2 stromy obalené višněmi
10 l demižón
3 kg cukru krystal
3 l rumu
3 malé vlastní děti
Vezmeme děti a jdeme na zahradu trhat višně. Višně zbavujeme stopek, a děti je pokud možno po 1 (víc najednou jich do otvoru nevleze) hází do demižonu.Vždy po určité době je zasypáváme cukrem a zaléváme rumem. Když je demižon skoro plný, zazátkujeme, uložíme do chladu a necháme několik měsíců (do vánoc) pěkně uležet.
Před vánocemi slijeme vynikající griotku de několika lahví – těch 6 půllitrových od rumu vám ale stačit nebude, a začneme ochutnávat ty krásně scvrklé, rumem nasáklé višně.
Druhý den už jen léčíme tu opici, co po nich je …..
Z vlastní zkušenosti recept sestavila: Jana Macůrková
Jasné, že zase udělám ! Jako cukroví (a to nejoblíbenější) pak do maličkých papírových košíčků naděláme s dcerou Višně v čokoládě – úplně jednoduše rozpustit čokoládu a višeň zalít v košíčku, je dobré tu čokoládu trošičku naředit máslem nebo ceresem. Ať uděláme kolik uděláme , vždycky je to maaaalo :-))). A do šroubovaci sklenice jsem vysypala rozinky a zalila je šťávou (domácí griotkou) a jsou krásné nasáklé a připravené na strúdly apod . Má to malou chybku, Višně musím koupit, nevadi. Věra
Taky ji dělám, je výborná. Jenže letos stačilo pár hodin mrazu a všechny višně i třešně jsou v zadeli ?
To máme asi všichni stejné. Žádné višně na obzoru. Ale zdá se, že bude
velká úroda červeného rybízu. Myslíte, že by to šlo? Máte někdo receptík
na rybízovku?
Mám někde recept na rybízové víno – pokusím se ho najít. Je už hodně letitý, ale tak dobré ovocné víno jsem už nikdy potom nepila. Jde tam hlavně o poměr rybízu – 2 díly červený, po jednom bílý a černý.
To věřím. Ale u mne bude problém s černým rybízem.
Červený a bílý mám. Jedině, že bych tam prskla ještě
ostružiny. To už jsme ale někde jinde. Mějte se tady
všechny dobře, odjíždím na víkend a v PO se na vás podívám.
Černý rybíz nemůžu použít, protože ho spásu za syrova rovnou z keře. Naštěstí ho nikdo v rodině nemá rád. Jsem jak ten pán ve vtipu: Pane doktore, napište mi prášky proti chamtivosti, ale napište mi jich hoooodně!
Jo kde jsou ty časy kdy jsme měli na zahradě za Prahou strom, který plodil obrovské množství višní, vynikajících. Dělala jsem jak višně v rumu, tak v čokoládě a také višňovou bublaninu, kynuté knedlíky a koláče. Bohužel, nový majitel si na té parcele postavil vilu jako v Émerice a všechny stromy pokácel. Byly tam ještě: 2 hrušně, každá jiný druh, meruňka, 3 jabloně, také každý druh jiný a švestka, krásné vzrostlé a bohatě plodící stromy. Nojo, nejen tato ztráta mě postihla, takže si max. pár kg višní koupím, pokud budou a udělám si aspoň dvě-tři malé skleničky.
Já měla dva velké stromy,(naštěstí zákrsky, na které právě dosáhly i děti), také jsem o ně přišla – stářím. Teď mám dva malé nové, tak uvidím, jak budou plodit. Ty původní byly odrůda Fanal a ta byla opravdu hodně plodná.
Mě se jednou stalo, že to celé zkvasilo, asi jsem natrefila na rum, co nebyl dost rumovej. Od té doby nakládám do slivovice, tu máme domácí , jen ty višně pak opatrně. Letos nebude nic, všechno zmrzlo.
Mně takhle jednou bouchala šťáva z černého bezu. A to byl mazec – takový binec ve špajzu jsi v životě neviděla, to si piš. (A já doufám, že už v životě neuvidím)
…se mi už dlouho nestalo, že by mi – při čtení receptu – skutečně kapalo z húst jak Pavlovovu psovi. Ty scvrklý višně!!!!!!!! -úplně mučivá chuť. To jsem zažila naposledy před osmadvaceti lety při druhým těhotenství (chuť na Palmex; tak jsem si zobla – bylo po chuti a 28 let peru v něčem jiným). Jenže moje dítě je genyjálňý: Odkudsi vytáhlo Mon cheri bonbošku, kterou jsem dostala k narozkám a tak ukrotilo mé vášně do té míry, že jsem byla schopna nakráčet do kuchyně a uklohnit zelňačku. Nejdřív zákuseček, pak polifčička. Trošku obráceně, no.
Jo, na PŽ je dneska obrácený koláč s ananasem a nulovou odezvou. A polífka taky. S jedním příspěvkem: Jíška, zase jíška… (asi nějaká zdravožravka štíhlomilná)