucky na zavařování. Po zhoustnutí nalijte ještě horké do vyvařených skleniček, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru až do vychladnutí.
Rakytník mám třetím rokem, z toho druhý rok i plodí. Loni měl ale jen asi 50 bobulí, tak jsem je nechala ptáčkům. Letos jsou obě samičí rostliny (rakytník je rostlina dvoudomá, je tedy potřeba mít alespoň 1 samčí a několik samičích rostlin) hodně obalené, ale trhat ty minibobulky, i když mám odrůdu téměř beztrnnou, je horor. Sklízíme od poloviny srpna až do listopadu.
Použití – 1 lžička do čaje stačí doplnit v zimě polovinu denní dávky vitamínu C, pro nás starší je ale důležitý obsah rutinu a vitamínu K, které mají vliv na cévy.
Experimentovala: Jana Macůrková
Nemusí být dva. Odrůda “ Friesdorfer Orange “ vytváří jak samičí, tak samčí typy květů, takže je samosprašný a není tedy třeba vysazovat dva keře. A plodí 🙂
A kde ho mají? Já hledala, ale u všech odrůd píšou, že je dvoudomý, takže samec a samice.
Tak to jsme nevěděli, že tento druh rakytníku existuje. Rakytník pěstujeme, máme hodně keřů, samozřejmě samičky a samce. Manžel má velkou trpělivost při trhání a dokonce z něj sám dělá šťávu. Ale jinak, je velká škoda to vařit. Na strojku Tuti-fruty vymačká šťávu, tu přecedí přes hustý cedník, nebo přes plátýnko (protože jsou tam jemné šupičky, které pak škrábou v krku). Šťávu pak dobře rozmíchá s krystalovým cukrem kilo na kilo a naleje do skleněných láhví a nic se nezkazí po celý rok i dýl. Dělá to tak celá léta a nikdy se nic nezkazilo. Žádná chemie, žádné vaření, jen šikovnej chlap, to zas ho musím pochválit.
Tak to mohu potvrdit, že opravdu stačí jeden. Vlastní zkušenosti.
Taky potvrzuji jednodomý. Na jaře jsme ho kupovali. Máme ale i dvoudomý. Jinak, pokud si chceš ušetřit práci, nastříhané větvičky s bobulemi dej do mražáku a pak jde to obírání podstatně líp. Je to ovšem za cenu zkracování výhonů.
Také potvrzuji, že opravdu stačí jeden. Pichlavé keře jsme vyměnili. Děláme marmeládu i šťávu. Šťáva je výborná, nekazí se, ještě máme z loňska a ani náznak, že by byl problém.
Já mám beztrnný ale dvoudomý. Dvě holky a jednoho kluka, ale jsou tu ještě keříčky a navíc na místě, kam jsme je zasadili, se jim moc nelíbí a tak asi půjdou přesadit.
Nějak Vás poslední dobou nestíhám. Blbne mi tablet tak, že ho mám chuť vyhodit, a v práci stihnu nanejvýš rychle mrknout 🙁