1/2 kg polohrubé mouky,
2 dcl mléka,
lžička cukru,
lžička soli,
1/2 kostky kvasnic,
2 vejce,
2 lžíce oleje
Mouku smícháme se solí, z mléka, lžičky cukru a půl kostky kvasnic uděláme kvásek, když vzejde tak ho nalijeme k mouce, přidáme 2 celá vejce a 2 lžíce oleje. Vypracujeme těsto, necháme hodinu kynout, uděláme šišky, nebo plněné knedlíky (ovoce, povidla atd.), necháme ještě tak 10 minut nakynout a vaříme na páře (přílohové 20 minut, plněným stačí 15). Já vařím na látce (do většího hrnce dám vařit vodu, na hrnec položím látku, kterou přichytím prádlovou gumou (guma musí být dost našponovaná, aby látka na hrnci dobře držela) a zaklopím druhým hrncem.
Recept poslala: Nella
Ten nemá chybu, mám moc rada prilohovy bez zemli.
Já teda dělám knedlíky i s rohlíkem, mám tam ty kousky ráda. Vypracuji těsto, udělám zrovna šišky a nechám kynout pod utěrkou. Pak už jenom sesunu do vody, po uvaření propíchám a potřu máslem, aby neokoraly. Neprasknou a nejsou oslizlé.
Dělám skoro stejně, jedno vejce a víc mléka
Domácí kynutý knedlík taky vařím buď s ovocem nebo když chci jako přílohu, přidám na kostičky nakrájené rohlíky. Vařím v páře tak, že dám do hrnce pařáček pomazaný trochou oleje, aby se knedlík nepřilepil.
Ovocné kynuté knedlíky dělám také tak, dělávala je tak na páře moje maminka, na utěrce přichycené gumou a přiklopené dalším hrncem. Manželova maminka je zase vařila ve vodě, obojí je dobré. Jsou v plánu zítra s borůvkami sypané tvarohem, dlouho nebyly.
Tak ty jsou nejlepší, ale jednou jsem použila borůvky mražené a vytekly mi. Sypu je skořicí, cukrem a poleju máslíčkem , to nemá chybu.
U nás se do kynutých knedlí nedávalo mléko, ale voda. Jinak příprava stejná a po uvaření se natřely sádlem nebo olejem aby nelepily. Knedle i plněné knedle vařím ve vodě. Jo a nikdy jsme nedávali do těsta, které se vařilo, tuk. Jen do buchet, které se pekly v troubě.
No, je načase vyzkoušet knedlík na páře. Nikdy jsem to nedělala, tak to prubnu. Brzy je v plánu pták na paprice, nebo houbách – to jak se v poslední chvíli bude kroutit huba. Tak se pro jednou budu bez reptu držet receptu a uvidíme, jak nás okouzlí. 🙂
Jinak, pokud si chcete užít trochu srandy, podívejte se na batátové škubánky s bryndzou na PŽ. Připadá mi, že už někomu přeskočilo: Samý dobrý věci, ale kombinace fakt humorná…
Jo, máš pravdu. Při čtení mi oči začaly šilhat a huústa kroutit.??
Já se zarazila u řízků s česnekem a hořčicí … už jen ta kombinace, ale …. je tam jedna kouzelná věta:
„V rozpočtu pro čtyři mám pět plátků masa – udělejte to také tak. Kousek studeného řízku jenom tak do ruky bude odpoledne ten nejlepší zákusek.“ To si Anet Ponešů asi ten pátý nechává sama pro sebe, bo co, protože jinak nechápu, jak si jeden plátek rozdělí na sváču 4 lidi. A nechápu, co s tím množstvím plátků má společného rozpočet, kromě ceny, to je jasné.
Škubánky znám jen jako „oválky“, ne takové „krásné zakoupené v Makru“, předpřipravené ….. a navíc ta kombinace chutí, mno, každému, co chuti žádá.
Kupodivu ten řízek s čenekem a hořčicí tak hrozný není, ale ten zbytek….no, holt se zase dívenka předvedla.
Přiznávám, že jsem v případě rezeňů autista, tož musí být jen posolené a obalené v trojobalu. Max. dám někdy naložené v džogurtu, ale to jen kvůli vnoučátku.
A nedivím se, tam byly vždy „oužasný“ recepty ?
Výborný knedl, nemám v houskáči ráda rohlíky, takže ano.?
Jen nevím ten olej, ale zkusím a uvidím. U nás se nikdy do těsta nedával, jen se potřel po uvaření. Pravda, u nás se houskáč vaří ve vodě, ne v páře. ?
Už jako puberťačka jsem se krom válení a krájení vlasových nudlí naučila i knedlíky. Jen hrubá mouka, trochu soli, droždí, vlažná voda a 1 vejce. Později jsem se od tchyně naučila vařit knedlíky na páře. Bylo to v době, kdy byla špatná mouka a ve vodě se divně srážely. Ona je na páře měla hezké. Od té doby mám kastrol přiměřené velikosti, do něj cca 5 cm vody, kus plátna s přesahem přes okraj kastrolu a pěkně pevnou prádlovou gumu. Než se začne voda vařit, přiklopím pokličkou, jak se hodně vaří, dám na plátno 2 šišky knedlíků přiklopím plastovou mísou o kousíček menší než je hrdlo kastrolu, trochu ztlumím na mírný var. 20 minut si toho nemusím všímat – nepřetéká, netřeba obracet. O potírání olejem jsem nikdy neslyšela- zkusím.
Ovocné knedlíky dělám z polohrubé mouky s mlékem a trochou cukru a vařím ve vodě, aby byly hezky kulaté 😎
Tady u nás se houskový knedl zadělává mlékem, trochou, může se doplnit vodou. Vejce také dáváme jedno, ale ….. vovocné knedle dělám z odpalovaného těsta, protože kynuté nikomu nechutnají. Zrovna fčééééra jsem jich s prckem umotala cca 60, něco spláskala, ale zbytek mířil směr Prágl. ??
Odváželi jste kamionem???
Z odpalovaného těsta jsem zatím jen pekla věnečky a větrníčky ?
Mnooooo, kamion byl málo, fšecky zbytky odvážela, páč jí, kecce jedné doma neuvařej, jak pravila?. Je to krasavice jedna ? Ale je nadšená, že má svoje zvířátko.
No joooo…. Jako babička to nikdo neumí ?
Tak znáš to, že? ?
Si piš – Moje dcera zase razí, že nejlepší je od maminky. Jen ta bestyje trvá na jídlech, co jsem dělávala když byla ještě doma!
Moje dcérenka také, jen neumí pochopit, že za komoušú bylo máslo máslo, kvasnice kvasnice a tak ….pořád ftěch mých recepískách hledá mouchy?
Máme dcerky přes kopírák? Ta moje k tomu chce abych u ní dělala české ňamky ze španělských surovin. No chápeš to? ?
Jak píšu níže, do tohodle odpalovaného dávám polohrubou nebo výběrovou hrubou mouku.
Na odpalované těsto na ovocné knedle zásadně hrubou mouku.
Borůvkový, meruňkový, malinový, jablíčkový a povidlový dělám z kynutého, jahodový z odpalovaného (dávám ale polohrubou nebo dokonce hrubou mouku) nebo z bramboového, stejně jako šcestkové, ty jedině z bramborového. A dělám jich tak 80 – 100 najednou.
Děvčata, jak čtu ty vaše reakce, tak se mi sbíhají sliny i teď v noci, ať je to z jakékoliv mouky a plněné čímkoliv, vařené ve vodě nebo v páře, dala bych si je hned. 🙂
Slintam s tebou, holky to rozjely a nemyslí na následky. Jinak v Německu též mouka nějaká “jiná”. Když pece dcera Linecké , tak prý broky a všechno musí nějak přizpůsobovat …no alespoň tady vtrhnou a všechno jim chutná ? a chválí