(1411) Žurek

brambory
zákvas
klobása
majoránka
vejce
sůl

Brambory uvaříme v malém množství vody mírně osolené. Když jsou měkké, přilejeme zákvas. Provařime, přidáme nakrájené klobásy, trochu majoránky a ještě povaříme. A můžeme podávat ozdobené uvařenými vajíčky.

Recepr poslala francizska: „ Je to tradiční polská polévka, podobná krkonošskému kyselou, jen trochu kyselejší. Já si zákvas kupuji v Polsku. Je to v tetra paku. Už jsem koupila i v pet láhvi, ten se musí dovařit a dost dlouho jsem musela větrat. Jinak lze i základ připravit doma, recept je na internetu. Omlouvám se za zklamání, že jsem základ sama nevyráběla.“

Takže recept přidávám:
Žitný kvásek
100 g žitné celozrnné mouky
2 stroužky česneku
3 bobkové listy
7 kuliček nového koření
375 ml převařené vychladlé vody
zavařovací sklenice 0,7 l

Všechny suché ingredience smícháme ve sklenici, zalijeme je vodou a dobře promícháme. Sklenici přikryjeme utěrkou a odstavíme ji na 3 dny na teplé místo bez průvanu. Kvásek po třech dnech bude mít nasládlou ostře kořenitou vůni a bude rozdělený na dvě části, dole kaše z mouky a nahoře zkvašená tekutina. Pokud si zákvas uděláte svůj, lijte ho do polévky přes sítko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

41 komentářů: (1411) Žurek

  1. lakysa22 napsal:

    Proč se olmouváš? Tady není Prosetřeno, abychom se patlali, jestli je to domcácí!!

  2. Francizska napsal:

    Laky, díky. Fakt je, že brambory jsem koupila, vajíčka taky, klobásy rovněž. Stejně tak i sůl. Jen tu majoránku jsem si vypěstovala.

  3. Jana Macůrková napsal:

    Já mám tuhle polévku jako Žur, ale jinak stejné. Dík, že ji nemusím uvařit, tohle nejsou polévky, které by u nás jely.

  4. Vera M. napsal:

    Měla jsem kolegyni Polku, provdanou zde do OV. Donesla nám zkusit žurek a všem moc chutnal. Zákvas si tenkrát taky dovezla z PL, zakoupený v obchodě. Jakmile pojedu do PL, koupím si. Zvláštní chuť, ale mi to chutná

  5. kvetula.v napsal:

    V Polsku jsem nikdy nebyla, takže toto neznám. Na potulkách po naší krásné vlasti jsme ale krkonošské kyselo ochutnali a bylo moc dobré, čili věřím, že kdybych nebyla líná ten zákvas vyrábět, bylo by na repertoáru o polévku víc. ? Vařívám jen chlebovou – to je taková chudá příbuzná 😎

    • Francizska napsal:

      Jestli si někdy uděláte výlet do Frýdlantu v Libereckém kraji, tak už je to jen asi 30 km na hranice a hned za hranicemi je obchod. Potom se dá jet ještě do lázní Libverda. Malé a hezké lázně. A ten zámek je spojený hradem.Je tam hrozně moc schodů a nádherna kuchyně. Nádobí z té kuchyně bylo použito v jednom filmu s Werichem. A mobiliář je fakt úžasný.

      • Francizska napsal:

        Ještě jsem zapomněla napsat, že mne tam překvapily potraviny. Původně jsem nic nechtěla kupovat, ale fakt byly rozdílné od toho co se sem dováží.

        • Jana Macůrková napsal:

          Souhlasím s tebou, asi největší rozdíl jsem zjistila u kečupů, kde obsah rajčat je o hodně vyšší, výborné mají sýry, 100% ovocné šťávy, a je toho asi daleko víc…

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Ty a kupuješ kečupy? To mne překvapuje, přiznávám.

          • Jana Macůrková napsal:

            ProÚsměvku – rajčat nikdy nemám tolik, abych je zpracovávala na kečup. A navíc ho u nás jí jen synátor a tomu ty polské moc zachutnaly. Tak proč bych mu je nedovezla. Ono taky nejde zavařovat všechno.

          • Francizska napsal:

            No to se dá snadno vypěstovat.

          • Usmev.na.moji.tvari napsal:

            Já s tím problém nemám. Koupit se dá všechno, ale překvapilo mne, že kečup nezavařuješ, když jsi zde nedávno radila, jak vymýt semínka, aby byl kečup hladký.

      • Jana Macůrková napsal:

        V Hrádku nad Nisou hned za hranicemi je Biedronka (obchod Beruška, velikost asi našeho Lídlu), ale ta nevím, zda tohle vede, u Králík je to na Biedronku do Mezilesí asi 12 km. Tam zase jezdím já.

      • kvetula.v napsal:

        Ve Frýdlantu jsme byli- je fakt nádhernej. Teď už ho celej neuchodíme. Já tam byla před lety, když jsem byla v lepší fyzické kondici. Když na závěr průvodkyně odříkala statistiku, ten počet schodů mi vyrazil dech (už je to možná víc než 15 let, takže jsem zapomněla kolik). V Libverdě jsme byli na jaře na krátkém pobytu. Nemáme to do Polska ani Německa tak daleko. Jen mne nikdy nákupní turistika nebrala – na to byla vysazená máti se sestrama ?

        • Francizska napsal:

          Já byla poprvé a to protože manžel přivezl Žurek ze služební cesty. Moc nám chutnal, udělali jsme si dlouho plánovaný výlet a využili toho. Jinak fakt nákupní turistiku neprovozuje. Ale když někde jsme v zahraničí, např na horách, tak toho využijí a kupuji regionální potraviny. Prostě se jen stavím v obchodě. Ale speciálně nejezdíme.
          A těch schodů bylo fakt strašně moc.

          • kvetula.v napsal:

            A když jsme někde v jiném kraji ČR , taky koukáme, jestli na jídelníčku nejsou jejich speciality. 😎

          • Jana Macůrková napsal:

            Jíá do Králík i do Rynoltic jezdím ke známým, a v Mostě mám dceru, takže pototm ta zajížďka není tak velká (do 30 km) a ta toho využívám a ten nákup si dovezu.

    • Jana Macůrková napsal:

      Kvásek do kysela se dá občas koupit v některé malé pekárně. Mě ho přivezla kolegyně z Krkonoš, kde mají chalupu.

  6. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Tak musím napsat, že poblivka vypadá úžasně, normálně mám na ní neskutečnou chuť, až si tady slintám do klábosnice.?
    Žitný kvásek zakoupíte v každé DM drogerii, sušený za pár kaček. Jen netuším kvalitu. Hledejte v části BIO. Zakoupím ho a vyzkouším ….. Do Polska běžně nejezdím, tak asi nezakoupím, ani netuším, zda někdo z našeho okolí tam jezdí.
    A jak se říká: „Ze żuru, chłop jak z muru“

  7. Jana Macůrková napsal:

    Jinak jsem teď dala do trouby kačenku (domácí), bude se péct minimálně do půlnoci, zítra přijedou kobylky, tak aby bylo něco dobrého. A jdu k ní vyzkoušet další druh Lázničkových knedlí, tak uvidíme.

  8. olinamusilova napsal:

    Tuhle polévku jsem jedla jako dorostenka, když jsem jezdila k tetám do Zabrze, a moc mi chutnala. Pamatuju si, že jsem pro ten žur chodila se sestřenicí k jedné paní, která ho prodávala. Dala bych si jí, ale pro sebe si ji vařit nebudu, můj by to určitě nejedl.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..