700g kuřecích (krůtích) prsou ,
zeleninová směs na Čínu.
sojová omáčka
kari
sladká chilli omáčka
VIMIXA nudle na Čínu
Maso nakrájím na tenké, ale větší plátečky, nudličky. Maso s misce zasypu škrobem na maso , promíchám nasucho, přidám řepkový olej, dám na 1-24 hodin pod fólii do lednice.
20 min před podáváním maso vhodím na rozpálený olej
do woku nebo velikou hlubokou pánev a obracím pomalu
až je všechno maso „bílé“ = měkké a hotové.
V tomto momentě vsypu nejméně 800g mražené směsi, určené na Čínu.
Teprve nyní přidám 1/2 lahvičky sójové omáčky, zasypu lehce celý povrch kari kořením,
přidám trošku sladké čili omáčky (klidně jen sypké čili) a nechám dusit,
až zelenina pustí šťávu a změkne. Trvá to max. 10 minut. Podávám s VIMIXA
nudlemi, ty jsou opravdu nejlepší. Ale americké brambory také měly vždy
úspěch.
Recept poslala: Věra.M
Já jenom přidám, že místo kari dávám mletý zázvor. S kari jsem zkoušela, ale zázvor mi tam chutná víc.
Do číny rozhodně zázvor. Kari je záležitost indická. Ale v případě masa se zeleninou upraveného výše uvedeným způsobem je to zcela na chuti každého, protože souvislost s orientální kuchyní to má jedinou: název na pytlíku mraženiny…
Za mě dneska rozhodně NE. Kdyby však někdy náhodou ano, tak nejraději s rýží, protože tu můžu ke všemu 🙂
Odjinud: Pro Pražandy, Přípražandy a ty, které zavítají do vsi stověžaté. Dneska jsem na Nám. Republiky na trhu postála a ochutnávala u stánku s ekrazitem (chili omáčky). Na ceduli hlásají, že „Dobrého nepálí“. Holky, nejsem dobrá – pálí všechny, ale velmi pěkně. Některé míň, jiné víc, nicméně každá dává prostor pro chuť. Pokud hledáte něco pálivého a nechcete už tabasco, tak zkuste tohle. Příjemně překvapilo…
Tak ráda bych si přečetla i příspěvky od „devětapadesátky,fravery,úsměvu na moji tváři,lakyssy,tiggy,pražáka,mořského hada a dalších a dalších.Já vím ,je doba dovolených,ale kde jsou?Co dělají?
Kdo chtěl, toho jsem do seznamu uživatelů zadala, potom se mohl přihlásit.
Celkem je zadáno více než 100 uživatelů, další lze přidat kdykoliv. Aktivních je asi necelá polovina, to poznám, když se podívám na některé speciality Bramboračky, dokonce poznám, kdo se hlásí pořád ze stejného počítače a kdo je střídá. Z věcí, které bylo nutné zadat vím email a vím přezdívku. Jméno nebylo nutné zadat, u někoho ho vidím, kdo ho zadal. V tomhle je Bramboračka daleko skromnější, nevyžaduje žádná osobní data, jak si někdo myslel.
Já vím,že to není vaše vina,to mně ani nenapadlo,jen se mi tak nějak stýská.To není nic proti vám,ani náhodou.Za vás jsem moc ráda………..
Ono je těch webů o vaření hrozně moc a tak bylo nutné s tím počítat, že se nesejdeme všechny na jednom. Kdo měl Facebook už předtím, ten samozřejmě odešel i když občas tvrdil něco jiného, možnost se zaregistrovat u nás má kdokoliv.
Tak já díky svému ročnímu pobývání v Číně bych toto jídlo za „čínu“ nevydávala, určitě ne takto připravované a kari mi v tom vyloženě vadí. Pro mne je toto v podstatě dušené maso se zeleninou. Pokud už „čínu“ dělám, tak jedině ze zeleniny čerstvé, ta tvrdší, typu mrkev se blanšíruje krátce v horké vodě, zbytek se připravuje s masem nebo předem samostatně. V pánvi WOK nejdříve ve větším množství oleje osmažím tu zeleninu, pak ji vyberu děrovanou lžící, část oleje odeberu, aby zůstal jen použitelný zbytek. přidám teprve maso nebo krevety, rybu apod. a rychle zatáhnu. Pak dám zpět restovanou zeleninu, pokud ji mám zvlášť. Houby shitake a jiné druhy se sušené máčí ve vodě a krájejí na malé proužky. Sojová omáčka různých druhů dle typu jídla (tmavá, světlá….. existuje spousta druhů), koření, případně sezamové semínko…. Tím vznikne opravdu minutkové jídlo, ne dušené. Protože jsem dělala ekonomický dozor na stavbách rozvoden vysokého napětí, které se v rámci tehdejšího RVHP stavěly v kdysi „rozvojové Číně“, tak jsem si ji projela opravdu křížem krážem. Že tam existují jídla se stejným názvem, ovšem připravená úplně jinak, to je známo. Každá provincie má pak i své speciality a já jsem si ta jídla opravdu vychutnávala.
Máte na 100% pravdu, kdysi jsem přesně takto „čínu“ dělávala, dokonce ani to kari koření jsem nepoužila, pouze zázvor. Ale tato verze je také opravdu chutná, nic proti ničemu… Používám pouze dobrou mraženou směs zeleniny, a i to kari mám z Turecka, je neagresívní a v podstatě obsahuje pouze zázvor a jinou jemnou příchuť, která chutná dětem…je mi jasné, že to není žádný kulinářský zázrak, ale o to jsem se s tímto ani nesnažila. Možná jsem to měla nazvat jinak a ne čína, vím, co máte na mysli a máte pravdu. I já tomu přece doma říkám ála čína
A ještě jsem to zazdila tím babičkovským talířem, aby foto bylo hezčí. A těmi Amerikami byly míněny stejně malinké brambůrky ve slupce, pečené v troubě. Ty si vyžádaly děti a víte, jak děti dokáží babičky zmermomocnit k nevídaným neslýchaným kombinacím. Poučení : příště si dej pozor a vylaď to. 2x přemýšlej, jednou piš
Věrko, k tomu zmermomocnění vnoučaty: Náš starší, skoro sedmiletý, miluje ryby. Dělám je jen na másle s bramborem, já s manželem si k tomu dáváme zakysanku smíchanou s koprem a náš klučina syrové kysané zelí. Kombinace není obvyklá, ale zkusila jsem a je to výborné.
Mám ráda brambory, děsně ráda ryby a jsem uctívač kyselého zelí…, teď jen nezapomenout to zkusit až na ty ryby dojde.
Z toho kluka něco bude – má vkus i fantazii 🙂
Děkuji za inspiraci. Zkoušela jsem to s krůtím masem a dala tedy zázvor, k tomu rýžové nudle a bylo to výborné! 🙂