Miso – šitake, tofu, buď kostky přírodní
nebo marinované v sójové omáčce,
řasa,
jarní cibulka,
chilli paprička, zázvor,
plus věci, které nedokázal přeložit ani můj muž, který bydlel 10 let v USA.
Příprava: na 1 porci 2,5dl vody uvedeme do varu ( používám rychlovarnou konvici), vložíme řasu, dnes jsem dala šitake, dobrá je hlíva, natrhaná na proužky. Když naznáme, že je hlíva měkká, jak chceme, sporák vypneme a polévku odkryjeme, aby trochu zchladla. Var miso ničí. Na 1 porci 3/4 PL miso pasty, dobře rozmícháme a servírujeme.
V malé misce na obrázku je tofu marinované v sójové omáčce. Jarní cibulka na obrázku není ( zbytek natě je v nudlích, zapomněla jsem koupit).
Polévku poslala kdysi Odetka77 a mně to nebylo vůbec srozumitelné.
Takže jsem to odložila. Teď jsem se to pokusila sestavit tak, aby to snad bylo čitelné, pokud je tam něco blbě, tak mi to napište na email a já to upravím.
Děvčata, je možné, že to Odetka77 poslala ještě někomu dalšímu z vás, pokud ano a je to srozumitelnější, pošlete mi to a já to předělám.
No nevím, já jí jedla několikrát, sama jsem nikdy nevařila, ale ….. rozhodně v ní byla zelenina – mrkev, brokolice, cibule, vývar (maso, zelenina, ryby), pórek či něco jiného zeleného, zázvor, někdo dává i nudle.
Ale je to jako se svíčkovou, každý má ten svůj oblíbený recept
hlavně ti vypadlo ta miso pasta- fermentovaná soja, ta se přelije horkou vodou, dělají kostky nebo pytlíčky, kde je přesně miso na jednu porci. zaleje se to tak, aby se to dalo rozmíchat na kašičku, do té kašičky se pak dá nakrájená zelenina- pórek nebo mladá cibulka,natě-řapíkový celer, plocholistá petržel,předem namočený a pokrájený houževnatec(shitake) a pokrájené tofu, které můžeš před vložením orestovat na trošce oleje a pak se to přelije zbytkem vroucí vody, zamíchá a přidají se mořské řasy..
miso je úžasně varianbilní, někdo ho pije jen čisté s přidáním řas nebo posekané zelené natě, aby do sebe dostal něco energetického. K obědu si do něj přidá tofu,zeleninu,houby, někdo přilije i trochu rybí omáčky a přidá udon nudle nebo rýžové skleněné, aby měl plnohodnotný oběd…i samotná misopasta se dělá s různými příchutěmi a obsahuje třeba na drobno pokrájené shitake nebo řasy (různé druhy)…
jí nebo pije se z vysokých misek, užijete si ji spíše s hůlkami než se lžící….
misopasta se dá koupit v Globusu i v dalších obchodech, vždycky čekám, až ji hoděj do slevy…to pak stojí 4 porce tolik, co běžně jedna….dělávám si ji v zimě v práci….
omlouvám se, máš to, čím se začíná,až dole- tu miso pastu, ta dávka 3/4PL je na 0,5 l polévky
Jen teda nechápu toto: „plus věci, které nedokázal přeložit ani můj muž, který bydlel 10 let v USA“ …. není to náhodou japonská poblivka?
A už vůbec bych z popisu nepochopila, zda mám vkládat ty přísady do té varné konvice, jako začínající kuchatka bych byla v kelu a zničila si varnou konvici.
Podle mne mysli, ze uvari vodu v konvi a zaleje to …. ale je to straaasne zmateny. Uvidime, treba to nekdo vylusti.
Tak já bych to taky tak četla, ale víš jak …. je to dost zvláštní popis. Hlavně není psáno kolik čeho dávat …..
No, treba to tu dame dohromady 🙂
Nebo, já mám takovýchto perel několik. Ale slibuji, že to budu dávkovat vždy s velkou mezerou, abyste se mohly vzpamatovat.
jo,ti , co si miso polévku dělají 😀
ona se nevaří…je to jak sofistikovanější příprava čínské nudlové polévky… .-D
Já to dala hlavně proto, že bych ráda zlikvidovala některé hodně staré resty, kdy jsem něco dostala, ale nebylo to ono. Jak píše Haderach, byla bych ráda, kdyby to někdo vyluštil, nebo našel správný recept. Takže prosím, mne nekamenovat.
A má to cenu, řešit „resty“, které neumí ani jejich autor? Tohle není miso ani v náznaku, suroviny ani není Odetka schopna popsat a recept zní: Tak to někdo dodělejte a napište. Propánakrále, kdo chcete miso, tak si ho vygůglete, nebo si skočte do japonské na polívku. Často jsou ochotni poradit.
Má to cenu, už jen proto, aby bylo vidět, co občas musíme rozluštit. Rozmazané fotky nebo chybějící kus textu je to nejmenší. A navíc jsou to většinou recepty, které posílali lidé, kteří je mají vyzkoušené, jsou to často recepty z cizích kuchyní a tudíž cenné…. takže ano, má to cenu.
Omlouvám se, že jsem nepochopila, že s blbě napsaným receptem je třeba zacházet stejně, jako s posledním zachráněným svitkem z alexandrijské knihovny.
Tady k tomu máme dovysvětlení od Odettky:
To je pro Japonce něco jako naše česnečka, nejčastěji je to jen miso pasta rozmíchaná v horké vodě, ne vařící, nakrájená sušená řasa jak na sushi a podává se to s nakrájeným tofu. Je to velmi zdravé pro ženy po 50. A potom jsou ty variace, kdy někdo dává čerstvé řasy, někdo houby shitake, někdo jarní cibulku, chili papričky, atd. Já dávám nejdřív pórek, osmahnout na trochu oleje, na nás je originál miso moc řídké.
Jo, tak konečně se to dostává do souvislostí a pochopitelnosti i pro ty, kteří to nikdy nejedli a po té co si přečetli ten podivný text nahoře, se jim roztřásla kolena. S tímhle dovětkem, je jasné, že se Odetka s popisováním receptu moc nepárala. Tady i díky Sharce, to začalo nabývat tvar a zmínka o česnečce to definitivně dovysvětlila.
A o to šlo, aby se dovysvětlily ty nesrozumitelné recepty, které byly uloženy, protože jsme nebyly schopné je rozluštit. Kapišto italiano? jak říkával můj tatínek.
Ne, nekapišto. Nekapišto, proč ukládat něco, co nejsi schopna rozluštit a nerozumíš tomu. Tak buď popros autora o vysvětlivky, nebo to zruš, ne? K čemu je recept, kterej je k ničemu? Takový poklady se tu nevyskytujou.
„Teď jsem se to pokusila sestavit tak, aby to snad bylo čitelné“ …. takže to nakonec nebylo čitelné nikomu 😉
Myslím, že bylo a o to šlo, jestliže to někdo nechápe není to v mé moci změnit.
Bylo až po „dovysvětlení Odettky“, do té doby to bylo na starého dobrého „googla“.
Achjo , nevím , no. Já tak nějak od receptu čekám , že je to návod , jak to mám udělat .
A čím je podrobnější , tím lépe .
A jsem vděčná za vyzkoušený postup 🙏