Hummus ze žeber mangoldu
Tuhá žebra mangoldu moc nadšení nevzbuzují, protože nemají nijak zvláštní chuť a navíc jsou dost vláknitá. Při delším vaření ve vodě ale krásně změknou a rozvine se u nich jemná nasládlá chuť. Žebra z mangoldu uvařte doměkka v osolené vodě a pak je použijte podobně jako cizrnu v hummusu. Klidně použijte svůj oblíbený recept a jen mangold prohoďte za cizrnu. Tahini (asi 1/6 k mangoldu), česnek, citronová šťáva, olivový olej, sůl – a samozřejmě chvilka v mixéru. Takhle dobrý a takhle růžový hummus jste ještě nikdy nejedli!
Košťál z brokolice a květáku
Košťál brokolice a květáku je perfektně jedlý. Jediný problém jsou tuhá vlákna, která jsou ukrytá ve slupce a začínají v dolní části. Krk, který se větví směrem k růžičkám, a celý střed můžete úplně s klidem sníst. Pokud budete košťál loupat, zajeďte škrabkou nebo nožem hlouběji, dokud nenarazíte na světle zelený střed. U mladší brokolice se obejdete i bez loupání, pokud košťál příčně nakrájíte na tenké plátky (přeťatá vlákna pak nebudou vadit). Stejně tak vlákna změknou při pečení, kdy košťál zprudka upečete v celku. Když ho podélně rozkrojíte, můžete pak lžící vyškrábat jeho morek.
Pesto z natě kořenové zeleniny
Pěknou nať z mrkve, petržele a celeru vždy v pohodě zpracujte. U té mrkvové jen pohlídejte, jestli není hořká. A u celerové zase nepoužívejte nať, která je zažloutlá nebo jsou na ní hnědé flíčky. Takovou nať opravdu raději vyhoďte, špatně skladovaný celer totiž tvoří dráždivé látky (a mohou způsobit alergickou reakci).
Natě se úplně nejvíc chodí na jednoduché pesto, které použijete na rozjasnění polévek. K očištěné a nahrubo nasekané nati přidejte česnek, olivový olej, ocet a sůl. Rozmixujte a buď hned použijte nebo rozdělte na menší dávky a zamrazte. Budete překvapení, jak tohle jednoduché pesto v polévkách funguje. Svou vůní a rozjasní i fádnější luštěninové nebo zeleninové polévky.
Vegeta ze slupek
Odřezky a slupky při zpracování kořenové zeleniny můžou tvořit až jednu šestinu váhy, což není úplně málo. Pokud slupky mrkve, celeru a petržele před loupáním očistíte, dají se velmi snadno zpracovat na jednoduché polévkové koření. Slupky i očištěnou nať rozložte na plech vystlaný pečícím papírem a usušte v troubě s pootevřenými dvířky při teplotě 50 °C. Pak je rozmixujte a jednoduchá vegeta ze slupek je na světě.
Zbytky z odšťavňování
Zelenina přijde při odšťavňování o většinu šťávy a sladkosti. V drti ale zůstane spousta vlákniny i aroma, takže se dá při troše dobré vůle dále využít. Zeleninová nebo ovocná drť se dá zpracovat do kyprých těst nebo se dá naopak vysušit v tenké vrstvě na zeleninové krekry. Lze přidat i do „vegety ze slupek“.
Nejsnadnější je ale drť z ošťavňování přidat k základu na vývar. Vroucí voda totiž ze zbytků dostane i ty poslední zbytky chuti. K drti přidejte vždy alespoň malý díl čerstvé zeleniny (nejlépe cibuli nebo mrkev) a bylinky. Zbytky mají samozřejmě menší výtěžnost, takže se držte poměru vody k zelenině asi 2:1.
Nať ze salátové řepy
Nať z řepy má cenu zpracovat, pouze pokud je řepa zcela čerstvá, nezavadlá a pokud je nať v dobré kondici (a není napadena škůdci nebo chorobami). Nať po nákupu z řepy ihned odstraňte a skladujte samostatně. Před přípravou ji důkladně properte a osušte. Pokud vám nať řepy připomíná mangold, tak nejste vůbec vedle. Protože mangold je botanicky velmi blízký příbuzný řepy a chuťově je od listů řepy téměř k nerozpoznání. Listy mají tužší křupavá žebra a šťavnatou listovou část, která se chová podobně jako špenát. Před tepelnou úpravou můžete žebra odstranit a zpracovat listovou část zvlášť. Pokud jsou ale žebra tenká a nebude vám vadit, že zůstanou trochu křupavá, klidně je zpracujte dohromady.
V teple na pánvi a třeba na másle listy zavadnou a změknou téměř okamžitě, proto je nemusíte trápit dlouho. Zároveň se ale nebojte listy použít do hutnějších polévek, které se vaří déle. Řepná nať v nich bude fungovat jako skvělé osvěžení.
Lze připravit jako klasický špenát s vejci.
Mrkvová nať
Je jedlá, ale není vždy chutná. Pro zpracování tedy vybírejte pouze krásnou a svěží zelenou nať bez poškození. A pozor – u některých druhů mrkve může být nať hořká. Při využití v kuchyni postupujte podobně jako v pohádkové sekyrkové polívce, kdy nať vmísíte mezi řadu ostatních surovin. Jde to do zeleného a výrazně ochuceného pesta, do omáček i do polévek.
Ředkvičková nať
Nať ředkviček je bez problémů jedlá. Na rozdíl od samotné ředkvičky ale nemá její typickou chuť a palčivost. Hodí se tedy spíš jako doplněk k jiné hlavní surovině nebo se musí výrazně ochutit. I kvůli tomu jsou oblíbené do pesta a do polévkových krémů. Nebojte se je ale použít i vedle ředkviček za syrova. K masitým bílým ředkvičkám vytvoří pěkný kontrast.
Nať z kedlubny
Použijte jen opravdu pěknou a mladou nať. Listy chutnají podobně jako kadeřávek nebo kapusta. Stačí je umýt, nakrájet a můžete s nimi rovnou vařit. Skvělé jsou při rychlém opečení na pánvi i při vaření v polévce.
Stonky listů jsou tuhé a obsahují vlákna, při delším vaření změknou. Pomůže když je nakrájíte příčně na drobné penízky. Takhle se třeba dokonale ztratí v salátu s pečenou zeleninou nebo v základu do polévky.
Tipy převzaté od pana Cuketky
Dělávala jsem často mrkvovou čerstvou šťávu. Tu drť jsem nasušila a používala místo strouhanky na obalování řízků (nenasála tolik tuku) nebo do mletého masa – karbanátky, sekaná, vše s ní chutnalo mnohem víc.
Jinak zbytky zeleniny – okrájené, oškrábané, košťály, natě….. vše čisté, neplesnivé samozřejmě, to jsem dávala do sáčků a do mrazáku. Poté, co nastal den „D“, tzn. mrazákový šuplík byl naplněn, jsem to vrhla do velkého hrnce do studené vody a nechala zvolna táhnout. Vzniklý vývar jsem zamrazila v malých krabičkách, zbytky vařené zeleniny jsem hodila ven, vždy se našel nějaký strávník. Pochopitelně na zahradě na chalupě, venku na chodníku by to asi nebylo to správné umístění.
Obávám se, že pražští potkani by to též uvítali. 🙁
Košťál z květáku a brokolice vždy oloupu a sním jen tak už se o něj hlásí i vnučky.ostatní nápady se mi moc líbí jen se kapku obávmá kupovaných natí ale snad v nich není nic horšího než v samotné zelenině
Já ten košťál taky vždycky sním – a pak mám ještě výčitky, že jsem ho snědla potkánkovi.
Dobrej komentář na PŽ dnes jsem tam jukla jak to tam frčí a moc velký nával není?
Jooooooo. Z brambor jedině – Bramboračku.
Děkujeme, ale IvaC to napsala na Proženy, hezká malá nenápadná reklama.
Já taky, Jano, dneska … viz výše 🙂
Asi budu trosku zla, ale slečna Bičíkova sotva skutečně jídlo připravuje ! Nemohla by k plné mise salátu Nicoise ( cca 1600g zeleniny, vajec a tunaka) udávat v receptu , nedejboze podávat ! , dressing zvici celkem 8 lžic …tam by to chtělo min 2 dcl . Proste ty recepty jsou neověřené a neodzkousene. Více mě láká připravit rodině něco , co jinde funguje a nehraju žádnou ruletu. Bohužel nezkušené mladé kuchatky naletí a pak se diví , co jsem to proboha stvořila za nesmysl
Tady máš recepty vyzkoušené, každá z vás to posílá v okamžiku, kdy to uvaří a my jako adminky to dáváme tak jak jste nám to poslaly (občas tochu učešeme nebo zkrátíme text, ale jinak je to tak jak došlo).
Ano, ředkvičková nať je bez problému jedlá, mohu jen potvrdit – alespoň našim králíkům chutná velice a jen se po ní zapráší.
Tak jsem si šla včera utrhnout na zkoušku list z ředkvičky. A bylo to bléééé.
Jinak u nás se o zbytky postarají sousedovic slepice, ale mrkvovou nať nechtějí.
Nejvíc jim chutnají listy z červené řepy.