Lilek
česnek
olej
hladká mouka
pro další verze suroviny v textu
Lilek většinou nakrájim na cca centimetrová kolečka (ne tenčí), nahážu do mísy, posolim a nechám trochu vypotit. Vykapanou vodu vyliju, zakápnu olejem, přidám utřený česnek, trošku hladké mouky, pořádně rukama promíchám, aby se všechno obalilo a griluju (nejčastěji na pánvi, jako 59). Druhá oblíbená verze: Lilek podélně rozpůlím, vydlabu semeník. Vydlabané „lodě“ i hmotu posolim, nechám vypotit. Drť vyždímu, loďky vytřu ubrouskem. Na zpěněné cibuli podusím drť, nadrobno nakrájenou papriku a rajčata (stačí chvilička). Osolim, okořenim – záleží na momentální chuti, rozhodně česnek to snese vždycky. Může to zůstat tak, nebo doplnit o vajíčko, nebo slaninu, klobásu, zbytek masa, sýr (nejlépe bílý slaný, nebo modrý). Loďky směsí naplním a naskládám do pekáčku s kapkou oleje. Peču, dokud lilek nezměkne a nezačne vonět. Samozřejmě lze povrch pokrýt plátky slaniny, posypat sýrem, nebo udělat bylinkovo strouhankovou krustu. Prostě milion variací… Podávám s brambory, brkaší, ale i s rýží, případně čočkou.
Třetí, poměrně častou úpravou, je základ omáček na těstoviny. Protože se jedná o botanického bratrance paprik i rajčat, velmi si s nimi rozumí i v hrnci a je-li třeba nakrmit regiment je to báječná levná vycpávka pro pravé (i levé) italské a řecké recepty.
Do komentářů připsala BOYE. Foto – rostliny lilku na zahrádce v Ledečku.
Včera jsem koupila lilky dva, chtěla jsem je nakrájet na kolečka a vypocené, osolené a okořeněné jen tak upéct na plechu. Tak nevím, pro který recept se teď rozhodnu, popsaly jste tu tolik jiných možností. Jeden určitě vyberu.
Mě zrovna lilek moc neoslovil a teď jak čtu jak s ním Boye čaruje to vypadá,že to bylo mýma rukama
Úplně stejný koment jsem měla sepsány … pak jsem ho neodeslala. Já to proste s lilkem neumím. Je to marne
To jsme dvě?
To jsme dvě?
Jsme 3