(1086) Uzený jazyk v aspiku

1 uzený jazyk hovězí
nebo 2 – 3 vepřové
3 vejce natvrdo
kapie sterilovaná
kyselé okurky
může být i další zelenina
(hrášek, žampiony)
3 želatiny na vaječný aspik
ocet, sůl, pepř, nové koření
Uzený jazyk uvaříme ve slané a okořeněné vodě. Za tepla oloupeme, necháme vychladnout a nakrájíme na kousky nebo plátky. Přidáme sterilovanou zeleninu a vejce natvrdo a promícháme.
Nálev z okurek nebo nálev Deko, připravený  podle receptu ohřejeme na teplotu těsně pod bod varu a opatrně vmícháme 3 balení želatiny na vaječný aspik (Kaufland, ta nejlevnější). Necháme trochu zchladnout, smícháme s masem a zeleninou a přendáme do krabiček, misek nebo formy, podle toho, kolik toho aspiku děláme. Navrch ještě přelijeme asi 1 cm, tak aby se vytvořila jednolitá skleněná vrstva.
Necháme vychladnout a podáváme s pečivem.

Aspik připravila: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Studená a dietní kuchyně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 komentářů: (1086) Uzený jazyk v aspiku

  1. sharka.68 napsal:

    miluju uzenej jazyk,horkej s omáčkou, smaženej v trojbalu,zapečenej ve slaninovým kabátku s česnekem, studenej v aspiku taky, ale bez zeleniny

  2. blahovka.h napsal:

    Uzený jazyk s polskou omáčkou to je dobrota. A nebo jen tak uvařený s křenem a hořčicí :-). Kdysi muž odmítal, prý už to jeden vůl v hubě měl. Pak ochutnal a rychle změnil názor. Ale polská omáčka ho nepřesvědčila :-(. Máme tady nového řezníka a minulý týden jsem tam zahlédla vepřové jazyky. Doufám, že je budou mít i teď a budou vařené s chlebem.

    • Jana Macůrková napsal:

      S tu polskou omáčkou udělej a pošli, tu já nedělám, i když mám veice dobrý recept tak na dvě, tři porce..

    • sharka.68 napsal:

      tak s polskou omáčkou j evarianta,kterou nedělám a nejim…zkusila jsem to několikrát,prostě moc mouky na mne a k tomu jakzyku mi to nejede….to se sardelovou to je jiný…

    • BOYE napsal:

      Vaříš je nějak speciálně, nebo jen tak jako každé jiné maso? Já si je teď vařila pro další úpravy – zkusila jsem je prvně v životě (ani máma je nedělala) a spokojenost. Za málo peněz hodně muziky. Jen kočky byly zklamaný – málo odpadu 🙂 Ale dostaly většinu vývaru, protože já vepřový nijak zvlášť nemusim a tak jsem část použila pracovně a zbytek vychlemtaly čičiny. I ta křenovka mě napadla, ale nějak se na ní nedostalo v záchvatu pokusů a nenadálých situací. Nicméně určitě jsem je nekoupila naposledy. A to jsem měla strach i sama za sebe a představa, že by to odvrhly holky – mno, furt jsou tu ty kočky, rozhodně by bývaly blemcáky vniveč nepřišly. Ale zvítězily v žebříčku pokusů…
      Máte ještě někdo vyzkoušený nějaký méně obvyklý kus masa? Wyagu, Kobe a podobné levné kusy si nechte od cesty… Krávy, který žerou líp než vegan u Rotschildů a denně chodí na wellness a pedikůru, mě nezajímaji (kecám, konto má dietu). A vemínko taky nee. Nechutnalo. Tři úpravy a žádné požitky.

      • blahovka.h napsal:

        Já mám vyzkoušené vepřové slezinky na guláš. Bývalý ho měl rád. Mě chutnají taky, ale nynější je nemusí a tak míchám s nožinou a dávám si pozor při nandavání na talíř. A v neposlední řadě dají guláši lepší chuť. Jenže ani ty slezinky jsem už dávno neviděla :-(.
        K vaření jazyků, vařím až jsou měkké, nic extra s nimi nedělám. Někdy k vepřovým dám koření jako na ovar.

      • Jana Macůrková napsal:

        Mně jen jeden ze žáčků říkal, že u strejdy v Austrálii ochutnak klokaní steak a že prý byl jako tvrdé hovězí…???

        • blahovka.h napsal:

          V Plzni je vyhlášená steaková restaurace, kde jsou steaky ze všech možných i nemožných zvířátek. Klokana jsem tam ochutnala a vůbec nebyl tvrdý. Nejvíc mi tam chutná z pštrosa, luxusní pochutnání :-).
          O Austrálii a Novém Zélandu a jejich „delikatesách“ by se dalo diskutovat. Když tam synek po měsíci v Thajsku a tamních lukulských hodech přijel, tak mi volal, že tam nebude, protože znají sůl, pepř a kečup :-).

          • BOYE napsal:

            Mě tak napadlo: Co klokaní kapsa? Ze všeho je třeba jí nejdřív udělat a tahle roste sama…

          • BOYE napsal:

            Nevim, kdo to dělá, ale je série o tom, jak cizinci hodnotí česká jídla. A Australani jsou tam za největší blby. Furt jim chybí právě kečup a ke všemu by měly být hranolky. Zato Chris z Mauritia je regulérně česká nátura. Ten by pro nás mohl dělat reklamu 🙂

        • BOYE napsal:

          S klokanem je to jako s kobe: Levnějc pořídíš čistokrevnýho s papírama na chov, než ten stejk. Ale zkusila bych ho. Ale třeba krokodýl mě nijak neláká. A štvou mě se pštrosama. Chová to kde kdo, ale prodává se tak draze, že mi můžou políbit šos. A pamatujete období bez hovězího, ale sobí bylo? To mi šlo. Jen byli ti Rudolfové tužší (asi z toho věčnýho tahání Santových saní). Ale z těch českých mi asi nejvíc chutnal divočák kříženej s domácím a pak divočák opravdický, ale doma vychovaný v chlívku s růžovýma čuníkama. Když na něj došla řada, trochu jsem ho litovala – byl úplně blbej a přítulnej – nicméně ta trouba z něj udělala šlechtice.

          • BOYE napsal:

            Troubou myslim kuchyňské zařízení, ne „tetu“ Gretu, která ho vykrmila i utroubila…

          • Jana Macůrková napsal:

            Tu reklamu na jídlo dělá televize Seznam omlouvám se – Stream), jmenuje se to Jak nás vidí svět a je to i na internetu. V jednom díle ty hranolky a kečup vyžadoval Američan ke svíčkové…..

          • Jana Macůrková napsal:

            Někde jsem četla, že z vepřovýho jsou nejlepší Mangalice, to je takovéto hrozně chlupatý a rezavý prase. Tay ho někdo chová v Úžicích. Nejlepší znich je prý špek, ale je hodně hodně drahý, ale vysoký a luxusní.

          • blahovka.h napsal:

            Je to na stream.cz. Chris je sen každé kuchařky :-).

      • Usmev.na.moji.tvari napsal:

        Luxusní játrová paštika
        1 kg syrových jater (vepřových nejlépe)
        3 kg osmaženého bůčku
        0,5 kg osmažené cibule na sádle
        palice česneku (může být víc i míň, záleží na chuti každého)
        sůl a pepř
        Vše pomlet, včetně té osmažené cibule, dát do skleniček a zavářet 1 hodinu, nechat vychladnout a druhý den zavářet další hodinu. Cca na 100 – 150 st.
        Pokud byl bůček málo prorostlý (což v dnešní době bývá), tak před použitím promíchat se lžicí másla (ne tuhého) nebo domácího sádla.
        Játra bych si v hospodě nikdy nedala, musím si je dělat sama, a tak je toto výborná varianta studené večeře. Z této dávky je víc než 10 skleniček, těch menších.

      • sharka.68 napsal:

        Karolína je vařila a nakládala do směsi sojovky s něčim, měla nějakej origo recept z Číny..jedla jsem je 2 x, bylo s tím strašně crcání,ale bylo to moooooc dobrý….dělala tak vepřový jazyky…

        jinak jazyky obojí vepřové i hovězí,se dají bez problémů koupit v Globusu

      • sharka.68 napsal:

        wagyu jsi asi myslela,že?

        co vepřový mozeček? je taky moc dobrý…

        • BOYE napsal:

          Jasně. Jenže to jsou ty rodinný zvyklosti z přežblebtů. U nás je wyagu, ale taky třeba místo zánětu spojivek je závis pojistek. A když přijdem k doktorovi, hádej, co se nám vybaví a co za žádnou cenu ze sebe nedostanem. Ty pojistky máme už šestadvacet let. Wyagu je mladší – z doby, kdy se učila Benjamina číst. Onehdy jsem to použila i v restauraci. Prostě buran na výletě 🙂 Vlastně je jedno, jestli to máme často (zánět spojivek), nebo nikdy (wagyu), stejně je to zažraný… Budu se snažit 🙂

  3. IvaC napsal:

    Taky trochu odbocim. Nahodou jsem narazila na recept fajn rizku. Udajne figl
    kucharu. Pres noc namocit rizky do mleka, osusit a obalit-mouka, vajicko,
    mouka, vajicko a strouhanka. Mela jsem krkovici, i moje „konzerva“ si posmakovala, pripominalo nam to teleci..

  4. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Kočky, teď mimo vaření ….. tady už je – 11 st., tož ráno bude pěkný samec. To abych šla ponajít teplé punčošky, co? ?

  5. BOYE napsal:

    K sádlu z mangalice. Já jsem pověstná tím, že na mejdany dodávám sádlo chleba a cibuli. A aby si to neřádi posichrovali, k padesátinám jsem dostala darem pět kilo. Když si představim tu cenu na trhu, byl to Dar. V y n i k a j í c í ! Část jsem si nechala doma, ale větší díl jel se mnou na oslavy. A k tomu jsem ještě vypekla asi tři kila bůčku, který jsem hodila v plen první, aby si hordy zamastily bříška a pak jsem mazala chleby tím škvarkovím (od slova cukroví)… Každý mě měl rád. I doma jsem jej používala jen na mazání. Na vaření je ho škoda. Ale ani přeštické není od věci 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..