vepřová plec
cibule
olej
hlávka kapusty
sůl,
pepř,
drcený kmín
jíška
Na zpěněnou cibuli dáme na kostky nakrájené plecko. Osolíme, opepříme , necháme zatáhnout. Pak přiklopíme a cca 30 min dusíme – podléváme dle potřeby. Mezitím nakrouháme (drobně pokrájíme) kapustu, dáme ji k plecku, posypeme drceným kmínem a solí, podlijeme a společně dusíme dalších cca 20 min. Promícháváme a podléváme dle potřeby. Nakonec zahustíme dle zvyklosti – u nás domácí jíška, případně dokořeníme.
Podáváme s vařenými bramborami nebo chlebem.
Recept poslala Květoslava: „Máti dávala něco brambor přímo do kapusty a k tomu jsme přikusovali chleba.“
Tohle jídlo mám moc rada, je to vyborneeeee
Taky máme u nás doma zadělávanou kapustu moc rádi. Úplně nejraději s chlebem. Já do kapusty dávám i prolisovaný česnek.
kapustu miluju,nejraději mám ten irskej způsob a následně vzniknuvší jídlo – Colcanon, jednoduché a prudce jedlé…. ale zadělávaná s vepřovým a k tomu brambory, to je bašta,měla jsem ji včera u mamky k večeři…
Colcannon jsem dělala, ale se zelím. Tím špičatým.
to neznám, nebyl by recept?
Colcannon – Irské šťouchané brambory – recept č. 1279.
Holky, holky, vypadává vám jedno „n“. Colcannon 🙂 Název pochází z irského výrazu cál ceannann (zelí s bílou hlavou).
To si snadno vygooglíš. V podstatě jsou to šťouchaný brambory s na nudličky nakrájenou dušenou kapustou (nebo teda zelím, což mi přijde lepší).
jo oni irové taky mají spory, zda s kapustou nebo se zelim..já tedy raději verzi s kapustou a ne šťouchačky, ale hustou kaši bramborovokapustovou, prolitou máslem s proužkama kapusty…dávají to do takovejch super porcelánovejch nebo kameninovejch misek, jejich jedna porce je tak pro tři lidi a je to super… v sychravu nebo v zimě a na hlad, geniální…
Já nejraději s kysaným zelím a ne uvařeným.Na povrchu pobryndat mletými rozehřátými škvarky se sádlem.Kapustu vaŕenou dušenou plněné listy… miluju
Šárko, to jsou spory typu „se šípkovou nebo se zelím“ … ale řekla bych, že původní irský název lecčemu napovídá – kapusta fakt nemá bílou hlavu 🙂
Kamarád říkal, že je to krajový – někde zelí, jinde kapusta.
Jarní bárko, to je klasická lepenice 🙂 čili colcannon po česku 🙂 Já jí TAKY miluju.
Hadérko mě ty kanóny moc netankujou??já jsem obyčejné děvčé z maloměsta tak jím hezky česky?
Haderach, ano,bílá hlava spíše evokuje k hlávkovému zelí, ale podle našeho Ira (kamarád z reenactu) nepoužívají u nich doma klasickou hlávkovou kapustu,ale listovou, co hlavu neutvoří… když jsem ho viděla lisovat strojkem brambory, byla jsem u vytržení,taky bych je rozšťouchala, ale konzistence by byla jiná….takže to vařím jako on…
Jarko – lepenici mám taky v zimě ráda, ale chuť je jiná, nejradši ji mám s žemlovým krvavým jelítkem
U nás se přidává do kapusty česnek a smetana, dělávala to tak i babička . Už jsem ji dlouho nedělala, budu to muset napravit.
taktéž a čerstvej pepř a na drobounko posekaná slanina-troška, na vůni..
Tak tou slaninou to určo zkusím.
Plecko s kapustou jooo! Já mám akorát takovej drobnej výhradník k zadělávání. Nevim proč, ale všechna tahle jídla prostě nezadělávám. Mám ráda, když je ta zelenina „zelená“ a ne zachluchtaná v nějaké mouce. Tedy pokud mi to někdo naservisuje zadělávané, nemám s tím problém a chutná mi to. Já jen ochraňuju tu zelenost zeleniny. Ze stejného důvodu taky nikdy nezahušťuju zelí ani špenát – ten ani vajíčkem, nebo smetanou… Ale třeba fazolky beru jako dvě jídla. Jedny zelené a jedny zadělávané. A to i přes to, že třeba všechno ostatní dochucování je stejné… No a tenhle zvyk se mi hodí teď, od chvíle, kdy se zjistilo, že Dorostenka má s moukou problém. Tudíž jsme nemuseli moc v jídle měnit. …Já byla odjakživa předvídavě genyjální, ale to už určitě všichni víte. A pokud ne, občas vám to připomenu. ! 🙂 !
A teď si jdu přiklapnout ještě kus plecka k nákupu, kapusta je a budou i karbanátky s uzeným – na to máme chuť už asi tři neděle.
Ten můj to vyžaduje zahuštěné a tak ho balamutím a zahuštuji bramborou
říkám zadělávaná a mouka tam není…zahustím něčím jiným, je-li potřeba….
Do kyszelí strouhám syrovou bramboru a mám to tak ráda,že někdy dělám půl na půl.Špenát taky bez vajíčka.A už i cmundu bez mouky,a omajdy většinou taky.a když tam musi být dám pohankovou.
Kysané zelí nezahušťuju, do šeptanátu ale vajíčko jo, a když už nêkde musí mouka být, tak malinko…
Já jsem se pristihla, ze omáčky mám už malém jako polívky, moukou fakt šetřim a užívám si chuti. Řídká omáčka je úplně v pohodě k jakýkoliv příloze
Já teda kapustu moc nedělám, tu si dělá synátor sám. A nezahušťuje také, osmaží si kousek uzeniny nebo pokud je uzené masíčko, kapustu uvaří v osolené vodě, nakrájí na hodně jemno, hodí na cibulku, přidá to masíčko, smíchá a s bramborem.
Já jsem si zrovna dneska ráno na procházce říkala, že kapusta tady dlouho nebyla.
U mne teda vedou kapustové krokety, onehdá jsem si je dělala když Bimbo odjel a kámoška mi zožrala oběd na další den. Tuhle zadělávanou já moc nemusím
Co jsou kapustové krokety, prosím? Moje babička dělávala kapusťánky: Posekaná kapusta spojená těstíčkem. Ale nevím, jestli v tom bylo ještě něco (cibule, česnek…) Moje máma to moc nemusela a tak, když babička zemřela, bylo po kapusťánkách. A máma, která by určitě věděla, už je zase s babičkou v jedné kuchyni. Tak mám smolíka… 🙂 Ale že krokety pošleš Heleně, viď? Kapusty nikdy není dost 🙂
aby to nebyly ty povařené růžičkové kapustičky, obalené v trojobale nebo v těstíčku a osmažené 😉
Takovou zadělávanou kapustu s vepř. masem jsem měla moc ráda do doby, než mě po její konzumaci odvezli na operaci žlučníku. Od té doby (a je to už skoro 20 let) mám jaksi blok si to dát. Škoda, ale nějak to nedávám.
Jak ti rozumim. Já se v patnácti (když začali vyrábět) přecpala pomazánkovým máslem. Jen mi bylo bubě, ale znovu jsem ho ochutnala až těsně před čtyřicítkou, jako uspokojovadlo těhotenské (Dorostenčiny) chuti a začala jej kupovat. Tudíž první várka mých dětí dlouho o jeho existenci neměla tušení a várka druhá ho občas vídá v lednici… 🙂
Hmmm… mně takhle zůstala „v hlavě“ krupicová kaše. Máti měla radost, že mi chutná (kdo mne zná, těžko uvěří, že jsem byla malé vyžlátko, ale fotodůkaz mám ?) , já se přežpapala a bylo mi dost zle. To mi bylo nějakých 7-8. Od té doby jsem ji nevzala do huúst a dodnes jen cítím ten odér jak se vaří krupice v mlíce, prchám. Chudáci moje děti – musely o kaši žádat babičku, tetičky… doma se jí nedočkaly. Je to jediné jídlo (krom toho, co by se mi na talíři hýbalo), co fakt nepozřu. Chlap by na ni měl občas chuť, má smůlu. Dokud si ji bez mé přítomnost neuvaří sám, nebude ji doma jíst 😎
Ale nejraději mám kapustu jak ji dělávala moje mamka recept č 183.Takto připravené kapusty zbouchám klidnè sama celý hrnec.
A já jsem ti tam tenkrát odpověděla, ze tohle jídlo taky miluju a ze přidávám nějakou nozku sunkove Klobasky na pulmesicky. Už spolu s tou cibuli, ať pustí stavicku. Pak ty brambory a kapustu, trosku česneku a kminu, pepř. A taky jsem schopna sama s….. velikyyyyyy hrnec. Je to super jídlo
Přesně tak dělám kapustu /č.183/, jen uvařené brambory zamíchám až nakonec a trochu je v kapustě prohřeju. Taky ničím nezahušťuji. Zadělávaná kapusta s vepřovým masíčkem je taky veliká dobrota. Nějak jsem na ni zapomněla a to si často říkám, co budu vařit. Květulko, díky za připomenutí. 🙂
Kapustu vařím stejně, jen nakonec přidám česnek a zahušťuji místo jíškou najemno nastrouhanou syrovou bramborou a hezky opepřím, aby jídlo mělo grády.?
Taky dost pepřím, jen česnek jsme nikdy doma nedávali, tak to chuťově neznám a teď ani zkoušet nemůžu, mužskýmu nedělá dobře ?