jablka
trochu cukru, pokud je třeba
pytlík kyseliny citronové
do každé sklenice 1 PL rumu
Vykrájíme to množství jablek, hodíme do kastrolu, přidáme trochu cukru (není třeba když jsou jablka sladká dost), trochu vody, přikryjeme poklicí a vrazíme do trouby. Necháme dusit, když jsou jablka měkká, tak promícháme a odkryjeme a necháme vydusit vodu. Vyndáme, nandáme horké do sklenic, nalijeme 1 PL rumu do každé sklenice, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. A když máme smůlu, tak povidla vybouchnou 🙂
Recept poslala Úsměvka a specifikuje množství jablek potřebných na tuto dávku: „…asi 100 kg jablek (páč ty padavky jsou napůl shnilé, a červivé – jo, zjistila jsem, že nejen trpím arachnofobií, ale i červofobií☻) Kecám, byla to polovina igelitky, trochu větší polovina.“
No moment,a co ty výbuchy?Už už jsem chtěla přikoupit sklenice/už je vše plné/a opět křečkovat jablka,ale jak čtu o výbuchu……………za pár dní odlétám,pomalu startuju koště,ale asi si to rozmyslím.Nebo to udělám tak že nachystám kufr,uvařím jabka,obrátím sklenice a vezmu kufr a rychle pryč……………..
Vybouchlo to v troubě už … ne ve sklenicích 🙂
No já si říkala že je to nějaké divné,pochopila jsem to podle toho jak to bylo popsáno.Že si prostě ta povidla naposledy odfoukla.
Tak to nazvala Haderach, kamarádka moje, ale vážně mi bouchly ….. jsem tu troubu čistila 2 dny
Dělám něco podobného, jen nesvařuji do husta.
Oloupaná a jadřinců zbavená jablíčka nakrájím na malé (tak 2 cm) kousky, přidám trochu cukru, pár hřebíčků a kousek celé skořice (nebo lžičku mleté), pomalu přivedu do varu a chvíli nechám probublávat. Moc nemíchám. Část jablek se rozvaří, část zůstane v kouscích. Horké naplním do skleniček (koření vyberu) a protože vím, co jablíčka bez konzervantu někdy dokážou, sterilizuju tak 15 minut při cca 85 stupních.
Rozhrabané do bílého jogurtu je to vynikající, i jsem si tím (ohřátým) pokecala kynutý knedlík, přidala trochu másla a kopec měkkého tvarohu a byl výborný oběd, zkusím tím i „ozvláštnit“ obyčejný puding (ne tříbarevný!!! 🙂 ) s kopečkem šlehačky… A jako bonus po tom člověk má krásné barokní tvary! 🙂 🙂
To je klasickej teplej jablečnej kompot … babička nám to dělávala, když jsme byly malé a já svým dětem taky – jen mě nikdy nenapadlo to zasterilovat, no nejsem blbá, sakra? Díky, Boženko.
Já to taky jednou dělala,k tomu do některých sklenic přidat rozinky máčené v rumu,do některých jádra ořechů.Měla jsem pár ozdobných tvarovaných skleniček-a byly tak vánoční dárky pro přátele.Maličkost,ale prý potěšila.
Tím, že jsem je dělala dlouho, mě ani nenapadlo je sterilovat. Sklenice i víčka vyplachuju rumem, nahoru taky velkou lžíci – proč by po takovém zacházení utíkaly ze sklenice?? By si mohly zkusit, příště by žádnej likér nebyl…??
Pro hospodyni ve Staňkovicích pozdě, tam už byly doslova manévry – sklenice bouchaly při sterilování jak o závod. Ale myslím, že je spíš přecpala.
Hele, Úsměvko, že ty učíš někde matematiku – co ta větší a menší polovina. Ale to bude tím, že větší polovina třídy nikdy nedávala pozor.
Jani, nene, jsem vystudovaný ekonom ….. ale po hodně dlouhé době mi ta povidla vybouchla, vážně. A ty poměry …. když jsem to vykrajovala, tak jsem vážně měla pocit, že je to snad 100 kg ☺
Jablečná povidla v troubě jsem dělala jako ta švestková, taky dávám skořici, badyán a hřebíček…a nebouchaly!
Jsem zvědavá, jestli se to odešle- včera v pohodě, dnes ráno mi nejdou poslat maily…?
tak jsem se vrátila do historie a vyzkoušela variaci na recept č. 6 – citronové sušenky, akorát jsem je udělala skořicové. ten nápad s rozplácáváním paličkou na maso je geniální :o) jen jsem je neměla trošku připálit
Taky jsem dělala skořicové – paličkou, vidličkou a razítkem z hraček.?
no jen tam mělo být připsáno ….dejte je dál od sebe :o)
Maminka dělávala ten rychlý jablečný kompot – jablka na kousky, hřebíček, cukr nebo med, vanilkový cukr a trochu světlého piva. Dalo tomu takovou zvláštní chuť. Mívali jsme ho po svátečním obědě nebo jen tak jako svačinu.
Jo a skořici jsem nepřipsala.
Po svátečním obědě a vychlazený neměl chybu?
Jojo, kompot z jablek… Pro chuť ještě nějaká hruška a přihodit pár sušených trnek. Pak nemá chybu. Taky v zimě děláváme, hlavně z Panenek. Anebo je pečeme. Hmmm… To je asi tak jediné, na co se v zimě těším. A jinak – už máme uvařená povidla klasicky z trnek, z jablek i hrušek. Cukr se přidávat nemusel, do jablečných a hruškových přidáváme trochu hřebíčku a badyánu, do jablečných i skořici. Sklenice a víčka vypláchneme slivovicí, nahoru na povidla ještě tak lžíci. Máme šikovného zetě, který postavil elektrický míchač na třicetilitrový hrnec, takže se všechno dělá samo ve větším množství. Klasický měděný kotel asi 120 l s míchačem už pár let zahálí. Sušárnu ovoce postavil také, takže jsme ve všem soběstační.
Kromě toho děláváme ještě domácí musli tyčinky.
Na jednu sušičku cca 10 plat
4 kg ovoce, 2 kg ovesných vloček, lepší jsou jemné, 1 kg (třtinového) cukru, 2 lžičky kys. citronové na zvýraznění chuti, nasekané ořechy, oříšky, rozinky, brusinky, kandované ovoce – množství a složení prostě podle toho, co máte rádi.
Ovoce (máme z meruněk, broskví, jablek a hrušek) pomlet, smíchat s ovesnými vločkami, cukrem a kyselinou a nechat třeba přes noc nabobtnat. Přidat ořechy a spol, narovnat na plata sušičky (kdo má jen síta, vystřihnout z igelitu podložku) a usušit. Kontrolovat. Až směs neteče, sundat podložku a dosušit na sítu, bude to rychlejší.
Množství cukru je orientační, máme odzkoušené to kilo. Skladuji v papírové krabici a nemám strach, že se tam dostanou moli nebo jiná žoužel. Nestihnou to.
Nam Prazakum se to dobre cte a zavist clouma ode zdi ke zdi 🙁
S náma Ostravákama z paneláku to tluče kolem dokola!
O dům a dvê velké zahrady jsme přišli, když rozšiřovali cestu, nakonec se zjistilo, že to nebylo třeba – od domu k cestě byly ještě tři metry. ?
To jen některým pražákům závist cloumá,mám dost známých ktěří si klepu na čelo a posmívají se že zavařuji,oni by to v životě nedělali.Dnes jsem kamarádovi nabízela dýni at to jeho manželka zavaří-zděsil se a řekl že jeho žena v životě nic nezavařila a pochybuje že ví jak dýně vypadá.A jedna má známá nechápe proč si křečkuji do mrazáku jabka na štrůdl.Nepodařilo se mi vysvětlit jí že ted když jabka zadarmo leží pod stromem,nechám to z lenosti shnít a v zimě budu v Kaufl.kupovat jabka na štrůdl.
oprava:….budu kupovat jabka na štrůdl??
Ja zavaruju vsechno co dostanu nebo levne koupim. A letos jsem to nejak peesvihla a budu nafukovat almaru, co mi slouzi jako spajz 🙁
Klidek, globalne jde vlastni zavarovani do mody.
Velkovyroba ma halt sve mouchy a lidem to zacina
vadit…
Jasně,normálně uvažující člověk ví že domácí je prostě lepší a nelituje času a námahy.A pak ta odměna když rodině chutná.
Tak já dnes loupila jeřabiny a přidávala při vaření do jablečných kompotů, jedna kolegyňka mi to poradila a musím napsat, že fakt výborná chuť.
Také jsem z nich udělala dvě skleničky „brusinek“ na svíčkovou a sirup na kašel.
Mám něco poslat na košt? Já zase kolikrát závidím „panelákům“, že nemají tolik práce, páč to je na palici, když nestíháš zpracovávat a ještě máš pole a domácí zvěř (užitkovou i pro potěchu), kterou taky neošidíš. Ale pak v zimě s radostí sleduju, jak všechno mizí.
Tak dámy a pánové….hlásím zahradnický zázrak blížící se neposkvrněnému početí :o) Ačkoliv jsme nesázeli patizony minimálně 8 let, tak jsem dnes 2 velké sklidila. K tomu půl koše rajčat, 1 špagetová dýně, 3 hokaida, 11 máslových dýní, 2 dýně /zelená a oranžová), kde otec i matka neznámá – taky jsme nesázeli, a 6 acron dýní, které místo obvyklé 300g velikosti trpí asi akromegálií, protože váží okolo 1 kg.
Já, letos, co se týká dýńí, tak moje dýně asi byly zkřížené s trpaslíky. Hokaido – velikost tenisáku, o dalším ani raději nemluvím.
no u nás je to právě naopak a trochu mě to děsí….odhadem máme už sklizeno asi 60 různých dýní a ty mrchy pořád rostou
U nás letos dýně docela dobré, jediné, kterým se moc nedařilo, byly cukety. A nevíme proč. Dokonce i meloun byl, dvě rostliny, dva melouny, dobré. A vyrostly samy z vyplivnutých semínek.
Cukety máme taky…sazeli jsme koupena seminka, akorát,že některé se začaly plazit přes pul zahrady a pak na nich růst nějaké kulaté zelené dýně…velke
No,tak právě dnes jsem se ochomýtala kolem asi 30ti kilové dýně,a omylem ulomila stopku.Odvalila jsem ji do stínu a nic zavařovat nemíním,děj se vůle boží.Od lonska mám ještě 15 velkých sklenic dýnového kompotu.Sama se vysemenila na kompostu tak jsme ji tam nechali.
To budou ty cukety, mela jsem kulate a byly
vyborne….
leskvik….tak ji udělej na kyselo jako okurky. to je výtečné a vypadá to skvěle na chlebíčkách
Iva C…..no cuketa to bohužel není
Okurek mám letos 40sklenic a ještě i od lonska.