které se zvrtly, aneb Emilčin speciál
žampiony (kloboučky)
trojobal
olej na smažení
Potud je to jasné. Jen malá připomínka – pěstované žampiony nikdy neloupeme. Nejen, že je to zcela zbytečné, protože na jejich povrchu nejsou přítomny žádné škodlivé látky, ale ve slupkách je obsaženo nejvíce chuťových aromatických látek, kterých bychom se oloupáním kloboučků připravili.
A dále…
„Lanýžové noky“:
nožky ze žampionů na tenké nudličky
vejce
kukuřičná strouhanka
strouhaný sýr (akawi)
Množství podlevoční, houby musí dominovat. Vytvořte hustší těsto, lžící tvořte noky rovnou do pánve a smažte.
„Hokborové pyré“
tykev hokaidó na větší kusy
brambory
smetana na vaření
sůl, případně špetka nějakého koření
Brambory a tykev (poměr 1 :1) uvařte v osolené vodě, šťouchadlem umíchejte kaši a zjemněte trochou smetany.
„Královské máslíčko“
šlehačka
špetka tymiánu
špetka granulovaného česneku
špetka soli
Všechny přísady zavřete do sklenice od marmelády a cca tři minuty třepejte jako stará tatramatka při ždímání.Vznikne heboulinká hrouda máslíčka. Tekutinu slijte a máslíčkem ozdobte kaši. Není to ku skladování, leč k bezprostřednímu pošušňání. A kaši to pozvedne do nebeských výšin.
Recept poslala BOYE: „Na obrázku jsou i smažené žampiony, které byly původně základem, ale nějak se to zvrtlo… Opravdu nebyly příliš mastné ani připálené, jak se jeví. Ulítlo světlo při focení. Na noky a máslíčko má autorská práva Emilka 🙂 „
Končině něco pro mně!! Žapmiōny a hlíva – to v regále poznám, ostatní mám doma, jen to aka..cosi- se budu muset obejít.???
Aka…cosi nahraď jakýmkoli jiným sýrem. Počínaje balkánem a syrečkama konče. Zrovna jsme dodělávali akawi… Až budou příště u nás, padne nejspíš gouda. Nebo mozarella. Těch je zásoba a houby v plánu příštího týdne. 🙂
Jo tak houby kdykoli a jakkoli.Přiloha je krásná a chytrá.
Ovšem popis a názvosloví nemá chybu.
Ja dnes mám ze fčéra?
to dýňovobramborové pyré jo…ale žampiony raději jen oprásklé na másle nebo grilované..nějak mi ty smažený přestaly chutnat…
Koukám , Luci, že z Emilky Ti roste velmi zdatná kuchatka-konkurentka. Za mne dnes 3x olalááááááá . „Oranžovou“ kašička je u nás oblíbená. Když není hokaidosezona, přidávám mrkev v poměru cca 1 díl ku 4 dílům brambor. Žampiony plnívám sýrovou náplní, ovšem to zpracování nožiček je nápad zcela excelentní a o „královském máslíčku“ ani nemluvím. Sice jsem ještě neochutnala, ale je mi jasné, že to bude třída AAA a určitě se nechá použít i jinam. Za recept díky a Emilce se hluboce klaním (alespoň symbolicky). ?
Přiznávám, že i trošičku závidím. Moje dcera vaří pouze v případě ohrožení vyhynutí hladem. Mezi hlavní kriteria při výběru partnera vždy patřilo vaří-nevaří. Nikdy bych nevěřila, jak hodně chlapů ve Španělsku rádo vaří. No trochu mám kompenzováno – recepty a zkušenosti si vyměňujeme se synem -kuchaťák k pohledání! 😎
Nechceš ho zapojit do Bramboračky?
Žampióny smažené mám ráda, ještě je někdy naplním, to záleží na času, chuti a lenosti. Když je dělám, tak z nožiček a neforemných kousků udělám poblífku. Tvůj nápad je lepší.
Nevím jaký je rozdíl mezi pyré a kaší, já tomu říkám dýňová brkaše. Máme jí rádi. Dýni přihazuji až později, je vařená dřív než brambory. Ředím plnotučným mlékem ve kterém jsem povařila cibuli. Se smetanou to musí být lepší.
Máslo musí být mňam. Hodilo mě to do dětství, když jsme měli krávu a babi jednou za čas sedla a v takovém soudku s klikou, ve kterém byly dřevěné děravé lopatky a „vrtěla“ máslo. Pak udělala hroudu a já si mazala tlustou vrstvu na chleba. To je tak strašně dávno, že to snad už ani pravda není.
Ani já nevím, jaký je rozdíl mezi brkaší a pyré. Ale zní to jako kuchyňská aristokracie, zatímco kaše je plebs… Vzhledem k těm „lanýžům“ jsme zvolily aristokrata.
To s tou cibulí musim zkusit. Mám ráda, když něco voní, ale jen tak na pozadí, že si to člověk ani moc neuvědomuje. 🙂
A čerstvě uvrtěné máslo: Ještě lepší, než na chlebu, je na borůvkových knedlíkách s tvarohem z mlíka téže krávy, která zajistila máslo – to je moje dětství na Šumavě… 🙂
A moje dětství v Pošumaví. . . . 🙂
Takhle já dělám i cibuli do obyč. brkaše. Ta musí být hladká, našlehaná a kousky cibule by mi to rušily. A bez cibule to není ono.
pyré je řidší….
Smazene žampiony jsou tutovka , plněné neplnene , vždycky je jich málo a tvá kaše s maslickem, díky díky za recept , už se na nej tresu a ty malé opice , co nechtějí jist houby … nojo … zkusím přesvědčit ??
Hmmmm, využití nožiček je přímo královské, tož ?
Kemoška vymačká vinnou klobásu, nastrouhá nožičky, nivu, goudu, česnek, pažitku, petrtelku, tloutek – smíchá a plní tím žampiony, které lupne do trouby a zapéká 15 minut pod alobalem a 10 mnut bez. Údajně je to výborný, přiznávám, zatím jsem to nedělala.
Úsměvko, když vymačkách vinné-dobré vinné klobásy a naplníš jimi hlavičky hub nebo kuřecí kapsy..je to velká dobrota, po zarestování,smažení nebo pečení….
Kombinace včerejšího a dnešního receptu byla dnes u nás na stole, vlastně nejdřív na plotně ….
– kuřmaso nakrájené na nudličky
– olej, utřený česnek, sůl, pepř a sojovka – promíchané a nalité na to okozí v míse – nejlépe přes noc nechat spát
– buráky spařit horkou vodou, poté scedit a osušit
– pokrájený pórek
– pokrájené žampiony
Nejdříve zprudka osmahnout maso, přidat pórek, oříšky a nakonec žampiony. Vše pěkně osmahnout za stálého „prohazování“ (u náš horších míchání), popřípadě dochutit a nandat na talíře.
U nás to bylo s rýží a bramborovými dukátky – dle výběru osazenstva.
Jak se zpívá: „Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl.“ ?