1 králík
1/2 kg vepřového boku
pepř, majoránka, veka nebo rohlíky
4 vejce
trochu mléka
sůl
může být cibule, česnek.
Vykostěné porce králíka umeleme, spolu s ním umeleme i vepřový bok (doporučuji prorostlejší). Vše ostatní už potom je stejný postup jako u každé jiné sekané.
Promícháme, nacpeme do formy a pečeme asi 1 hodinu.
Neposlušnou samici, která se nestarala o mláďata vykostila a zpracovala: Jana Macůrková
Hmmm, sekaná z králíka je moooc dobrá. Dělávám stejně jako ty, jen z koření přidávám ještě česnek. Králík se s ním kamarádí rád. Naše samice jsou šikovné a ještě mladé, tak sekaná hned tak nebude. Počkám, až dorostou letošní mlaďoši. Je jich momentálně 13.
Tak já králíka nee, ale jednu jedinou zkušenost s pečením mám.
Kdysi jsem dostala od našich, tak jsem si řekla, že to upeču hned. Domů jsem přijela dost pozdě, ale hned jsem ho hodila do trouby. Kolem půlnoci byl už hotový, ale chtěla jsem jestě trošku , tak jsem to zapnula na nejvyšší stupeň – na 5 minut. No jo, během těch pěti minut jsem sedíc u sporáku usnula tak pevně, že jsem se probudila krátce před čtvrtou, kdy jsem už měla jít do práce. Kuchyň plná kouře, zápach, že jsem to ještě dlouho vêtrala, a králík? V pekáči černo a dvě kosti…
A králíčky , o které se samice nechtěla starat, vychovala kočka – ta se na ně pak ještě chodila dívat..
Tak to je krásný, všechno jsi vyvětrala, ale moc hodná kočička. 🙂 🙂
Tohle je spíš recept pro chovatele králíků, kterým se klasické pečení např. na cibuli už přejídá :o) Já, když si jednou za čas koupím králíka někde v řetězci, tak bych ho do sekané prostě neumlela :o)
Do sekané umeleme staré kusy. Samice po odchovu 3várek mladých nebo samce který splnil svoje povinnosti a nahradí ho mladší z jiné krve.
U samice je mi to zcela jasné (nehledě k vlastní zkušenosti s počtem vrhů mláďat – taky už se cítím do sekané), ale jak se pozná, že má splněno samec? To nebude 3x a dost, že? Přestává se zvedat z gauče i když je samice mladá a lepá?
Samice se doporučuje odstranit z chovu když:
má málo mladých (počet závisí na plemenu) nebo je opakovaně neodchová (u nás to bylo už potřetí). Samec může být používán až 6 roků (vím od chovatelů), ale potom už z něj nní ani ta sekaná, ale porcelán….
Zrovna dnes jsem od známé koupila krásného králíčka, zadní nožky vykostila, zítra bude řízeček, z kostí a hlavy bude polévka a ze zbytků – asi na smetaně. Ivanko, stejně jako ty mám králíka jednou za čas, takže do sekané ne ! Ale co ze starou samicí, jedině do sekané.
Nějaká telepatie – já vyndala z mrazáku přední nožky a chci je obalit taky, ty ani nevykosťuji.
Tak jedinou úpravu, kterou nemusíme, jsou řízky. Přední nohy jsou (u nás) nejlepší na guláš nebo dušené se zeleninou a bylinkami. Znáte to – sto lidí…
Sekaná z králíka je znamenitá. Nesmí chybět česnek a do hmoty umelu i jednu velkou cibuli. Taky přidávám kousek domácího uzeného bůčku. To je pak vůně. Děláme z toho i karbanátky které lze odlehčit usekanou vařenou kapustou. A když dostaneme chuť -umletou hmotu přikořeníme a dělá se čevabčiči.
Jo, cibule taky. Děláte převeliké chutě. V sobotu jsem dělala králíka – tak nějak. Byl z toho králík do receptu nazvaný s houbami a česnekovými výhonky. Posílala jsem Janě, tak až na recept přijde řada, můžete zkusit.
Tak to bych si dala a s jakou chutí!!!
Jinak jsem Vám všem napsala pod přání velké poděkování a vysvětlení. Ještě jednou díky, i když si to přisvojuji neprávem. Ale moc to potěšilo.
Já se omlouvám, měla jsem trochu obavu, že se budete zlobit. Ale můžete mi to vrátit – až bude sv.Lakysy , tak nepřát!!?
Až bude sv. Lakysy tak si to moc neužiješ. Jsi jediná a svatořečení následuje až po smrti… Ale mohli bychom stanovit ekvivalent MDŽ třeba BDL (bramboračkový den Lakysy) a v ten den bys nás všechny pozvala na oslavu. Od nás kytku, flašku, pusu… no a my u tebe tříchodový obídek, roládku a něco drobného k vínu a kávě. To dáš, ne?
Hlásím se! Donesu tu flašku vína. 😉
Tříchodový?? Hólky, nejste moc skromný?? Já nejsem lakomá!!
Nechval dne před obědem. Nevíš, kolik toho zvládnem sežpapat. A až se odvalíme od stolu, ať jsou podušky v salonu pěkně naklepané (aby si měl pesan kam lehnout…)
A já se hlásím k tomu líbání.
Dobrá, beru tu kytku. Právě mi psal zahradník, tak jsme vybavení. Delegace je sestavena. Nicméně ta je vždycky s doprovodem. Tak kdo další se hlásí? Ať ten „vládní speciál“ neletí poloprázdný…
Tak já bych se přidala. A vzala bych s sebou toho mého – toho milujou a poslouchají snad všici psi, tak by měl i Laky společnost (nějakou dobrůtku pro něj přibalíme ) a při našich tělesných konstitucích zaplníme dost prostoru… Na kdy mám zajistit volnou plochu na mezipřistání? 😉
Já bych taky přijela a ssebou vezmu mého malého ptáčka „papouška šedokřídlého“, sice trošku štípe, ale to zvládneme, bude v kleci a bude mu stačit černá slunečnice a proso – jinak nic. 🙂
Taky hlásím svou trochu do placu, má dcérenka květinářka by mě určitě vybavila patřičnou kyticí (mají i jedlé, pánské aj.)
Hihi…mám dojem, že místo kytky si budete muset přinést židli, anžto ten náš domácí pán zabírá půlku gauče. Dobrůtky můžete přinést, ale neochrání vás to od toho, že se s ním stejně budete muset podělit o to, co budete mít na talíři – musí se přesvědčit, jestli nemáte něco lepšího…
Výslužku jako takovou vám sebou nezabalím- odvezete si sebou suvenýr v podobě chlupů, které budete nacházet ještě dlouhou dobu …
???
Děvče, to znám, od Karolíny jsem si taky přinesla půl kila chlupů.
Jo a doufám, že jsi mluvila obecně a nevykáš mi 🙂
Jo jo. Králík. Dostanu za snahu /seno/ jednoho mlaďoše koncem března
nebo v dubnu. Neskončí v sekané, ale v trojobalu. Zbytek do polévky
a už s těším na líčka, mozeček i jazýček. A teď zpět do dětství. 4 samice
a těch mladých!!!!!!! Každý týden králík s něčím. I ta sekaná bývala, klobásy,
na smetaně, se zelím, na zelenině. Ach jo. Jak jsem si toho nevážila. Nedávno
jsem se dívala na králíka v marketu, ale byl vakuovaný, samá voda a krev.
Vzdala jsem to. Tak všem , co mají dupající králíci – přeji dobrou chuťku. 🙂
Já bych si králíka dala okamžitě. Doufám, že kousek od Mostu ve vsi, kde bydlí kamarád, nějaký ten ušák bude i pro mne. Hlavně nesmí mít hlavu! To bych nedala. Kamarádka občas kupuje v Globusu pytel králičích hlav. V obrovském hrnci je s maminkou uvaří a pak obírají. Z vývaru mají polévku. Tak u toho obírání bych nechtěla být ani muškou na garnýži. Jinak hřbet upečený na česneku se špenátem a brknedlíky. Ze zadních vykoštěných nohou řízky. Předek a kosti a ořezy do vydatné polévky. A není co řešit. Dávat králíka do sekané je opravdu pro chovatele, kteří jich mají dostatek. Já si pamatuji doby, kdy děda s babičkou mívali 60-80 králíků – obří králíkárna ve stodole, když přestali chovat prasata, tak v obou velkých chlívcích běhaly spousty králíků na volno a další kotce – pro samce zvlášť byly ve druhé stodole. To už pak teta nevěděla, jak to maso zpracovat. Když jsme jeli z návštěvy do Prahy se 3 naporcovanými králíky, tak už maminka spřádala jídelníček ještě ve vlaku. Obvykle jsme mívali hned po návratu domů jatýrka a ledvinky jen tak oprásknuté na másle na pánvičce s kouskem chleba od tety. Králíka bych brala okamžitě, kousek prorostlejšího bůčku snad taky někde ulovím a už mám slinu jak oprať.
Jo jo, i moje babička chovala velké množství králíků a jedli jsem je každou druhou neděli, protože každý druhý víkend jsme k ní jezdili na návštěvu. Byli to macatí ušáci, občas jsme nějakého dostali i domů. Teď už jsem odkázaná jen na Globus, případně na Penny, tam bývají občas v akci, takže si sem tam dáme, ale tak často jako v dětství to už nikdy nebude. No a ty víkendy kdy jsme bývali doma jsme měli v neděli vždy grilované kuře a když jsme byli jako děti dotázaní jestli ho chceme k rýží, nebo s bramborem, tak vždy zaznělo „s rýží, ta se nemusí škrábat“ 🙂
Nellinko, jestli máš po ruce Lidl, tak tam taky bývá, beru ho jak se k tomu nachomejtnu.
Jejda, moc děkuji za připomenutí, na Lidl jsem zapomněla. Po ruce ho úplne nemám, ale občas tam zavítám a kupuji i tam☺. Tam a v Globus mají chlazeného, v Penny mrazeneho. Domácí by sice byl nejlepší, ale co není babička, není ani domácí králíček, ani domácí vajíčka. Trávila jsem u ni krásné chvíle a moc ráda na ni vzpomínám❤Jedlo se skromně, maso jen v neděli, ale všechno bylo výborné.
Naposledy v dětství jsem měla králíci rizky !!!! A byly moc dobre , díky , babičko
Rodiče také chovali králíky, byl to hlavní přísun masa. Pokračovala jsem v chovu králíků i když už rodiče nebyli. Taky jsme toho králičího masa bývali někdy přejedení. Ale bylo to fajn, tráva se nechala vyrůst, dvakrát do roka se nasušilo seno a byl pokoj. Teď, když už králíky nemáme, aby člověk sekal sekačkou trávu i šestkrát do roka.
Já bych mohla králíka na jakýkoliv způsob snad třikrát týdně, jen kdyby byl. Bohužel ho také musím kupovat v obchodě a při těch cenách se to moc často nedá. Tuhle se mi podařilo v Alb…u koupit půl kila králičích jatýrek, no a to jsem si pochutnala. Jen tak na cibulce a kmínu se šťávou nezahuštěnou a s měkkým chlebem. To byla bašta.
U nás v Alb…u jsem játra z králíka ještě neviděla a jestli jsou tak určitě mražená, musím se podívat.
Já tam prsknu ještě trosku ostrého kecupu, recept jsem tu v lete dávala . Stava je ještě lépcejsi , ten chlebicek se tam namaci ještě lip
Ještě jsem zapomněla pochválit tu sekanou, v bábovkové formě vypadá nádherně, krásně upečená do zlatova, to byla dobrota … 🙂
Sice pořád ještě vlastním brožurku „100x králík“ , ale časy, kdy jsem ji nutně potřebovala, aby nikdo nepoznal, že je zase králík a Punťa to pořád žral, už jsou dávná minulost. Teď máme přislíbeného jednoho ušáčka domácího a dopředu vymýšlím, na jaký způsob bude ten NEJ. Sekaná v bábovkové formě vypadá elegantně – mé odkapávající sliny už neee 🙁
Králíka dnes už máme opravdu málokdy (a to jsem se jako harant u babičky ofrňovala – už zase králík, byla jsem blbá, co bych za to dnes dala) takže do sekané bych ho asi radši nedávala.