1/2 hlávky čínského zelí
2 žloutky + ze 2 bílků sníh
8 PL pomletých ovesných vloček
sůl, pepř, kmín
koření dle vlastní chuti (autorka použila tzv. „bylinkové máslo“ – směs koření)
nastrouhaný sýr
olej na smažení
Čínské zelí nastrouháme (nebo na drobno pokrájíme), přidáme vše výše uvedené, několikrát promícháme až zelí zkřehne a nakonec zlehka vmícháme sníh. Smažíme na oleji malé placičky.
Příloha – zeleninový salát: pokrájené čínské zelí z druhé půlky osolíme a promneme, až zkřehne. Přidáme na drobno nakrájenou mrkev, salátovou okurku, ředkvičky, trochu citronové šťávy a trochu kvalitního oleje.
Placičky uplácala Úsměvka a píše: „Ten můj k tomu dostal ještě brambory a česnekový dip. Nezdá se to, ale jsou výborné. Já do části přidala sojovou omáčku a byly lepší, než ty bez ní.“
To je parádní nápad.Čínské zelí je fajn a placičky z něj se mi moc líbí.
Aby bylo jasno, JÁ to neflákám, ale WebZdarma má už druhej den problém se vstáváním. Naběhnu v 6.30, že zadám recept a hlásí chybu až skoro do osmi, než mě milostivě vpustí. Chjo 🙁
To je pravda, mne to ukazovalo taky tak. Mimochodem, Helenko, vidíš, že jde použít čínské zelí i za tepla (jarní závitky)?
Já můžu placky z čehokoliv a kdykoliv, hned bych si pochutnala.
Já dělám činské zelí v létě k vepřovému uplně běžně.Dušené místo hlávkového.Je lehčí a na chuť mňam
Vzhledem k tomu, že čínský zelí mi děsně nechutná, tak to zkoušet nebudu – ale věřím ti a až to spácháš, víš, co máš dělat 🙂
Ty jsou bezva ! Čínské zelí je výborné, svého času jsem ho mohla jíst denně -nevím proč jsem pořád jedla saláty – a např. se zakysanou smetanou a pepřem atd atp. Z toho tuhého konce jsem si vařila takové jakoby “ kedlubny na smetaně kyselkavé…“
Takže je jasné, že placičky vyzkouším a určitě budou mňam mňam
Věruško vyzkoušej, opravdu jsou úžasné. Jen tam přihoď trochu sojovky, či jiné potfory, líp to leze do žaludku ?
Čínský zelí je jeden z geniálních čínských vynálezů. Tři druhy zeleniny na jedný šťopce: To zelený (jako kapusta a spol), to žlutý ( jako křehký saláti) a ty bílý košťály (jako kedlubny, ředkvičky…). No a pak, překvapivě, celý jako zelí. Jo, na délku pokrájené košťály používám místo bambusových výhonků do „číny“. Mám sice bambus na zahrádce, ale nemám odvahu ho kus pozřít. Trochu mě odrazuje fakt, že se toho trifida zatím nepokusil pozřít nikdo. Ni hmyz, ni morče, ni slimák… a pandy sem zas tak často nechoděj.
Placky bezva. Jen já mám zákaz ovsa do placek. Jinak ho jíme nasucho i na mokro, ale v litých těstech ne. Takže u nás to většinou jistí kukuřice, nebo rýže, nebo jiná mouka. A když Dorostenka není doma, tak strouhanka. A přiznávám: Sníh nedělám, vejce tam šoupám rovnou.
Já sníh dělám i do květákových placek ….. ale jak píšeš, vyzkouším i bez něj.
Placičky jsou u nás oblíbené. Už jsem je dělala z ledasčeho, ze zelí ještě nee, zkusím. Jen bude problém s ovsem – ten má u nás do kuchyně vstup zakázán. Že bych zkusila drcené kukulupínky? Budou hezky křupavé ? 😎
Místo vloček lupni klidně pomleté lupínky nebo strouhanku, asi je to jedno.
Čínské zelí u nás jede po celý rok, ale hlavně v létě, určitě vyzkouším. Na tom talířku se salátem vypadají úžasně. 🙂
Kuju …. jako tvar nepravidelný, ale nejsem schopná si zakoupit lívanečník, tož budou tyto a jim podobné patvary ?
Tak to je bezva typ. Určitě vyzkouším, bude změna a třeba uspěju i mužské části rodiny.
Tak nápadům zdar.
Udělej chlebíčky se slovy, že když sní placky, tak dostane 5 kousků chlebíčků ?