250 g špenátu (čerstvý nebo mražený)
šťáva a kůra z 1 limetky
4 žloutky a 4 bílky
440 g polohrubé mouky
170 g oleje
200 g cukru
1 prášek do pečiva
špetka soli
Špenát s limetkovou šťávou a kůrou rozmixovat na kaši,
přidat žloutky, cukr, olej, a vymíchat do hladka.
(Stačí ručně). Mezitím z bílků ušlehat pevný sníh. Mouku s práškem do pečiva a solí důkladně promíchat, vmíchat do zelené kaše a nakonec přidat i sníh.
Péct na cca 165 st. (podle vaší trouby). Forma 22 – 24 cm.
Krém a zdobení podle chuti. )
Dort jsem prokapala limetkovým rozvarem, krém jsem udělala 1 mascarpone a jedna 33% šlehačka s limetkovým rozvarem, který je zahuštěný trochou želatiny.
Dort je vynikající vypadá úžasně a ještě líp chutná
Zdravím všechny do Bramborajdy. Zatím však sama bojuji s časem, den má málo hodin
Majka
Dort vypadá nádherně, ale nikdy jsem o takové skladbě neslyšela. Zajímalo by mě, jakou má chuť, proč ten špenát.
Vypadá zajimavě.Pokud by to jen trochu šlo uměla bych si ho představit i na slano=se šunkovou nebo uherskou pěnou,místo ktému a zdobený okurkou papričkami a klobásounapř.
piškotové těsto slané se špenátem, proložené uzeným lososem s koprem ,smíchaným s Lučinou nebo žervé,a citronovou kůrou a bílým pepřem ..to je dobrota- lépe se to krájí jak roláda….
Věřím tomu, že bude výborný. Já sama bych ochutnala, ale vím, jak by to dopadlo u nás. Kdysi se prodával barevný kokos a já nadšená jsem chtěla ozvláštnit vánoční cukroví a nejoblíbenější eskymáčky jsem obalila v modrém kokosu. Tohle cukroví vždy mizelo jako první, jen ten rok ho z větší části dostaly slepice. Přitom chuť byla naprosto stejná. Jsme „konzervy“, asi bych neuspěla :-(.
Ja vim, ze Maja je cukrarka par excelance, ale tohle me desi. I kdyz spenat je vlastne chutove neutralni a chut mu doda az ta limetka…
Hurá!!! Peču buchty z řepy, z mrkve, z pastináku. O špenátu jsem uvažovala, ale nikdy to nezkusila, neb by mi bylo líto ostatních surovin. Nesnášim umělá barviva – pro mě mají pachuť i v minimálním množství a zelená chybí – vyjma petržele, ale to by pak dortík chutnal jako polívka. Tak že já děkuju, potěšení na mé straně atd., atd… A limetky mám čím dál raději.
Tak, už mi chybí jen ta modrá. Už 29 a 1/2 roku mám v hlavě podobu potaženého dortu a jsem tím mírně posedlá. Jenomže potah MUSÍ být blankytný! 🙂 Nemusí, na jakémkoli podkladu by to vyznělo, ale sen je blankyt, no.
Tak se podívej na Zelenou roládu se slaným tvarohovým krémem, dělala jsem ji taky jako hokus- pokus a v práci se po ní jen zaprášilo. Jinak špenát v tom těstě není vůbec cítit, já tenkrát použila mražený protlak, ze kterého jem vylila část vody.
Lucka ale spenat v teste nezpochybnila, to jsem byla ja 🙂 🙂 🙂
Jinak jsem dělala podle Majky potahovací hmotu na dorty (bude recept příští týden), použila jsem práškovou modrou – to bylo na půl k cukru na špičku nože a je opravdu krásně blankytná. A když dáš mandlovou tresť, tak není příchuť barvy vůbec cítit.
😀 Tak to tam budou dva „vocasy“. Možná tresť přebije tu barvu. Což ovšem problém neřeší. Nesnesu ani vanilkovou. Radši bez vůně. Vanilin snesu v průmyslovým cukru a pudinku. Ale ty prťavý lahvičky mi domu nesmí.
Nejlepší voňavka je RUM.
Tak i můžeš uělat svoji mandlovou tresť – dej vařit 100 g oloupaných mandlí do hodně malého množství vody, a tu vodu použij jako základ do té hmoty.
Moje úvahy míří k Amarettu 🙂 – když zbyde, dámský večírek to jistí!
S tou modrou mě něco napadlo – trochu šťávy z borůvek a zkusit přidat půl lžičky jedlé sody – klasická chemická reakce antokyanů na zásadité a kyselé prostředí.
Modrá – zásaditá – červená až fialová kyselé prostředí. Možná je to blbost, že až k takové blankytně modré se to nedostane, ale zkusit se to dá.
Dortík je krásnej, neobvyklej. Klidně bych ochutnala. Stejně jako Eva začínám přemýšlet na zeleném dortu na slano 😎