aneb, ať si chřipka a upíři trhnou nohou
celý česnek, brambory
anglická slanina, vejce
majoránka petrželka
sůl, kmín, chléb
tvrdý sýr
Překrojit palici česneku napůl, zakápnout olejem a dát péct do trouby na malém plechu. V troubě potom opečeme chleba, tak nepojede zbytečně. Po cca půl hodině česnek vyndat, nechat vychladnout a vymáčknout – jde to krásně.
Poté oškrábat a nakrájet na malé kousky brambory, dát vařit do osolené a jemně okmínované vody.
Ve větším kastrolu rozpustit sádlo a přihodit pokrájenou anglickou slaninu/uzené, osmahnout na mírném plameni. Poté přihodit polovinu česnekové hmoty a opět osmahnout. Česnek se nádherně rozvoní. Na to přehodit uvařené brambory i s vodou, přilít hovězí/vepřový vývar (pokud nemáme, tak dolít vodou a přidat bujon), nechat chvíli provařit, přidat rozkvedlaná vejce, majoránku, petrželku, dochutit a přihodit zbytek česneku. Nechat již jen prohřát. Na závěr přidat oříšek másla.
Podávat s opečeným chlebem a pokrájeným sýrem. Strouhaný sýr nedoporučuji, protože udělá v talíři hroudu, nevzhlednou. Někdo dává i cibuli, bobkový list, krupici opraženou na sádle – co kuchatka, to česnečka.
Chřipku (nebo upíry) zaháněla Úsměvka
Přesně takovou dělám já. Naučila jsem se jí, když jsme jezdili pracovně do Liberce. Někdy jsme šli na oběd do restaurace v kasárnách a tam ji vařili (dělali taky nejlepší „kaťák“, ať se třeba někdo pohorší, byl super, k tomu hranolky a tatarka). Když jsem jí prvně uvařila skorozeťákovi, tak řekl, že nikdy tak výbornou česnečku nejedl.
To jsem ráda, že nejsem sama, kdo se s tím jídlem tak mazlí ….. u nás si jí také každý chválí, tak snad bude dobrá. ?
pokud ti vadí česnek kvůli žlučníku, tak na to je dobrá odrůda BJETIN, ten žlučníkářům neubližuje a nic z něj nevykrajuješ….. mám odzkoušeno už několik let…..
Ano, a už jsme se shodly na tom, že se prakticky nedá koupit .. leda tak objednat a tam už ho taky nemají 🙁
Tuhle neznám.U nás se dycky dělala jen z vody z brambor lžící sádla a syrovým rozetřeným česnekem a majoránkou.Ta tvoje je luxusnější.Jdu jí zkusit mám na ní strašnou chuť.
Tohle mi taky přijde jako vyšší level. Já česnečku nejím – ale tohle bych asi i snědla 🙂
Olalááááá ?
Tak jsme jí dělali i my. Když se vařily brambory, voda se slila, na talíř se dala lžíce sádla (nejlépe husí, nebo aspoň domácí vepřové), rozetřený česnek, rozmačkaný brambor a podle chuti si každý sypal osmaženým chlebem. Rychlovka, ale tahle je ne o třídu ale o čtyři třídy výš :-).
U nás doma přesně tak, jen voda, brambory, sádlo a rozetřený syrový česnek, čím víc tím líp a jasně nakonec rozšlehané vejce a majoránka. Ale jedla jsem už i podobnou v hospodě, ale to vejce bylo vcelku na vřelé polévce kousky sýra. Dobrá byla, ale doma ji nedělám. Opražený chleba promíchaný s rozetřeným česnekem. Kdo nemůže syrový česnek, tak pečený.
Potom písni, jak chutnala ?
Já nedávám na závěr to máslo, pouze se sádlem. Jinak klině jao hlavní jídlo, nebo jen s něčím sladkým (palačinky, lívance)
Proti gustu žádnej dišputát, ale představa, že si po česnečce dám něco sladkýho mi právě rozhodila žlučník 🙂
Ale coby ne, můj dědeček si solil horký mlíko, manžel miluje kombinaci pivo+tatranka, když jsme někde na výletě a já jsem si jako malá dávala na chleba s máslem krystalovej cukr 🙂
Můj táta si posypal škubánky mletým mákem s moučkovým cukrem polil rozpuštěným sádlem a zalil mlékem.když byly škubánky já jedla jinde-mě by to obrátilo naruby
já si taky solím horký mlíko- jinak bych ho nevypila….jinak pouze hodně studené….
Tak já mléko nepiju vůbec dávám jen trochu do kafe.Mám ráda v létě kefír,kyšku….
Mívám mléko domácí je moc dobré ale i tak.
Každý má ty chutě jiné, já zapíjím běžně bramboráky mlékem, můj bratr k bábovičkám s krémem a čokoškou přikusuje kyselou okurku, ten můj sní rezeň s brsalátem a v klidu si vezme tatranku ….. u nás bývalo vždy v sobotu „velké prádlo“ (pralo se ve staré romovce), tak k obědu poblivka – bramboračka, gulášovka a k tomu lívance, vdolky, štrúdl ….. a taky to stačilo ?
To je v poho, ale ten cesnek v hube a na to sladky…to teda nemuzu ;
Já česnečku s opečeným chlebem a sýrem a nic víc, ona zasytí. Ale čím by se dala zajíst, tak to vidím na utopence ? To by bylo druhý den ráno
Tak holky tohle je sice z jiného soudku, ale stojí to zato:
Právě se objevilo na netu, že
Polské závadné hovězí vydávaly pražské restaurace za argentinské steakové….
Mo comment…
chybí mi seznam těch restaurací…..pokud Toman řekl A, měl říct i to B !
A ze stranek restaurace Tomia Okamury zmizely z nabidky steaky, hmmmm
Jako, že by sis dojela???? Mimochodem jmenovali jednu, no že by to byla zrovna nějaká exrestaurace se říco nedá, už podle názvu to je pěkný pajzl.
Promin, ale ted motas jablka s hruskama. U Moťáka je normalni slusna hospoda s ceskou kuchyni a pouze se k nim taky dostalo maso z tech prasackych jatek. Ale neni to luxusni restaurace s asijskym jmenem, ktera prodavala (lhostejno odkud) polske hovezi jako argentinske steaky, 1000 kc za veceri. Dve uplne odlisne zalezitosti.
A z toho vznikají ty „malé“ české klepy ….. se potom jedna diví, co se kde píše a jak to dokáže zlikvidovat běžného českého podnikatele, který se jen snaží uživit. Podotýkám, že bez toho, že by si to ten člověk ověřil.
První zprávy, že se to dostalo opravdu do hodně nóbl restaurací, což tohle ale není. Já pražské hospody neprocházím,já byla vždycky špatný hospodář.
Jano, sorry, ale když si vezmu podle názvu, tak U Fleků je nejstrašnější pajzl pod sluncem… Není to trochu pod pás, hodnotit takhle na veřejnosti? Jen podle jména?
U Blbejch, U Mrtvolky, U Suchý Dásně, Jedová chýše, Prdel, U Skrblíka, Stará Promiň, U Pižďucha, Žumpa, U chcípáka, U Poutníka i U Proutníka, Tenkrát na Západě, Tenkrát na Východě, Veselá vačice, Žíznivý papoušek, U zlodějky, U vystřelenýho voka, Na Blbým místě, Hrom do police, Hluchá zmije, U Naftaře, Hospůdka Škopeček, Krmelec, Žlutá pumpa, Pivní záležitost, Reset, U Čámrse, U Koule, Bar Barbar, Hladomorna.
Šmankote, ženská, tys mě někdy sledovala na tahu? 😀
To ses probehla…je to okolo Cech i Moravy 🙂
Pohlreich ocenil i tyto:
Na Staré koleji
U Pavouka
Šťastný hroch
U Tlustých
Vlčárna
Kotelna
Černá kočka
U Zběhlíka
Ponorka
I u nás je česnečka ta z vody z brambor… Jak já jí mám ráda! Všechny ostatní česnečky taky s chutí pojím, ale ta nejjednodušší mi jede nejvíc. A jako sváteční ve chřipkové době (a hlavně bez hostů) máme rády i česnečku krémovou. A já tu zrovna teď klohním krémovou květákovku. No, klohním. Jak se to vezme. Všechno mám připraveno, nachystáno… Ale ohniště zatím studené: Včera jsem měla (zdůrazňuji, že mírovou) přednášku na téma nádobí odnášené a nevracené z pokojíčků, vyklepávání filtru v myčce, jakož i rozložení a naložení nádobí tamtéž. Nemám totiž moc hrnců a kastrolů, tudíž potřebuju mít všechny stále v akci, nebo pohotovosti. No a dneska, rozhodnuta vařit onu polífku zjišťuju, že polífkový hrnec jest oschlý u dřezu a v poloprázdné myčce vyráchané nádobí s trochou rýže a několika kuřecími kostičkami. Tudíž energie přednášková, elektrická i práce samotná, všechno na houby. Tak až přijde první ze školy, umyje ten hrnec. Ta druhá vyčistí filtr a doloží myčku. A dokud hrnec nebude, nebude ham. Ale já mám hlad! 🙂
A neměly při té přednášce sluchátká třeba.Mohly kývat hlavou v rytmu muziky a tys myslela že tě poslouchají.??
Pro Lucinku – to je ale přísná maminka, chudáci děti – a co tak sociální pracovnice aby udělala pořádek. 🙂
Jaká je to krémová česnečka, to fakt neznám je se zásmažkou?
Holka moje, zřejmě budeš muset vyhlásit stav ohrožení, když mírové dohody nefungují.
Nebo nastol diktaturu ??
Ony, když poslouchají a hlavně vnímají, tak rozhodně nekývou. Tedy kývou, ale jako Bulhaři… A jestli si myslíte, že jsem se toho hrnce dočkala, tak jste na omylu. Polífka je v papiňáku. Ale myčka už má filtr čistej i vevnitř. Nicméně opět zvítězily.
Benjamína držela balík sušenek, ptám se, kde je vzala, ona, že za kapesné, já, že bych je koupila, ona že je nese s sebou. To mě zaujalo, ptám se , kam. No, za půl hodiny mám piáno. To mě zaujalo ještě víc… Sama si dohodla lekce piána, vysvětlila, že mám málo peněz a tak kupuje sušenky ke kávě a čaji, tím platí a už tam byla třikrát… A jsem opět za blba.
Dorostenčino překvápko prý nesmim zveřejnit. Ale dneska mě dostaly obě.
A helemese, už i ten hrnec jde do myčky. Zítra Dorost slaví narozky a tak mají strach, že nebude-li nádobí v pořádku, matka cukne a nebude objednaná hostinka.
Máš skvěle vychované děti, buď na ně pyšná ?Nádobí čert vzal.
Boye, já teda mám dneska zatemněný mozek, ale JAKOU vysvětlivku má KDO smáznout?
jednoduchou česnečku,takovou tu chudou,tu miluju,ta je na chřipku nejlepší,tahl ehonosná,je spíše pro rozmlsaný…ale mně v ní nejede ten sejra, dáváme totiž tvargle-syrečky, to je bašta, pěkně je pokrájet, zamíchat do pošťouchaných brambor s trochou majoránky, udělat kopeček do talíře a zalejt tou chudou česnečkou a k tomu klidně tu topinku nebo chleba…
Tak to je super – nikdy jsem neslyšela, ale vyzkouším. Tvargle mám ráda i všechny smradlavé sýry/ teda ty jedlé, romadůr, nivu / a k tomu topinku. U nás dneska obyčejná česnečka a protože jsem žehlila, pak další byla tlačenka s cibulí a octovou zálivkou a měkoučký chleba.
Uf. Ja se dneska fakt nechytam…cesnek a jeste smradoch…hu 🙂 🙂 🙂
Česnečku zase tak pravidelně také nedělám, jen v době chřipkové epidemie, ale rozumím Ti, smradlavý sýr bych také nedala. Ale věřím, že to někomu chutná.
Já dneska vůbec nechápu , jak jsem se mohla při těhotenských nevolnostech stavět na nohy cesnekackou ?? Dnes jsem na tom jako Ty , chuť na ni mám šílenou , ake respekt obrovský a syrový cesnek vůbec ne . Jinak dnes super recept, fakt jsem obě těhotenství prožila na cesnekacce ??
onehdá jsem měla krémovou česnečku,z pečeného česneku..no,nebylo to špatný,jemný,hladký…ale jiný…..
Vzpomínka z dětství : Maminka kamsi odjela, 3 malé děti opečovával tatínek. Na stůl postavil kameninový krajáč – takovou menší dvouuchou mísu- do něj hodil lžíci sádla, přisypal trochu pepře, dostatečně utřeného, doma vypěstovaného, česneku , slil vodu z právě uvařených brambor a z pecnu chleba odkrajoval „kousky“ , které házel přímo do mísy… Každé mrně dostalo lžíci a o zbytek se postaral hlad. Chleba se rozmočil, tak se dal lžící uklofnout.. Co bylo tenkrát jako druhé jídlo si nevzpomenu. Tatínek vařit uměl, na jeho jídla jsem se těšili když máti někam odjela, ale asi nerad myl nádobí.
A ta dnešní česnečka – no luxus. Zítra k obědu dopékám sekanou, tak si tam hned vedle tu rozkrojenou palici upéct přistrčím a jsem zvědavá, co na tu poblifku řekne večer vrchní ochutnávač. Při předčítání recepisu se tvářil velmi vstřícně 😎
PS: nemá někdo, kdo má problémy se syrovým česnekem zkušenost s upečeným?
Ja. Cesnek v mnozstvi vetsim nez malem me spolehlive znici syrovej, v jidle, pecenej…
Takže pečení problém neodstraní? Tajně jsem doufala, že by tato úprava pomohla 😕
Já kvůli chlapovi používám sušený granulovaný a nebo medvědí. Tak to radši nebudu večer riskovat. Probdělé noci i s procházkami v dešti v 5hod ráno máme za sebou nedávno.
Já, syrový nedávám … vlastně ho nedává můj žlučníček. Ale pečený v této poblivce mi fáááákt nevadí. Ale je to asi kus od kusu, musíte vyzkoušet.
A víš dobře, že jsem touto poblivkou léčila chřipajznu
Tak určitě vyzkouším. Jen radši v poledne, přes den se lépe trpí než v noci.
Dokud u mne ve žlučníku bydlel šutřík ve tvaru ježka, protestoval proti večerním pečeným žebírkům mezi 2-3 hod noční. Jet ráno do práce pak bylo utrpení 😕
Chřipajznu nemáme ale i prevence je potřeba, že?
Důležitý je z česneku vyhodit ty zelené prostředky, ty totiž dělají největší problém.
Já se to naučila a pokud to nepřeháním (jako syrový česnek do bramboráků, mastných, smažených), tak docela pohoda. Ale jak píšu, nesmím to s česnekem přehánět