brambory
bramborový škrob
sůl
Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě do měkka. Slijeme (vodu si ponecháme), v hrnci rozšťoucháme do hladka, urovnáme, vyznačíme čtvrtiny. Jednu čtvrtinu odebereme, odložíme stranou. Vzniklý prostor vyplníme škrobem, vrátíme odložené brambory a vymícháme těsto,
z něhož se dají udělat kuličky – v případě potřeby použijeme slitou vodu. Do každé kuličky uděláme důlek, vhodíme je do vařící se vody, lehce zamícháme, když vyplavou, necháme jen přejít varem, scedíme a necháme okapat.
Recept poslala Květoslava: „Recept mám od neteře, kterou to naučila maminka – Polka. Dělá k nim houbovou omáčku s kostkama vepřového masa. Já to taky s ničím jiným nezkoušela.“
Aaaach! Květko, další skvost. Jen dotaz: škrobu do výše vrstvy brambor? K té houbové omáčce to musí být famózní. ??
No a pro Helenu – neškodilo by tomu dát nějaký název. ?
Nazev tam BYL, netusim, kam pri ukladani zmizel. Opraveno
Ólalá.to je nádhera.Jásám.
Květuš a to asi bude chtít taky vyzrálejší brambory?
Páni já dnes ještě nejedla …
Ano Reni, je to vyplnění celého prostoru do výše brambor. Fakt je, že z úplně nových bych to nedělala.
Ty knedle jsou takové trošku jako oslizlé a neteře jim odmala říkaly slizáky. Když jsem je chtěla Hele poslat, musela jsem hledat, jak se to správně jmenuje. Neteř mi řekla, že „něco jako kluzáky“ ?. Ani jedna z nás k vaření správný název nepotřebovala. Pro mne jsou jednou ze vzpomínek na milou mi švagrovou?
Ještě dodatek – ten škrob jen nasypu, uhladím, neumačkávám.
Bezva, díky, myslela jsem si to tak.
neudělá ti to gumový kucle? jak tu čtvrtinu škrobu zapracuješ – šlehacíma nebo hnětacíma metlama? U nás se tomu říkávalo skleněnky…ale pak upadly v zapomnění,odhodlávám se to zkusit…ale nerada bych to pokazila..v té slité vodě se dají případně vařit,ne?
Já podle orbázku čekala, že tam přijde nějaký džem, nebo jam, mamreláda, v krajním případě povidla – ale s tou omáčkou mě nenaprdlo…to bude dobrý! Hlavně rychlý?
Vypadá to jako husarské koláčky na první dobrou 🙂
Třeba by to s povidlama taky šlo? Lidi mají chutě různé???
Znám a jsou výborné. Díky za přesný recept. Já jsem je vícekrát jedla než vařila . To vždy od oka . Přestože jsem měla kolegyni Polku, taky dělala od oka .
Ofšem Květule, to je recept ?, v neděli budou, asi zkusím se špenátem a výpečky … normálně to vidím ????
Houby u nás již v zásobě nejsou a na nově narostlé do těch kácených lesů nemůžu, hlavně je to rozježděné, samé koleje od kol těžkých aut ……
Kočky, nějak nechápu, tak skvělý recept a zde mrtvo …….
Hézkýýý! To fakt budou klouzačky, ale jak jde o erteple, musí to být jedna á. Možná s těmi verzemi na sladko, bych se k tomu chovala podobně jako ke škubánkům – smažená strouhanka, pracharanda, mák a tak… Ale houbovka je výborná, tož i s klouzačkama to bude eňo ňuňo. Podobnými recepty se dostáváme k tomu, co jsem tu tak moc chtěla. Holky, díky.
zkus k nim dušený houby,jako když máš základ na praženici-smaženici, jen bez toho vejcete…..pak netřeba maso ani nic dalšího….moje máti si vzpomněla,s čím je její babička dělávala….
Mně jen napadlo ( nevím, jestli by to šlo), tan důlek vyplnit usmaženým mletým masem na cibulce, pak trochu posypat strouhaným sýrem a krátce zapéct v troubě?
Co by nešlo? Jen ten důlek musíš asi udělat hlubší a vymyslet k tomu nějakou šťávu, aby to nebylo suchý. No, pokud experiment spácháš, doufám, že se podělíš 🙂
Uvidíme, nevím, jestli se k tomu teď dostanu. Třeba se někdo najde, kdo to vyzkouší dřív.
Není to tak dlouho, co jsme o tomto receptu diskutovaly, já dělám dvě verze, první je- klouzáky a dělají se tak, že uvařené brambory ve slupce oloupeme, propasírujeme a za horka osolíme a vmícháme bramborový škrob, druhá verze jsou kľozky a naučila jsem se je vařit u tety v Polsku- 2/3 syrových strouhaných brambor z kterých jsme vymačkaly vodu a přidáme 1/3 brambor nastrouhaných vařených, smícháme , přidáme hladkou mouku a bramborový škrob, osolíme, opepříme. Ani do jedněch nedávám vejce, o tom se tu taky diskutovalo.
No … a tohle je očividně třetí verze 🙂