(86) Zavařujeme houby

Houby,
Sůl
Nálev na okurky
cibule, kopr

Pevné houby nakrájíme na kostky, malé můžeme použít celé nebo rozkrojené na polovinu.
Doporučené druhy: hřib smrkový, hřib borový, hřib kovář, lišky, ryzec pravý,
kozák, křemenáč.
Na fotografii je můj letošní první úlovek – celkem 13 ks hřib kovář.Houby krátce povaříme ve slané vodě -pokud děláme více hub najednou, je dobré vodu po 3 dávkách vyměnit.
Uvařené houby scedíme, narovnáme do zavařovacích sklenic a zalijeme nálevem na okurky. Pokud se chystáme dělat ze zavařených hub kulajdu, je dobré přímo houby proložit na kolečka nakrájenou cibulí a hustě koprem.
Sterilujeme cca 10 minut, i když při použití nálevu bez cukru to není nutné.

Autorka receptu: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: (86) Zavařujeme houby

  1. jarybarka napsal:

    To fakt jo?To už takhle rostou? Mě se zdá že je u nás sucho.A teď když budou ty vedra tak už vůbec.

    • Jana Macůrková napsal:

      Ano, to je náš dnešní úlovek. Ale přiznám se, že jsme jeli najisto – máme svá místečka a když víme, že kováře rostou pod jedlemi, tak jsme prolezli 3 místečka, kde jsou jedle. Na prvním 6 kousků, na druhém 7 a na třetím nic. By to les mezi Ratajema nad Sázavou a Českým Šternberkem.

      • infiniti.helena napsal:

        Tak pravda, že i u nás jsou vždy kováři jako první, ale že by už? Asi se půjdu podívat. 😉

        • Jana Macůrková napsal:

          Před 2 lety jsme byli v Jeseníkách a 9.května jsme zavítali na Vidnavu, což je okraj Rychlebských Hor a už takhle na začátku května jsme kováře našli. I u nás je to jedna z hub, které rostou takhle brzy, druhá jsou lišky v listnatých lesích.

        • kvetula.v napsal:

          Tak pokud víš, kde je hledat Helenko, šupky dupky pro ně! Já znala paní, co do 15.5. prostě musela najít prvního kováře. Kdybych neviděla, neuvěřím. Bylo to v bukových lesích na kraji Šluknovského výběžku. Jednou mi dva donesla do práce a já cestou domů dráždila pana řidiče autobusu – byl to veliký houbař a nevěřil, že nejsou umělí 😀 Tady jsem zatím nikoho s houbama neviděla a pokud nezaprší, asi jen tak neuvidím.
          Janě gratuluji k úlovku!

          • Jana Macůrková napsal:

            No, já to mám podobně – místní o mně říkají, že když jdu na houby a nepřinesu, tak nemá cenu chodit, protože nerostou, no a když přinesu, tak prý nemá cenu chodit, protože už tam nic není.
            Vzhledem k tomu, že tady žiju od svých 2,5 let, tak na tom něco asi bude…

          • infiniti.helena napsal:

            Vím, ono je to trochu úsměvné, ale říkám tomu místu „u popelnic“. K chalupě, kde jsem bydlely s dcerou přechodně, nezajížděli „popeláři“. Každou středu jsem musela odvézt popelnici k točně na rudílku, tu jsem tam postavila, cestou posbírala kováře a šla zpět. Počkám na středu, o víkendu je tam hodně turistů. 🙂

  2. devetapadesatka napsal:

    No tedy Jani, co mi to děláš??? Takový chutě! Včera jsem dělala kulajdu ze sušených předloňských, protože loni skoro nebyly…. I teď je ukrutný sucho. Kropím nově založený trávník, nechám postřikovač na jednom místě třeba hodinu a za chvíli je to zase suchý ?. A Ty přijdeš s houbama…

  3. Vera M. napsal:

    Zavaruji úplně stejne :-)), také část po krátkém ovareni a okapani dam do sáčku do mrazáku. Známa zavaruje všechny Hriby jen ve slané vodě a další známa i bez soli, tak na to bych neměla nervy

  4. jarybarka napsal:

    No tak j nevím houby nerostou ryby neberou..asi to neumím.???
    Janě gratuluji. ?

  5. Katyp50 napsal:

    Zavařuji podobně. Houby povařím, proložím cibulkou, někdy česnekem, někdy feferonkami a někdy koprem. Podle toho, na co je pak chci použít.
    Vodu z ovařených hub nevylévám. Dám jí zamrazit a používám jako základ do houbových omáček nebo polévek. Při předvaření přidávám hrst libečku.
    Pak takové naložené houbičky, to je lahůdka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..