…aneb Masalo z cizího pusalo
3 – 4 vařené a oloupané vepřové jazyky
4 střední červené cibule
2 -3 stroužky česneku
1 lusk papriky (kapie)
2 lžíce rajského protlaku
kus meruňkové pasty (asi jako větší pingpongáč)
cca 0,5 dl jablečného octa
kousek strouhaného zázvoru/ nebo lžička sušeného
1 PL garam masaly
vývar
trochu oleje
sůl, případně sojovka, cukr – na dochucení
byliny na posypání
Na hlubší pánvi opékejte na oleji hojné množství cibule do sklovata. Přidejte nakrájený česnek, papriku na drobno, rajský protlak, meruňkovou pastu a lžíci masaly. Všechno promíchněte, zarestujte a vchrstněte ocet. Míchejte, dokud se neodpaří. Zalijte trochou vody nebo vývaru a pomalu vařte do povidlové konzistence. Pak dolejte větším množstvím vývaru a nechte pomalu bublat. V této fázi dochuťte. Omáčka má být sladkokysele pikantní, voňavá a řízná natolik, že téměř nepotřebuje solit. Její množství zredukujte varem tak, aby měla konzistenci mírně ředěného sirupu.
Úplně na konci vaření do omáčky vložte maso, nakrájené na cca centimetrová kolečka a nechte chvíli marinovat. Stačí pár minut, ale déle je lépe (pak případně přihřát).
S basmati rýží a posypáno bylinami nám to moc chutnalo.
Recept poslala BOYE (je tu někdo, kdo to nepoznal?): „Jazyky jsem vařila zcela po česku s kusem cibule, novým kořením a bobkovým listem. Jen minimálně osolené, protože zbytek vývaru je základem kočičího menu…
Navzdory názvu nemá tento recept nic společného s malajskou kuchyní! Vznikal za pochodu a ještě při smažení cibule nebylo jasné, co z toho bude. Jisté bylo, že máme chuť na něco mírně orientálního, ale ne čínského, něco sladkokyselého, ale ne sweet and sour… A když se potkal rajský protlak s masalou, název byl na světě 🙂 „
Nikdy jsem neslyšela o meruňkové pastě,může to být dobré,mám ráda meruňky, a dá se to použít i jinam?Jinak Boyku člověk pozná hned-už název je jenom její….
Meruňková pasta se prodává, je to vyrobené z vypeckovaných sušených meruněk a používá se buď jako přírodní náhrada cukru nebo k dochucování jogurtů, atd.
Určitě máš,Helenko,pravdu,ale já jí fakt neviděla,ani v Lidlu,Kaufu,Bille nebo Penny,kam běžně chodíme.Člověk se
pořád učí…..
Takže ,jestli tomu rozumím,místo pracného shánění,si ji mohu ze sušených meruněk udělat sama.Dobrý nápad…
Pracné by to nebylo, je k mání poměrně běžně. Ze sušených meruní by se to vyplatilo dělat leda by mě člověk vlastní 😉
Tohle bych mohla i ve větším množství. Jen nevím, co by tomu řekl reflux a můj muž. Já teď poslední dobou nějak moc hřeším, takže jedlou sodu používám až moc často.
K pastě: Původně jsem si říkala (a pak zapomněla), že k recepisu dodám dodatek. Nemáte-li pastu, stačí pár sušených meruněk předem namočit a rozmickovat. 🙂
A nemáte-li meruňky, dejte švestky a nemáte-li švestky dejte povidla a pokud nemáte ani povidla, tak to nevařte, neb jste hospodyňka na dvě věci :-).
Lucko, to byl ftip :-)))))). Doufám, že přežiješ můj nejapný koment :-).
Jednak je to přesně jak píšeš – ty náhrady, jednak mám doma i datlovou (kyš, kyš) a navíc tvá poznámka byla velmi japná. Neb jak se můžeš dočísti – už bylo kde co v hrnci a furt nebylo jasný co… 🙂
Tak já mám doma z datlí sirup a nejen z datlí i z agáve a ještě kokosový. Jsou husté a na zmrzlině luxusní. Dám si až mi slehne večeře. Kopec našich brambor, máslo, kus tvarohu a k tomu půl litru acidofilu. Proč já se neumím normálně najíst, vždycky se přecpu :-).
A takové to vaření, nevím co tam dát, znám. Byly doby, kdy jsem byla abstinent z důvodu stálého ježdění, pracovně a nebo stále jedno z dětí potřebovalo někam odvézt nebo přivézt. Jediná možnost byla o víkendu dopoledne. Takže malinký veselý kalíšek a to se to vařilo, děti mi z legrace říkaly dopolední alkoholička. Ale málokdy jsem dokázala krmi zopakovat. V rozmařilosti jsem nacpala do hrnce leccos a vždycky to bylo dobré.
Jen skutečná kuchařka vaří jídlo /ještě ani neví co vytvoří/ a vyjde z toho taková nádhera. Já taky meruňkovou pastu neznám /ale u mne žádný div/. Jak jsem tady už jednou psala dávám lžíci meruňkové marmelády do svíčkové /rada skutečného kuchaře/.
Jak je vidět, meruňky nejsou jen vynikající ovoce na jídlo nebo marmelády.
Mimochodem, tu zeleninovou polévku s garam masalou jsem vyzkoušela a byla vynikající, takže tento recept udělám s klidem, určitě bude chutnat. Chuť garam masaly už u nás má svoje místo. Už nevím, kdo ji tady prvně zmínil, ale moc za to děkuji. Ještě že jsem tady na Bramboračce a začínám zkoušet dříve u mne neznalé chutě. Sušené meruňky mám ještě od vánoc, takže pastu si vyrobím dle návodu. 🙂
Meruňky, jablka – to jsou hvězdy. Dají se použít od sladkého, přes NE sladké až po slané. A vždycky skvělé. S tou masalou mám z tebe radost! 🙂 Já se dlouho indickým chutím vyhýbala, protože se všechno řešilo českým „kari“ a to mi opravdu nesedí, až na pár výjimek. Až s nástupem cest do Indie a Indů sem, jsem objevila ten pravý indický základ. A byla z toho láska. Zrovna tak s čínou – to byla jen hnusná sójovka, glutasol a buráky. Až když jsem pochopila, že dobré čínské jídlo vznikne i když se v něm neobjeví ani jediná z těch věcí, jsem jí přišla na chuť. Číně i sójovce. Teď, když holčičkám pomalu plechovatí huby, asi se začnu zabývat i thajskou. Jen na to tu roste málo kokosáků – když mě chytí záchvat, jde to na metráky. 🙂
Jejda, holky, nemáte někdo nějakou zkušenost s africkou kuchyní? Tím nemyslím Maroko a jiné středozemní sousedy, ale něco od rovníku dolů. Moje někdejší šéfka měla muže z Ugandy, jednou mi přinesla cosi, co vařila, ale brekeke. Tehdy jsem si říkala, že to teda pro mě není. Nicméně časem se ukázalo, že ona neumí dobře uvařit nic. 🙂 Tak bych jim dala ještě šanci.
Jednou nám bylo předložené kuře s banánem s tím, že je to africké jídlo …… kuřecí okozí na kousky osolené + banány na kolečka + žampiony + mléko (asi z nějakého vemblouda, či čeho)/možná šlehna + tymián a bylo to upečené.
Tak asi takto, sníst se to dalo, ale koření v tom téměř žádné a představa, jak v Africe shání žampiony a šlehnu ….. asi to tak bylo jen nazvané.
Jinak běžně jíme cous cous, ten je výborný, ale to je asi ten sever Afriky …..?
Přemýšlím marně,která část kuřete je to okozi 🙂
Biskup? 🙂 🙂 🙂
Že by cecany?
Úsměvka používá termín ..okozí.. pro „ženské přednosti“ . Prostě hezky česky jsou to prsa ?
Květule má pravdu, jako vždy ….. okozí jsou prostě a jednoduše prsa ?
Přines půlku slona mi se s tím popereme :-). To by bylo, abychom nějaký recept nevymysleli :-).
Plněnej chobot, roláda z uší, kilometr bůčku a křupavý stehýnko… Jsem zvědavá na tu zlatavou kůžičku 😀 😀
???
Jsem byla minulej tejden v ZOO, mely jste rict. Slona jsem jeste nepychala 😉
Hadérko, Ty se nezdáš! Pro Bramboračku a experimenty upychnout malého mamuta…??
Si predstavuju, jak jdu ze ZOO pesky pres Stromovku se slonem. Reku bychom prebrodili…lavka neni a privoz pro vysoky stav vody nejezdil 🙂
A nevim, jak bych ho dostala do 3.patra…no, mame garaz 🙂
Hadérko, Ty se nezdáš …. a přes Stromovku to zrovna švihneš ???
Přivedl jsem domu Božce
nádhernýho nosorožce,
koupil jsem ho v hospodě.
Za dva rumy a dvě vodky,
říkali mi, že je krotký,
pošlapal mi polobotky,
ale jinak v pohodě.
Vznikly menší potíže
při nástupu do zdviže.
Při výstupu ze zdviže už nám to šlo lehce…
Vznikly větší potíže,
když Božena v negližé
řvala, že ho nechce…
K.P.
?????
Boyko, už tu chybí jen žirafa a upozorňuji, že to nemůžu říct, páč ten prcek je má oblíbené ….. a k tomu surikatky, tygry, Lori a jiné papouchy, tuleně a tak ?
Jéééé, já dávám jablečný ocet na vlasy, max. ho některé roční období popíjím po ránu v panákách.
Ale do vaření jsem ho ještě nikdy necpala, páč má zvláštní chuť. Jak je vidět, tak to funguje ?
Rano recept pozdeji
Dom dorazím okolo 18 hodiny, to už bude? ?
Rano!!!! Po osmy 😉
Ať vstávám v kolik vstávám, probouzím se v 10 ?
A v 11 uz zas usinam 😉
?si tě představuju, jak se ve spánku vypravuješ do kolbenky- šatičky, botičky, barvičky…..
Květuš, to dělám automaticky, stejně jako si maluju obličej na ten ksift ….. to jsou prostě naučené pohyby za ty roky …. hlavně nemluvit, to mi rozhodí to naučené ?
Haderach, v 11 ne, až ve 14, to už padám na huústa …. jako zrovna dnes. Jsem říkala, že nemají dráždit hada bosou nohou, nedaly si říct, tak potom bylo dalších 15 minut ticho, páč jsem mluvila jen já ????
A zatím dobrý ?
Majda vyznívá luxusovně. Jelikož jsou u nás v kurzu Kořeněná kuří játra se zeleninou ala Boye a další pikanterie zde uvedené – pro mne dosud netušené kombinace- je mi zcela jasné že i toto žrádélko dostane velmi vysoké hodnocení.
Dotaz na autorku této dobrůtky. Když nevlastním prasečí jazyky, ale vyskytují se tu dva mlsné, lidské, s jakým jiný masem to taky hezky vyzní? Ráda bych okusila dřív, než ty blajzáčky někde potkám 😎
Já bych řekla s čímkoli libovým. Kuřecí okozí, čuňecí kýtu… Mno, i když, ten jazyk nejvíc připomíná panenku 😀 (eslipak by jí nebylo škoda…)
Věc se má tak, že já prvně v životě vařila jazyky a bylo jich hodně a tohle jsme spáchali s druhou várkou. První byla s křenem, hořčicí a chlebem 🙂 Já vždycky klohnim, pak to vyfotíme, sníme a když nám po tom nic nejni, sepíšu, co jsem tam dala a pošlu. No a pak si tady opíšu recept. 😀
Aspoň vidíš, k čemu je taková Bramboračka přínosem. Normálně bys už dávno zapomněla, co jsi vařila a takhle můžeš zopakovat.?
Já jsem jazyků nikdy moc najednou neměla, takže křen, hořčice a chléb je pro mne první volba 😎