1 l mléka
špetka soli
1 lžička cukru
1 lžička másla nebo 200 ml smetany
1 – 2 lžíce nadrobno nakrájeného kopru
1 lžíce hladké mouky
1 lžička octa
Mléko smícháme s cukrem, máslem, smetanou, solí a koprem a přivedeme k varu.
Pomalu vmícháme trochu mléka s rozmíchanou hladkou moukou tak, aby
omáčka byla hladká bez kousků a hrudek. Odstavíme, necháme trochu vychladnout a vmícháme lžičku octa (podle chuti). Důležité je, aby se omáčka v ten okamžik nevařila, jinak hrozí, že se mléko srazí.
Příloha: houskový knedlík, vařené vejce nebo vařené hovězí maso.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Koprovka, špenát – měli jsme ho dnes, to u nás může být každý týden. Můj muž je omáčkový a ani nemusí k tomu mít maso a ke všemu by chtěl brambory. Ale já ke koprovce jen knedlík. Dostala jsem od kamarádky spoustu kopru, mám plné šufle v mrazáku, tak bude klid v rodině. Já raději z mouky – cokoliv
Já ke koprovce dělám občas krupicový svítek. Vzhledem k tomu, že příští týden přijede Pavlínka (to je ten náš programátor a pečovatel o Bramboračku, tak bude koprovka a udělám mu svítek. Musím ho trochu rozmazlovat.
Já nevím, já mám koprovku s vajíčkem jen s bramborem. Ten knedlík mi k tomu moc nesedí.
Jak jsem psala výš střídám knedlík, brambory – ale ty spíš ke kulajdě a krupicový svítek. Na ten dám recept příští týden.
Když podávám ke koprovce vařené maso, dávám knedlíky, když vajíčko tak brambory.
Teď jsi připomněla, že mi manžel včera přivezl křepelčí vajíčka a já dělala obloženou mísu- hned dám alespoň fotku.
Z krámu, nebo máš „farmářský“?
Ani jedno ani druhý – jak jezdíme pro granule na výkrm králíků, tak si vždycky beru přímo tam.
Taky to tak dělám,akorát když s masem ,tak i ten vývar+smetana,když s vajíčkem,tak bešamel+ smetana
s mlékem.Tento týden udělám,už se těším.
Odpověď patří lida.f.
Asi tři dny tomu nazad, jsem na nějaké stránce četla VELMI razantní diskusi o koprovce a její správné přípravě. Bylo tam asi 200 příspěvků a s postupujícím časem nabývaly na síle. Chtěla jsem vás, milé soukuchatky vydráždit, že bychom se do toho taky pustily… Je to tady, ale jsme tak kultivované, že by nás do TV nevzali 🙂
Základní svár byl, zda koprovku z vývaru, nebo z vody. Mlíkaři se vloudili jen občas a velmi opatrně a záhy odpadli…
Já ji vařím trochu jinak, než uvádí Jana ( v základě jsem vodařka) a vymyslela jsem jí zcela bez dopomoci. Bylo to druhé jídlo uvařené v manželství a dohra byla dojemná (a to teď fakt nevtipkuju). Pro mě je to omáčka s příběhem… Až někdy dám dohromady ty míry a váhy, tak vám ji taky navrhnu.
Jinak koprajdu můžu jakoukoli v množství větším, než malém, jenže dneska byl zelný salát od Haderach, tak mi na zítra kopr neprojde. A protože dpopsavád byla buď s bramborama, nebo knedlíkama, počkám si na Janin svítek!
Koprovku vařívala maminka na chalupě, mlíkovou. Milovala jsem jí. Jenže pak ex-MLP kopr zásadně odmítal a tak už jsem jí nedělala. Ale kdykoliv je někde na jídelníčku – bývá i v jídelnách, kam jezdím na polévky, tak si jí dávám. Bez masa, s vejcem a s bramborem.