porce králíka
hrst sušených hub
2 hrsti česnekových výhonků (mražené)
malá cibule
slanina zvaná anglická, případně trochu sádla, je li slanina suchá
zakysaná smetana
polohrubá mouka na zahuštění
sůl, saturejka
Králíka jsem vykostila a odblanila (máme ho tak raději), rozpustila podbřušec, osmahla na něm cibuli a na kousky nakrájené králičí maso, podlila vývarem z králičích kostí, přihodila namočené sušené houby (lze i zmrazené), osolila, a v troubě upekla do poloměkka. V zakysané smetaně rozmíchala mouku, vmíchala do výpeku a přihodila výhonky. Dopekla do měkka. Vzniklou omáčku případně doředit, ale měla by být hustší. Příloha pečené brambory.
Recept poslala jako Králík s houbami a česnekovými výhonky A.rena.
Tak toto bych si dala hned. Jen mít toho králíka. Ono by to šlo i z
vepřového, nebo z drůbeřího, ale potom by to nebyl králík tak nějak.
Ale holky přiznám se. Ve ČT jsem ukořistila v Lidlu balíček dvou
zadních nožek králičích /škoda, že jich nebylo víc/ a ten tiše čeká
v mrazáku, až budu sama jedna doma a potom trojoobal a pánev. Ne nejsem
lakomá, ale sama budu mít málo. 🙂
Právě jsem poobědval králíka na houbách se smetanovou omáčkou. A navrch domácí
štrůdl.
Ten dnešní recept vypadá taky velmi lákavě.
U nás byl poslední kráík z mrazáku od loňska, dám recept za chvíli na zítřek.
A taky netradiční úprava.
Heleďte, vy dva, vy s těma králíkama! Děláte chutě už tak dlouho, že jsem právě vyhlásila, že naší králíčandě končí dětství. Nastal čas, aby nám odnosila nějaké ty obědy. Můžete mi říct, jak se pozná to správný datum? Nebo je to u králíků vždycky? Nebo je třeba nejdřív navštívit hvězdopravce a pak teprv samce? Já si z dětství pamatuju jen tu králíkovou tašku, do které mi kdykoli dali samici, řekli jméno a já šla. Když jsem na udané adrese dopila hrnek šťávy – vždycky rybízová, jen u profesorů malinová – dostala jsem králici zpátky a bylo…
Za relevantní informace předem děkuji. Doufám, že už brzy budu moci dělat chutě i já (a hlavně ty svoje uspokojit) 🙂
Takže: vhodný čas pozná samec, nikoliv ty. Jediné – samička by měla být starší než 1/2 roku, u velkých plemen by měla mít alespoň 6 kg (meklenburské, kalifornské, belgický obr.) Když tak mi pošli fotku a já ti napíšu, co to máš za plemeno. Samice se dává ke klukovi, nikoliv obráceně (vyhnala by ho). Že byl úspěšný poznáš z toho, že samec doslova spadne a připomíná to v tu chvíli epileptický záchvat (u samce). Nech ho to asi 2x opakovat. Jo a ještě – by měla být samice cca stejně velká jako samec. Pokud si samice lehne a nechce se nechat, tak ji lehce zvednout za hřbet a samec už si poradí. A nezapomeň je ode mne pozdravovat….to je to nejdůležitější.
Naprosto vyčerpávající odpověď, nemám co dodat.
Taky už králíky nejaký ten rok chovám od roku 1998, čili 20 roků. A i tak se mi stalo, že jsem nepoznala kluka a holku a od 2 samců měla 6 mladých….
Králíci provázejí celý můj život. Je ale fakt, že jsem měla období kolem třicítky, kdy sem je moc nemusela, ale naštěstí se to zase obrátilo.
Jo a pak už jen měsíc počkáš. A pak ještě dalších pár měsíců, než nám budeš moct poslat nějaký mňam recept. 😀
Jo, je fakt, že jse tam nenapsala, že březost je asi 33 dní, poslední týden není dobré samici rušit, jen jí tam dát hromadu sena nebo slámy, aby si měla z čeho postavit hnízdo.
Děkuji. Co se rasy týká je to jasná čistokrevná Horno-dolní Směsná z jižního svahu… Menší a má pět kilo. Ženich je Dolno-horní Směsný ze západní louky… Taky menší.
Že by se nedala, nehrozí. Ví, co pak hrozí jí. Je totiž děsně chytrá, protože se s dorostenkou učí. Tak uvidíme, budou nejspíš dubňáci.
Tož první pečínky tak v září, ne?
Asi tak, spíš říjen. Ale tak od srpna míň bílkovin, ať nezačnou moc zakládat na sádlo. Zima se bude blížit.
Asi tak 5 – 7 měsíců, záleží i nat, čím krmíš. Já kupuji výkrmové granule, jínak oves nebo ječmen, pšenici nestráví, zelené, kouske ovoce (nemá ho být příliš kvůli zubům.
😎 😀