(1935) Omáčka hečepeč

Půl žejdlíka červeného vína, 4 tabulky ustrouhaného perníku a trochu polévky se dá povařit. K tomu se dá na cukru rozetřená citrónová kůra, trochu skořice, květu, hřebičku, hrozínky, mandle, citrónová šťáva a nechá se to povařit a přidá se velká lžíce šipkových povidel. Dává se k sekané pečeni.
…. a vzhledem k tomu, že sekaná na sto způsobů už tady je, tak přidávám jeden stejně historický popis sekané:

Massa na sekanou i na karbenátky je stejná, jen forma, úprava je každého z těchto dvou jídel jiná.

Vezmi hovězího a vepřového masa každého polovic (na př. ½ kg a ½ kg). Poruč si u řezníka maso na kroužení. Co se nenechá ukroužit, odřež a dej do polévky. Ostatní maso rozřež a ukruž na strojku dvakrát po sobě.

Strojek na kroužení masa má míti kuchařka ten nejlepší. Je nemoudré na tomto důležitém kuchyňském přístrojku šetřit!

Namoč do vody 2 žemle. Pak je vymačkej a přidej k rozkrouženému masu. Také trošku rozstrouhané citronové kůry, trochu pepře, štipec květu a soli přidej. Rozbij k tomu 4 celá vejce (počítáme na 1 kg ukrouženého masa!), přidej 4—5 rozstrouhaných housek a všecko vařečkou hodně propracuj.

Připrav kastrol (pekáček), jehož dno potři sádlem (rozehřej na něm lžíci sádla). Ale nesmíš vzíti kastrol odprýskaný : šťáva by začernala a dostala nepříjemnou příchuť.

Ruce omoč ve studené vodě, z rozmíchané massy udělej podlouhlou šišku, kterou pěkně uhlaď a na kastrolu 2 hodiny peč.

Šišku však dříve poklad lístky špeku a podle ní do kastrolu přihoď: asi 8 zrnek nového koření, 1 nebo 2 bobkové listy, tři „větvičky“ dymiánku, cibuli rozkrájenou na koláčky, kořen petržele a mrkve na koláčky pokrájené, 2 lístky cerele, nepatrný kousek citronové kůry. Pec to, až zelenina nabude zlatožluté barvy. Jakmile zelenina zahnědne, podlej ji vodou (asi 2 sběračky). Špek s povrchu sesmekni, aby nevyležel nevzhledných na pečeni míst a často pečeni šťávou polej. Aby se šiška nepřipekla, třeba jí několikrát pohnouti.

Upečená šiška pokrájí se na silnější koláčky, vyrovná se na mísu, a přecezenou šťávou poleje.

zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: (1935) Omáčka hečepeč

  1. Jana Macůrková napsal:

    Je to něco mezi černou a polskou omáčkou. Není dobré dát příliš citronové kůry, omáčka by byla nahořklá. Jinak si myslím, že se hodí nejen k sekané, ale k jakémukoliv pečenému nebo grilovanému masu.

  2. lakysa22 napsal:

    No, polská se nedělá z perníku, je tam jíška, cibule, cukr na karamel a rybízovà zavařenina. Černá omáčka se sice může zahustit perníkem, ale jsou tam ořechy, sušené švestky a švestková povidla, ochucuje se máslem a rumem. Takže podoba jen v použitém koření , mandlích a hrůzinkách…

  3. sharka.68 napsal:

    to je sekaná? Já myslela podle fotky, že to je bábovka… (takhle to měla ráda prateta)

    u nás se povidlová omáčka dělá k uzenému…, ale mandle se dávají plátkované a balí se do nich to uzené, než se zabalí do listového těsta a upeče… a perník se dává do knedlíků místo housky…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..