Má světle béžový či světle hnědý klobouk a narůžovělé rourky na jeho spodní straně. Cíleně ho v lese asi nehledáte. Ale měli byste …
Hřib žlučník, též zvaný podhřib žlučový či hřib hořký, lidově také hořčák, žlučák nebo štípák (Tylopilus felleus) – nejedlá houba, která ale není jedovatá. Někteří se jeho hořké chuti nebojí a na internetu najdete spoustu receptů, jak ho vhodnou úpravou hořkosti zbavit.
Zajímavější jsou ale jeho léčivé účinky – je prokázáno, že dokáže spravit zkažený žaludek. Při nevolnosti se pije čaj, který se připraví zalitím rozemletého sušeného prášku z hořčáků a vypije. Což musí bejt děsnej blivajz, takže schůdnější asi je práškem naplnit želatinové kapsle z lékárny a spolykat.
Silnější povahy mohou množství na špičku nože přidat do sousta něčeho (samotné to nepolknete) a sníst. Krom žaludeční nevolnosti pomáhá při překyselení žaludku, pálení žáhy, při kocovině a také průjmech, protože obsahuje kalopiny a cyklokalopiny, což jsou biologicky aktivní látky s hořkou chutí a poslední výzkumy prokázaly, že mají antibakteriální účinky.
Hořčák focený v Národní přírodní památce Peklo u České Lípy.
Haderach
proto žlučový hřib – ono i to hořké,je k něčemu dobré, jen se to musí umět používat…..
kdo by to nedal, tak stačí v lékárně koupit prázdné kapsle a strčit ten kousek do ní a spolknout…
chuť j eto stejnám,jako když si dáte na kraj rtů febichol (prášek na žlučník) a potřebujete si ho posunout, tak ho olíznete – aby ne, když ho posouváte jazykem a do dvou vteřin se tváříte jak ten kopající žlučník….
Sharko, vzdyt to tam je: „schůdnější asi je práškem naplnit želatinové kapsle z lékárny a spolykat.“
jsem to sice přečetla, ale nějak mi utekly při psaní myšlenky….
Potíže s pálením žáhy poslední dobou mám , beru Helicid , měla bych pravidelně , ale beru při potížích .
Tohle je moc zajímavé a času mám habaděj. Jen se dát do toho
Já mám od paní doktorky nějaký tobolky (Omepirex, druhý název je Omeprazol), mají jednu výhodu, srovnají kyselost šťáv a vydrží to potom i několik dní. A snažím se vyhnout tomu, co mi nedělá dobře (některé sladkosti zvlášť).
reflux je mrcha….ale když víš, po čem se ti to vrací,tak to z jídelníčku vyřaď..kámoška to eliminovala a jí naposledy kolem 17 hodiny a má klid….jak si šla lehnout najedená, byl to průšvih….
Když jsme chodily s maminkou na houby (spíš na procházky) v Nymburce na Ostrov (mimochodem natáčel se tady seriál Cirkus Humberto a pohádka Tři veteráni), potkávaly jsme maminčina kamaráda Sváťu Šebka. Byl to luxusní mykolog a jeho košík podle toho vypadal. Občas nám nakoukl do našich úlovků a když viděl něco pro něj zajímavého, co já si nesla na pouhé určení, tak prohlašoval – jé, holky, kde jste to našly? Já vám za to dám hříbky….. hořčák byl pro něj naprosto normální houba…
Znala jsem místo v Českosaském Švýcarsku , kde jich rostlo opravdu hodně (jak je to teď po letech nevím, možná tam už ani les není) . Na pohled moc hezké houbičky. O jejich užitečnosti jsem neměla ani tuchy 😎
Tak -milá Haderach – další perla z tvé houbové kuchařky… nemáš jich víc? Sem s nimi 🙂
Tvoje muchomůrkové mazání moje tchyně blahořečí, co ji vidím a tohle taky určitě doma použijeme, ale zatím jsme našli o víkendu jenom spousty bedel. Byly smažené, obalené čekají v mrazáku, a taky pokrájené kousky na placičky. Nožičky se suší na pomletí.
Bedly teď rostou jak vzteklý, taky jsem jich měla krabici. No, ještě umím pýchavkovou tinkturu na kožní problémy – ideálně z vatovce, ale můžou to být i obyčejné malé pýchavky. Dokud jsou i uvnitř úplně bílé – nasbírat, očistit, pokrájet a naložit do lihu, alespoň 60%, na 14 dní, protřepávat. Pak scedit a zasažená místa potírat.
Paráda – jen ještě prosím upřesnit – kožní problémy jakého charakteru? Vatovec jsem letos nějak prošvihla 🙂
Jinak mám jaksi pocit, že bylinky a podobné babské věci jsou už pomalu v ilegalitě 🙁
Hlavně alergické projevy – kopřivka a tak…