250 g suchých bílých fazolí
2 nožky ostravské klobásy
1 lžíce sladké papriky
5 kapek ďáblova oleje nebo 1 feferonka
2 lžíce oleje nebo sádla
1 velká cibule
1 lžička hladké mouky
majoránka, pepř, česnek, sůl.
Fazole namočíme na několik hodin do vlažné vody. Uvaříme je do měkka, pokud nechtějí rychle změknout, přidáme špetku jedlé sody.
Cibuli nakrájíme, zpěníme na sádle, přidáme nakrájenou klobásu, uvařené fazole, česnek, papriku, majoránku, pepř, feferonku nebo ďáblův olej a sůl. Krátce podusíme, podlijeme vařící vodou a necháme asi 10 minut vařit. Zahustíme trochou hladké mouky rozmíchané ve studené vodě.
Podáváme s chlebem nebo s rohlíky.
Recept vyzkoušela: Jana Macůrková
To je oblíbená břišní vycpávka kdykoli vařím venku. V tom případě používám fazole z konzervy. Doma občas je třeba něčím dotáhnout chuť, ale na ohni nikdy – prostě do toho napadá trochu popela a jehličí… 🙂
Fazole máme rádi.Pokud přijde nápad udělat fazole z nenadáni a není čas je hodiny namáčet, pořádně je propláchnu a vařím v papiňáku.
A jinak díky za připomenutí.Je zrovna čas na tyhle zahřivací pokrmy.Ten guláš vypadá pěkně.
Já dělám fazole taky na husto.
Prosím, jak dlouho vaříš v papiňáku fazole bez namáčení? Papinim je vždycky, ale jen namočené 🙂
Moje babička děllila moc dobré „fazole na husto,“ nevím, čím to bylo, jestli tím, že fazole byly naše, ale nikdy se mi nepřdařilo, aby to chutnalo jako od ní. Klukům to chutná, ale já vím, že to prostě není ono.
Díky za piřpomínku, zase zkusím….
V naší žravé rodině se z plecka udělá základ jako na vepř. guláš, pak se přidají uvařené fazole – velká mňamka…:-)
Rychlovka když nebyl čas na vaření:
oprásknutá cibulka na sádle, pokrájená ostrá klobáska – pěkně osmahnout a přidat sterilované fazole. Dochutím chilli, česnekem, bylinkami a podávám s chlebem. Bývalo to v dobách, kdy se třeba dělalo víkend dřevo na zimu oblíbené jídlo. Rychle hotové a dodalo energii. Občas jsem i sypla sýrem.
Bez fazoli přesně takhle dělám cesnekacku ?.Vcetne sypnout sýrem
Jeeeje, měla to být odpověď Katyp50..