přebytek cuket
cibule
drcený kmín
nálev:
ocet
cukr
sůl
Cuketu oloupeme, zbavíme střední části se semínky a nastrouháme do mísy nahrubo. Oloupanou cibuli nasekáme na drobno a promícháme s nastrouhanou cuketou. Směs ochutíme drceným kmínem a napěchujeme do čistých a suchých sklenic.
Připravíme si nálev. Vodu ochutíme octem, cukrem a solí. Vše přivedeme k varu a necháme asi 1 minutu povařit. Pak nálev asi na minutu odstavíme z tepla.
Cuketovou směs pozvolna zalijeme horkým nálevem do výše asi 1/2 cm pod okraj sklenice. Pak sklenici uzavřeme, protřepeme a podle potřeby nálev doplníme.
Cuketové zelí sterilujeme při 95 °C přibližně 30 minut. Pak sterilovanou cuketu otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Sterilované cuketové zelí uskladníme a již po třech týdnech jej můžeme použít běžným způsobem pro přípravu dalších pokrmů, ale skvěle chutná i jen tak na chuť.
Recept vyzkoušel a poslal: Petr Zeman
Tak tolik cuket zase nemam, ale je to dobry napad, hlavne na ty prerostle
obry.…. A od muze, vyborny napad….
strouháme na jemno – ne na slzičkách,mám nějaký měnitelný díly s tenkými julien noži, a potvrzuju,že je dobrý jak studený,tak tepelné upravený….
Napadlo mne, že to zkusím udělat i z jiných druhů dýňulí. Určitě to půjde z patizonů a máslových dýní. Takže mám na deštivý víkend inspiraci.
Vždyť jsi dělala kedlubnové,ještě dýňové,to bude sbírka,pane jo…..
A to koncem měsíce ještě budu dělat klasický červený ke kačence se šesti…..
Mnam..
Já cuketové zelí dělám v létě jako lehčí variantu k masu.Letos určitě nezavařím ale napřezrok bych mohla.