Syrové brambory
hrubá mouka
sůl
- sádlo se škvarky,možné opéct na pánvi
- sádlo, mletý mák, cukr
Brambory oloupeme a uvaříme. Po scezení je v hrnci zasypeme hrubu moukou a přiklopíme asi na 5 minut pokličkou, aby se tzv. zapařily. Štouchadlem na brambory vypracujeme vláčné těsto, které nabíráme lžící namočenou v rozpuštěném sádle, kousky pokládáme na pánev a ještě opečeme.
Můžeme posypat škvarky nebo mletým mákem s moučkovým cukrem a polít sádlem.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Já myslela, že se škubánky vaří? Je to jiná varianta nebo se pletu?
No, v případě škubánků českého původu se pleteš, ty se opravdu nechávají jen opéci na oleji nebo sádle, vaří se pouze ty brambory. Ale – když jsem poznala svého manžela (dávno již tomu…) tak jsem jednou řekla, že uvařím škubánky a on mi řekl, že tyto krupicové nejí – někde krajově na Moravě se totiž říká škubánek krupicovému kucmouchu – něco jako hodně tuhá krupicová kaše, na kousky a posypat strouhaným perníkem s cukrem a polít máslem.
díky, hned jsem chytřejší :o)
Já tedy výrobu škubánků znám,tak jak je autorkou popsán,jinak ne.Lze taky dělat
na slano a to přidáním nějakého salámu do těsta a opéci,,taky mňamka.
Jé škubánky bych si dala, ale ne na sladko – mám alergii na ořechy i na mák a jen sypané cukrem a polité máslem mi nechutnají. Ale opečené škubánkové placičky uvnitř s kolečkem salámu nebo sýra, na sádle, no to je lahoda. A takový škubánek s tenoučkým plátečkem syrečku…….
Pokud byste si chtěla dát sladké, dobré jsou i s osmaženou strouhankou a máslem.
Tak s osmaženou strouhankou by také byly dobré, používám ji na švestkové knedlíky z bramborového těsta. Ale když škubánky, tak jedině s mákem, jednou do roka si takhle zahřeším.
Zkus místo máku nebo ořechů nastrouhaný perník. Jak jsem psala výš – znám i krupicový kocmouch (voda s mlékem a trochou cukru se uvede do varu a přisypává se krupice až je to hodně tuhé) a ten se sype perníkem. Tak si myslím, že škubánku by to také neuškodilo.
Taky bych si dala spíš naslano. Sladké dvakrát nemusím. Spíš s opečenou slaninkou a cibulkou.
Moje babička je dělala podle říkanky „Kolik šťouchů do kucmouchu? Pět, má panenko, pět, a teď už s Pánembohem jeď“ (loučení nevěsty s matkou před odjezdem do nového domova).
Babička slila uvařené brambory, vodu si nechala, brambory rozšťouchala, udělala obrácenou kvedlačkou 5 šťouchů, ty zasypala krupicí a zalila do poloviny výšky šťouchu slitou vodou, zakryla a nechala zapařit
Ze zapařených dělala škubánky buď „nahaté“, tedy jen vykrojené lžící namočenou v rozpuštěném sádle a posypané mákem a cukrem, maštěné sádlem, nebo opečené na sádle.
Já mám škubánky ráda na slano i na sladko a taky jen tak bez ničeho jen vlažné udloubnuté lžíci z hrnce a osolené.