… aneb člověk nemá koukat na M.A.S.H……
1 kg vepřový bůček s kostí
Adamovo koření*
česnek
sůl
lžíce oleje
Vepřový bůček rozkrojíme na dvě části – horní, kterou upečeme zvlášť, nebo použijeme třeba na papriku, nebo na segedín, a spodní s dlouhými žebry. (z toho kg bůčku jich máte tak 5-6).
Rozdělíme na jednotlivá žebra
Potřeme česnekem se solí a necháme v chladu do druhého dne.
Druhý den dáme upéci (nebo na gril) a pečeme až je maso měkké.
Poté potřeme směsí oleje a Adamova koření* a dopečeme. Podáváme s chlebem, hranolky, nebo můžeme přidat smažené krokety, viz předchozí recept.
* … nemajíc možnost zajet třeba k Salvatorovi, hledala jsem složení Adamova koření:
1.Sůl (max.49%), medové aroma, zvýrazňovač chuti E 621, směs přírodního koření v proměnlivých hmotnostních podílech.
2.sůl do 39 %, sušený česnek, látka zvýrazňující chuť a vůni: glutamát sodný , paprika sladká, dextroza, černý pepř, chilli, maltodextrin, paprikový výtažek , kypřící látka: fosforečnan vápenatý .
3.sůl max. 36%, paprika sladká, česnek, cukr, glutaman sodný, dextroza, zázvor, protispékavá látka: E341, rostlinný olej (řepkový), kurkuma, aroma med (1%)
4.sůl (max.46%), zvýrazňovač chuti a vůně – glutaman sodný E621, pepř, česnek, chilli, paprika,.
Takže znechucena obsahem všech glutamátů, zvýrazňovačů chutí ap. jsem vybrala směs paprika, špetka chilli, pepře a zázvoru, česnek a sůl, smíchala s trochou oleje, tak, aby z toho byla hustá kašička, vzala mašlovačku a potřela žebra.
Nezbylo.
Jana Macůrková
++Jako byvší dlouholetý výrobce koření a kořenících směsí si dovolím Tvé znechucení trochu zmírnit. Nekupuješ si směsku od babky na trhu, ale něco v pytlíčku, co má chutnat stejně i rok po smíchání. A má to být sypké, ne v jedné pevné hroudě. Ty zvýrazňovače jsou tam pouze jedny a to glutaman, který už po staletí používají i jiné kultury právě pro jeho chuťové účinky. Pochopitelně je lepší si doma smíchat, ale potom musíš mít veškeré jednodruhové koření a jestliže ho nepoužíváš nahusto, po roce je dobré ho vyhodit.
Právě poto jsem si namíchala jen tu trošku (asi 1/2 polévkové lžíce) a neskadovala jsem ho déle.
na kilo masa jen 1/2 PL ???
Ty vaříš a vaříš hodně, takže si klidně můžeš namíchat z jednodruhovek, které za ten rok spotřebuješ. Kdo nevaří, tomu se spíše vyplatí – ne finančně – koupit směsku a nadvakrát ji za léto spotřebovat.
Jo a k tomu medu – dá se pořídit i sušený
Fakt? Tak to jsem nevěděla. Zase jsem na stará kolena o něco chytřejší. Díky za info.
Jo a glutamát je i v rajčatech. A to poměrně dost, že, Inko?
A v krevetkách. Dávám je kvůli tomu do kimči. A v houbách myslím.
Glutamát obsahují i ryby, maso, vejce, drůbež, mléčné výrobky, čočka, fazole i zelenina a dokonce i mateřské mléko.
No jéje a kolik! Proto se na některých výrobcích píše: bez přidaného glutamátu. A může být v rajské mnohem více bez přidaného než v nezeleninové polévce, kam frkneš trochu pro zaobalení chutě
Věřím, že nezbylo, mlaskám už při pohledu na fotku. Směsi koření mají tu výhodu, že si je může každý namíchat sám, jak mu chutná. Použila bych totéž, co Ty, jen poměr bychom měla asi každá jiný. Tys ho nepoužila, ale v jiných směsích je med, tomu bych se vyhnula. Nějak tu chuť na mase nedáváme,…
Hlavně v těch směsích bylo hlavně medové aroma ( a to tam má i Salvátor!) a ne samotný med. Ten mi naopak na mase chutná.
Tak tekutej med do sypký směsi vpašuješ těžko 🙂
Tak bych napsala, že je dobré tam ten med dát. Na spoustě koření jsou recepty, tak proč to o 5 Kč nezdražit a dávat tam nějaký recepty.
No, to by u Salvatora neslo. Prodavaji to koreni rozvazovane do malych papirovych sacku, rucne balene, rucne napsana cena. Vypada to tam jako za prvni republiky 😉
Pan majitel nosi pres kosili vesticku a motejlla 😉
protože někdo kvůli lžičce medu nebude kupovat celou sklenici…každé zboží má svého kupce… 😉