(92) Co nám dává příroda V. – libeček

Maggi z libečku I
Připravte si svazek libečku (listy i stonky), sůl, olej, čisté sklenice, ostrý nůž a prkénko. Libeček nakrájejte na malé kousky. Ve větší míse nakrájený libeček prosolte a zalijte olejem. Pak vše napěchujte do sklenice. Dobře pto tento účel poslouží obroušené dřívko. Čím více a pečlivěji budete mačkat, tím více získáte šťávy s vůní maggi. Po naplnění celé sklenice ještě zalijte olejem. Hotový výrobek skladujte v chladničce.
Samotnou šťávu můžete použít jako domácí maggi. Drť i se šťávou lze dávat po lžičkách na ochucení  polévky, či omáčky přímo do hrnce. Dále můžete zelenou směs využít při přípravě pomazánek, bylinkového másla, karbanátků či bramboráků. Při dávkování mějte na paměti, že se jedná o velmi koncentrovanou a slanou ingredienci.

Zeleninový základ pro polévky
Ke svazku libečku si připravte sůl, cibuli, mrkev, česnek, celer a máslo. Můžete použít i další druhy zeleniny, např. květák, petržel, celer. Množství zeleniny a poměr je na vaší chuti. Libeček posekejte opět na menší kousky a zeleninu nastrouhejte nahrubo. Celou směs lehce osolte a poduste na másle do křehkého změknutí. Ještě horké plňte do skleniček, které po uzavření obraťte dnem vzhůru. Skladujte v chladničce.
Díky takto připravenému základu můžete snadno a rychle připravit dobrou polévku. Několik lžic zeleninového základu stačí zaprášit moukou, udělat rychle jíšku a dál připravovat polévku dle oblíbených receptů. Díky zeleninovo – libečkovému základu bude mít polévka výraznou chuť a  aroma.

Bylinkový olej
K aromatickému libečku přidejte cibuli, česnek, chilli (kdo má rád ostřejší), červenou papriku, kmín, sůl, olej, tymián a rozmarýn. U tymiánu a rozmarýnu použijte pouze lístky. Bylinky lehce nasekejte ostrým nožem, osolte a přidejte další koření. Můžete použít takové, které máte rádi. Nádobu naplňte pouze do poloviny a řádně promačkejte dřívkem. Pak zalijte olejem a nechejte důkladně rozležet. V oleji se uvolní všechny vůně a chutě. Skladujte v suchu a temnu.
Bylinkový olej se vám bude hodit při nakládání masa na grilování. Můžete s ním potírat i zeleninu. Upotřebíte ho také při pečení masa. Díky domácímu ochucenému oleji dostaneme do jídla opět TO, co se nikde nekoupí.

Maggi z libečku II
Libeček opláchneme a osušíme, listy i tenčí stonky nakrájíme najemno a přidáme najemno nakrájené listy kopřivy (libeček a kopřiva v poměru 4:1).  Na dvoulitrovou misku nakrájených bylinek přidáme asi 4-5 lžic soli a promícháme.  Po několika minutách můžeme směs dávat do sklenic s uzávěrem (např. od tatarské omáčky), bylinky se snažíme upěchovat jako zelí při nakládání do soudků.  Bylinky pustí šťávu, která má chuť maggi. Nahoru můžeme nalít 1-2 lžíce oleje. V lednici směs vydrží i bez oleje velmi dlouho. V zimě se nám zelené bylinky hodí do bramboraček a gulášových polévek nebo i pod maso.

Autorka příspěvku: Haderach

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: (92) Co nám dává příroda V. – libeček

  1. infiniti.helena napsal:

    Tak tohle všechno se mi líbí moc, jen zjišťuju, že mám malou lednici, já snad fakt koupím ještě jednu do technické místnosti. …a dotaz: Jaký olej dáváte?

  2. Haderach Kwisatz napsal:

    Do čehokoliv, co vyrábím na tento způsob – slunečnicovej. Já totiž olivovej těžce nesnáším…

  3. kvetula.v napsal:

    Tak za tyto recepty vřelý dík. Právě je na sběr libečku ten správný čas. Na PŽ to bývalo s křížkem po funuse a kdo si za rok vzpomněl? Půjdu vyprosit další velký pugét a bude slušná zásoba domácího koření… Jen jsem na tom hůř než Hela, nemám technickou místnost… Třeba bude stačit sklep s teplotou cca 15°C (zkusím tam malou dávku ponechat a uvidíme) .

  4. devetapadesatka napsal:

    Na pesto z libečku jsem dávala návod u libečkové polévky, je to podobné jako to Tvoje, jen já to mickuju a přidávám i česnek – to do polévek typu bramboračka, gulášovka… Kdybych měla krájet, asi by mi upadly ruce, dělám velké množství ?

  5. Jana Macůrková napsal:

    Nabízím velkou krabici libečku nakrájeného.Mám totiž ještě jednu od loňska a na zahradě libečkový Boubín.
    Jinak jak jste někdo psali, že vám zmizel – libeček se nesmí nechat vykvést, jako všechny miříkovité se jedná o dvouletku, a tudíž vykvete a končí. Čili orvat hlavně ty klacky na květ.

  6. Katyp50 napsal:

    Libeček jsem měla na chalupě, byl to obrovský keř. Sbírala jsem listy čerstvé, mladé. Pak jsem je mrazila nebo sušila. „Klacky“ jsem nechala sušit, namlela na prášek a přidávala do polévek. Velmi to okořenilo i lehce zahustilo. Hlavně to moc dobře chutnalo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..