Libečková polévka
Oloupané a pokrájené brambory uvaříme s řapíky libečku v osolené vodě do měkka. Řapíky vyndáme a vyhodíme. Polévku zahustíme hladkou moukou rozmíchanou v mléce, smetaně, jogurtu nebo zakysance podle toho co máme rádi, nebo co dům dá (já preferuji zakysanku), přidáme pokrájené listy libečku a provaříme. Nakonec vložíme nakrájená vařená vejce a necháme prohřát.
Už si nepamatuji od které venkovské hospodyně recept mám, ale už dobrých 20 let ji vařívám. Vím, že je dost lidí, co tuto silně aromatickou rostlinu nesnášejí, recept nabízím těm, co ji oblibují jako já.
A k libečku jedna vychytávka – Když má někdo na jaře ještě brambory ve sklepě a nejsou už nic moc, tak je dobře ochutí snítka čerstvě narostlého libečku, která se s nimi povaří (pak se vyhazuje).
Recept poslala: Květula.V
Díky libeček máme rádi a polévku zkusím.
Taková trochu „libečková kulajda“, ale taky si ji udělám, libeček mi na zahradě utěšeně roste….
Jsem z těch nelibečkových. Používám ho velmi omezeně, ale o to víc se mu na zahradě daří. Sklízím ho sekačkou a když zavoní, přihodím posečené k bramborám, do polífky… Na podzim zatáhne a do jara bez něj snadno přežiju. Za mě tedy dneska ne, ale podobnou z jiného bejlí vařívám a máme ji rády (chlapcům v ní chybí maso, či co) a zdobíme sedmikráskama.
Tak za mne jednoznačně Ano, libeček mám moc ráda. Jen ho musím někde posehnat, můj mi zahynul. Možná se poptám po sousedech, zda by mi někdo neodkopnul. Taky dávám i do brambor při vaření nebo někdy podle babi čerstvou celerovou nať. 🙂
Jestli jste z Prahy, můžu Vám dát odnože.
Mě takyyyyyyy, prosím – ten můj začíná chřadnout, musím dát novej na jiný místo, už se „vybydlel“…..
Stačí trochu přihnojit kompostem. Nemáte-li kompost
stačí kravský hnůj granulovaný.
Nejsem z Prahy…asi 130km dál, ale děkuju za nabídku.
Libeček ano, ano, ano. U nás patří do zeleninových polévek i do vývarů.
Dávám ho i k dopékající se sekané do výpeku. Výborný je i do vajíčkové
pomazánky, jemně mladé výhonky nasekané. Minule jsem ho dala i do
guláše. Mám ho na zahradě celý keř. Schválně nepíšu, že ho pěstuji, protože
si roste sám. Během léta otrhávám, na nakrájím lístky, vložím je do miseček na výrobu ledu s mřížkami, co jsem si nechala ze straré ledničky, zaleju vodou a nechám zamrazit.
Potom kostky vyklepnu a dám do sáčku. Tak to dělám i s petželovou natí a celerem.
Libeček máme moc rádi. Do polévky vyvařit,vyndat a pak do ní dát i čerstvý pokrájený. Dávám ho i do brambor. V sobotu jsem ho nakrájela i do karbanátků. Byly výraznější a moc dobré. Libečkovou polévku určitě zkusím,děkuji za nápad.
Z libečku si dělám pesto (po česku pastu): oškubu listy, tak tři čtyři plné hrsti dám do mickéru s olivovým olejem (asi tak lžíci ) a lžičkou soli (já rozverně dávám maldonskou). Rozmickuju a nacpu do malých skleniček. Vrch zaliju trochou oleje a v zimě jsou poblífky jedna báseň. Do bramboračky, gulášovky, apod. přidávám do pesta ještě stroužek dva česneku – podle toho, jak moc to chci mít česnekový. V lednici vydrží i rok.
Hrome, to musíme mít ??
Stojí to za to… Pasta se dá přidat i k dušenému hovězímu, do sekané… My libeček moc rádi a tak si dělám zásobu už teď.
Letos jsem zkoušela poprvé zakonzervovat jako pastu a jen pokrájený a napěchovaný ve skleničkách medvědí česnek. Zkusím i libeček dle návodu- tedy doufám, že si ještě nějaký vyprosím. Na pěstování v truhlíku je moc vysoký, takže jsem odkázaná na dary dobrých lidí. Možnost uchování i nesušeného mne potěšila. Díky za tip.
Jak jsem již nabízela, pokud jste z Prahy, můžu dodat i nať s listy. Jen si pro to budete muset přijet.
Kvetula- a chcete poslat? Adresu znám. Jen by
po cestě byl trochu zavadlý a nevím tedy jestli
k tomuto účelu /pasta/ vhodný. Leda usušit,
nebo mrazák.
francizska1, raduna.ha díky moc za nabídku. Mám vás obě z ruky, ale libeček je bujná bylina, takže bude určitě někdo z okolních zahrádkářů ochotný se podělit.. I ta polévka byla po několika letech jen díky tomu, že jsem se zmínila.. Nakonec jsme byly spokojené obě- sousedka dostala recept na polévku kterou neznala a prý moc chutnala i manželovi a já ohromný pugét libečku. Takže zatím polévka a usušený.
Já listy libečku suším, silnější stonky natě svážu do svazečků délky asi 10 cm a zmrazím, nechávám příležitostně vyvářet ve vývarech, stejně využívám silné stonky celeru a petržele, kdykoliv je dostanu