3,5 kg hub
1,8 kg paprik
1,2 kg cibule
1,8 kg kečupu
40 dkg cukru
7 dkg soli
4 dcl octa
1 dcl oleje
Houby vaříme 10 minut ve slané vodě, papriky a cibuli nakrájíme na proužky, přimícháme svařené a propláchnuté houby a ostatní přísady. Stačí sterilizovat 20 minut.
Recept vyrobený z hub nasbíraných u nás poslala: Olina Musilová
Děvčata, tohle je asi letošní poslední houbový recept, ostatní budu dávat do složky Houbový týden na příští rok. A máte to na ráno, jedu pro granule pro králíčky a potom pro další dřevo. Zima bude dlouhá a teplo žádoucí. A tam, kde nám hajný vyhradil kus paseky k vysbírání je dřeva tolik, že by nám vystačilo ne na jednu, ale tak na tři zimy.
Jani, nenech se otrávit a dělej podle svého, my si taky děláme dřevo na zimu, proč platit za čím dál dražší plyn nebo elektřinu, když můžeš ušetřit nejmíň polovinu peněz.
Nikdo nechce nikoho otravit. Spis poukazat na to, ze naveky to takhle nepujde (zadna nemladnem) a tep. cerpadlo je cisty zdroj tepla. Je treba hledet do budoucnosti, zejo 😉
Já se otrávit nenechám, já pohyb potřebuji, a tohle je pohyb smysluplný. A až to nepůjde, tak si to dřevo přivézt nechám. Akorát mám pocit, že tu nikdo nebere v potaz, že to může někoho i bavit. A mám pocit čistého lesa a ne bordelu, kde se nedá pomalu projít.
To chapu. Vzdycky na chalupe trpim, kdyz to vidim. Jenze u nas v lesich si to nikdo odvezt nemuze, je to technicky neproveditelne. I pokacene stromy stahuji s konmi 🙁
A tohle je na rovině, max 5 m od silnice, dá se zajet až na odstavnou plochu a ta paseka má dobrých 300 x 500 m (všechno sežral kůrovec) a nechanýho dřeva, kam se podíváš. 1 vozík maximálně půl hodinky naložení. Už jich máme doma 7 , až přestane pršet, tak přivezeme další. A časově to máme neomezené, když chceme jet, jedem, když jsme líný, tak se nic neděje.
No, tatomu nrrozumim.Opet dřevo. Z paberku nezatopíś, když zatopí, je to jen na podpal. Máme pouze krb, ale dřevo pořádné. A jinak topíme ekologicky, tepelné čerpadlo. A nesnáším v ložnici zimu a tlusté peřiny.
Děvče, to nejsou odřezky, oni tam nechávají všechno pod 2 m délky, koláče, jak zarovnávají do roviny, aby se to dalo srovnat na auta (kolikrát ten „koláč“ má sílu 15 – 20 cm) a chce ho to jen štípnout na polínka. Síla těch poddvoumetrových je do 10 do 25 cm, pobčas musíme některé říznout na špalky už na pasece, protože se to nedá zvednout. A borové a modřínové větve síla tak o 10 cm, typické polínkové dřevo.
Manžel mà vlastní les. Vím o čem mluvím. Paběrky přenechám. Dřevo do krbu většinou kupuji.
Nemám krb, mám obyčejná kamna, která mi vytopí celý domek (komín jde protředkem baráku, tak funguje i pro podkroví). A znovu opakuji – nepaběrkuji – sbírám kusy, které by mi stejně přivezli za nekřesťanskou cenu.
Na TČ nedám dopustit. Vidina skládání uhlí, pinožení se po lese a s tím spojené dřiny, mě nijak neláká. Užili jsme si toho dost. Máme doma stabilní teplotu, v noci 21°-22° a ve dne 23°-24°. Pokud je mi zima, tak zmáčknutím knoflíku přidám. Má výhodu nejen ekologickou, ale i ekonomickou. Neprotopíme za zimu ani polovinu toho, co nás stálo topení v kotli. Sice větší výdaj na začátku, ale návratnost investice do deseti let.
Závidím!!! A ne tiše, ale nahlas!!!! Nejsem zimzozřivá, ale v pizotericjé dovpbě se u nás vêtrá systémem průvan…a futr!!!
Uuž jsem i nemocná, a nepomáhá zavřít, jen se otočím,a je zas otevřeno?????
V pilsední době!!
23-24°, o tom se mi může jen zdát.
Ale to my máme pořád, právě proto si děláme dřevo na zimu jako Jana, když je ta možnost, proč ji nevyužít.
Ne každý tu možnost má.
Při 24 st. bych se upekla, my jsme na noc zvyklí tak na 18 – 20 st. A mimochodem, zkus si TČ zatopit, když 4 dny nepůjde elektřina! I to už jsme tady zažili, stačila vichřice Ema. která shodila do vysokého vedení a na spoustu míst nižšího napětí stromy a než se k tomu vůbec přes shíh dohrabali a opravili to, tak jsme byli 4 dny bez elektřiny.
No jasne, proto kombinace. Kdyz nemusim, nespoleham na jeden zdroj. Coz ja v Praze bohuzel musim a navic jsme ohrozeny hned dvakrat – ze nepujde elektrina nebo plyn 🙁
Já původně chtěla elektrický sporák. Když jsem si ale uvědomila, že když nepůjde elektřina, tak si neuvařím ani to blbý kafe, tak jsem koupila plynový. Mám celkem 4 x 10 kg bombu, jedna vydrží asi 6 týdnů, a teplo v kamnech ze dřeva.
Když nepůjde elektřina, tak to kafe bude to nejmenší, co by mne trápilo. Někdo ale nemá na výběr topení a sporáků, bohužel.
Osobně bych ani nezaplatila v obchodě, páč nenosím peníze, já mám v prkenici jen kartu a pár drobných, kdyby náhodou.?
A 4 dny? Bramboračka bez dohledu?
Kdyby nešla elektřina, tak máme elektrocentrálu. To nejhlavnější v domě utáhne. Sice je to dražší, ale pořád netahám do domu dříví a z domu popel.
Když nepůjde elektřina a plyn, tak umrzne polovina národa, páč bydlí v panelácích a bytovkách. Ty jsou závislé na topení dálkovém ….
Taky máme elektrocentrálu, pro jistotu. Plyn vůbec nemáme.
Jenže to je v městech a tam se snaží zprovoznit co nejdřív, ale kdo bydlí v takové díře po granátu jako my, tak si počká :-(.
Pardon…proc se to jmenuje houbove tousty, kdyz v tom o toustech neni ani slovo? Je to spis houbovy leco bez rajcat…ovsem skoro 2 kg kecupu? To ne…
Já jsem ty tousty taky hledala.Tak možná směs na tousty.Ale je tam strašně toho kečupu a aby to z něj nebylo kyselé tak zase cukr…??
Olinka Musilová promine, ale něco jako lečo s houbami si můžu připravit ze zvlášť uchovaných surovin v množství, které se hned zkonzumuje a ne z 9 kg. A určitě bych ho nedávala na tousty. Hub i všeho ostatního by mi bylo líto a použít ještě Bláhovčin kečup bych považovala za jeho znesvěcení. Ale je to jen můj názor, každý ať si dělá, co mu chutná.
Decka, od té doby , co jsem sama, je všechno úplně jinak. To mi potvrdí určitě každá z vás, která je sama. Přestane se megalomanit a hodně se uvažuje, co uvarim a zavarim. Neboť většinu rozdám. A teď musím přemýšlet – přijmou to ty decka nebo nepřijmou? A od toho se všechno odvíjí. Takže už dva roky zavaruju jen to, čím je obdarovat. A s touto zavareninou – promiň mi to, Olinko, mám posléze dělat co? Nějaký houbovy perkelt s noky? A je tam fakt pekelna koncentrace ingrediencí
Děvčata, vzhledem k tomu, že je v receptu 3,4 kg hub, toho kečupu opravdu není moc. Každý rok, když jsou houby, zavařím několik skleniček. A TOUSTY? Takhle se jmenuje recept, který jsem před několika lety dostala, nad názvem jsem se ani nepozastavila, spíš jsem chtěla ochutnat výsledek, na topinky s česnekem, nebo bez, jsou jedinečné. Takže neremcat nad vším, co se tady objeví, a raději vyzkoušet.
Nechci se žádné diskutující zastávat, ale příspěvky nevidím jako REMCY. Spíše upřesnění a dotazy, aby pak vaření dopadlo dobre. Protože recept je nesrozumitelný nebo obsahuje chybu. To už se stalo mnohokrát. U této tekuté směsi mi proste nesly dohromady tousty ( a nejsem sama). Ok , zeptaly jsme se
Dělám tuto SMĚS několik let podle stejného receptu a za ten název se moc omlouvám?
Kvůli tomu „remcání“ jsou tady otevřené komentáře, si myslím. ?
Kdyby to byla Houbová směs na tousty, byl by asi název receptu přesnější, tohle je zavádějící, opravdu.
A proč jsi to nepřejmenovala, já bych tě za tohle nezabila. Jdu to udělat.
Ono mi to z mobilu jde blbeeeee 🙁
V čem jsi to míchala? Vždyť je to víc jak 8 kg surovin.
Místo kečupu bych dala rajčata, a vůbec, toho kečupu se mi zdá hrozně moc, je ho polovina váhy hub. Maminka mě učila, že na 0,5 kg hub max. 1 PL protlaku, a to bylo v dobách, kdy rajčata v obchodech nebyla, tj. v zimě, v létě byla na zahradě.
A 0,5 kg cukru k houbám?
Pravda, každému chutná něco jiného. Hlavně, že jsi spokojená Ty.
No právě … houby se vařením zdrcnou minimálně na polovinu, čili pak jsou to houby-papriky-kečup v poměru 1:1:1. Abych nebyla nespravedlivá, prošla jsem podobné recepty na netu a ve valné většině uvádí kečupu mnohem míň.
Tak pokud se to maže na tousty, tak asi tím kepučem zahustím, aby to neteklo. Na těstoviny je to moc hutné a pod maso je tam moc kepuče.
Já našla recept, kde je láhev (650 ml) sladkého a láhev ostrého, jen netuším, kolik dkg ten obsah váží.
Vzhledem k tomu, že kečup je o něco málo těžší než voda, tak můžeš počítat, že těch 650 ml bude cca 800 g.
Trochu podobný recept mám na hříbkový salát. Dávají se tam jen hlavičky malých tvrdých hříbků. Je tam méně kečupu a víc ingrediencí. Dá se jíst jen tak, hodit pod maso, na topinky, naplnit s ním bramborák. Zkoušeli jsme dát jiné houby, ale není to ono.