2 a více kg hodně zralých rajčat
(já měla žlutá a oranžová)
lžíce soli
pomůcka ke sterilování (kys, sorbová)
Rajčata spaříme oloupeme a rozkrájíme na větší kusy. Zbavíme je podle možností smen. Ve velké nádobě je osolíme a necháme vypotit velkou číst šťávy, kterou slijeme.
Zbytek umeleme najemno nebo rozmixujeme, a svaříme na hustou kaši.
Přidáme trochu kys. sorbové (asi 2 g na 4 kg protlaku), naplníme skleničky, zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 – 90 st.
Žlutou rajskou pro vnučku si předpřipravila: Jana Macůrková
Tentokrat fakt nechapu…proc pryc stavu a seminka, kdyz oboje zvyraznuje chut rajcat? Navic se to mixuje, takze zadna seminka v tom nebudou citit (podobnou radu jsi kdysi dala u kecupu – proplachnout – kecup by pak byl naprosto bez chuti). A proc ta chemie?
Jak píšu dole, zavařuji rajčata bez chemie a nikdy se mi to nezkazilo.
Všech semíbek se ti stejně zbavit nepovede, takže dávám pryč alespoń to, co jde. A té kyseliny sorbové se dává opravdu minimum (2 g na 4 kg protlaku) a mám jistotu, že se mi nic nekazí.
Nechci být protivná, ale arsenu taky stačí malinko…
ale to snad , ne ??????????????????????
No na některý lidi by bylo podle jejich jedovatosti potřeba docela hodně, že BOYE ?
Taky větší část semínek odstraním, rajčata jsou aro,atická dost a tak ten “ štipec “ semínek tu chuť už neovlivní. Právě se chystáma na první várku “ maglajzu “ , tak tomu říkají u nás doma.
Zřejmě to ale dopadne celé na mého muže, jdu se “ povalovat “ do nemocnice. Tak zase někdy AHOJKY.
Koukej se brzy vrátit, máš moc fajn recepty i postřehy.
Mít nadbytek rajčat, dělám kečup. Chlap byl kečupovej. Od té doby, co došel kečup doma dělaný, už nemáme takovou spotřebu ?
Protlaku moc velkou spotřebu nemáme. Ze 2 kg rajčat by byl asi na dloooouho 😎
Rikala jsem si, Jani, co potom s tou stavou, je ji skoda?
Dá se ychladit a vypít, ale my rajskou šťávu nemusíme, tak ji vylívám.
Já teď dělala pro syna rajskou – cibule, všechno koření…sůl, pepř, nové koření, tymiàn, hřebíček, skořice…bez zahußťování, nakonec zavařit…kdyż je doma sám, tak špagety uvařit umí, a není jak rajská od maminky. Kečupu jen tři sklenice, moc kečupoví nejsou. Pár skleniček sekaných rajčat taky mám, ale té šťávy se mi zdá škoda. Když už nikam, tak bych ji zavařila, vždycky se může hodit.
Právě včera jsem zavařovala rajčata. Rajčatům vydloubnu to místo po stopce a naskládám je do několika (já měla 5) hrnců. Jen do jednoho naleji vodu, rajčata nechám přejít varem, vodu z rajčat scedím do dalšího hrnce s rajčaty a tak to opakuji s dalšími hrnci. Scezenou vodu pak po zchladnutí průběžně vypijeme.
Rajčata oloupu, mírně osolím, rozkrojím na poloviny, dám do skleniček a steriluji.
Takto upravená rajčata použiju na lečo, nebo přidávám do různých pokrmů. Do omáček nebo na polévku je nepoužívám, to je raději jíme jen tak, třeba v zimě u televize, když nás honí mlsná.
Lečo si zavařuji už ze všech zelenin (rajčata, cibule, papriky, dýňule nejrůznějších druhů). Nakrájím pvařím zasteriluji. V zimě otevřu, hodím na olej, přidám vejcata a nebo klobásku a je oběd za 10 minut. Jinak stejnou směsku umelu na hrubo, uvařím a v zimě používám na špagety, s tím, že přidám maso.
Lečo jsem dříve zavařovala, papriky jsem ale musela kupovat. Teď to dělám tak, že si těch několik paprik na lečo i v zimě koupím a pak domácí rajčata přidám. Nespotřebuji pak tolik skleniček na zavařování.
Směs, jak píšeš, ze všech zelenin dělávám také a tam už ale přidávám alespoň trochu DEKA, protože mi to několikrát i po zavaření na 100° zkvasilo.
A v tom Deku je rovněž kyselina sorbová, která to udrží, i když je jí tam jen nepatné množství.
To už se nedá nic dělat, když to všechno nechci potom vyhodit.
To je v pořádku, já ji také používám. Dříve se dávala jiná kyselina, která ale byla horší (špatně se rozpouštěla a dělala tím pádem bordel v žaludku), ta sorbová je v tak malém množství neškodná.
Otec mých dětí nesnáší syrová rajčata, protože obsahují „ten hnusnej jadernej sliz“. I starší synek to zdědil. Když se vydloubne, rajčata (třeba v míchaném salátu) jsou ochotni vzít na milost. Ale ve vařených věcech to požívají běžně. Tak já rajčata (když se problémový strávník vyskytne) vydloubu, salát udělám „sterilní“, oddělím a do zbytku jaderný sliz vrátím, protože my ostatní víme, že je v něm nejvíc chutí a vůně.
Tedy šťávu bych rozhodně nevylévala. Nechala bych ji zredukovat a pak přidala k rajčatům.
A protože nám letos rajčata nevyšla vůbec – nebylo jich ani k běžnému jídlu – zavařování nehrozí. Budu kupovat passaty a tím si nasyslím širokohrdlé lahve na příště…
Zetak taky nesnáší rajčata a neuvěřite, jak mi tím komplikuje život. Ok, musím udělat par oblozenych chlebu bez rajčat, ale sopak, jiny michany salát, pizzu, gril zeleninu, všechno pro nej “jiné” – bez rajčat ( plněné papriky s rajskou sní) ?
Kdyby ti chlapi věděli, jak jsou rajčata zdravá na prostatu, jedli by je po kilech. A ještě dýňová semínka.
Doporučené přímo od urologa.
Také si vařím rajský protlak, z rajčat vykrájím akorát jizvu po stopce a tvrdé pletivo pod ní, rozkrájím na menší kusy a rozvařím. Pak to projedu tyčákem a propasíruju přes hustý cedník. Zůstanou jen slupky a všechna zrníčka. Získanou hustší břečku buď rovnou naplním do sklenic, nebo vrátím do nepřilnavého hrnce a nechám pomalu probublávat a odpařovat, až je protlak hustý. Chce to jen občas zamíchat a hlavně přikrýt sítem, protože to vytváří úplné bahenní sopky a zlostně to prská po okolí. :-))Pak to překydám do menších skleniček a oboje, jak řídký tak hustý, sterilizuju varem aspoň půl hodiny. Bez chemie.
Jana mi snad promine, ale nechat rajčata vypotit a šťávu vylít a ještě odstraňovat semínka mi přijde dost barbarské. Při vaření se šťáva odpaří a ze semínek se uvolní všechen ten rosol, kterým jsou obalená, a to dodá protlaku chuť a vpravdě rajskou vůni…
Já mám masitá rajčata a jiná na protlak nepoužívám, je v nich těch semínek málo a tak to chuť vůbec neovlivní i když jich ještě část odstraním. Někdy loupu, nekdy neloupu, podle toho jak jsou rajčata zralá, pokud hodně, tak neloupu, pokud jsou tužší, tak spařím a oloupu.
Tak já je teda neloupu, stejně se nakonec pasírují přes síto, že? Potom je lupnu znova na plamen a nechám odpařovat.
Jak vím, tak se zelenina připaluje, když je v ní cukr a to v rajčatech není.
A zavařuji cca 0,5 hodiny na 150. Nepřidávám do něj vůbec nic, ale opravdu vůbec nic, ani sůl. Vše až ve chvíli, kdy ho používám do omáček.
A holky zdravím, mám nožičky chozením ušoupané až po zádel ?