brambory
zákvas
klobása
majoránka
vejce
sůl
Brambory uvaříme v malém množství vody mírně osolené. Když jsou měkké, přilejeme zákvas. Provařime, přidáme nakrájené klobásy, trochu majoránky a ještě povaříme. A můžeme podávat ozdobené uvařenými vajíčky.
Recepr poslala francizska: „ Je to tradiční polská polévka, podobná krkonošskému kyselou, jen trochu kyselejší. Já si zákvas kupuji v Polsku. Je to v tetra paku. Už jsem koupila i v pet láhvi, ten se musí dovařit a dost dlouho jsem musela větrat. Jinak lze i základ připravit doma, recept je na internetu. Omlouvám se za zklamání, že jsem základ sama nevyráběla.“
Takže recept přidávám:
Žitný kvásek
100 g žitné celozrnné mouky
2 stroužky česneku
3 bobkové listy
7 kuliček nového koření
375 ml převařené vychladlé vody
zavařovací sklenice 0,7 l
Všechny suché ingredience smícháme ve sklenici, zalijeme je vodou a dobře promícháme. Sklenici přikryjeme utěrkou a odstavíme ji na 3 dny na teplé místo bez průvanu. Kvásek po třech dnech bude mít nasládlou ostře kořenitou vůni a bude rozdělený na dvě části, dole kaše z mouky a nahoře zkvašená tekutina. Pokud si zákvas uděláte svůj, lijte ho do polévky přes sítko.
Proč se olmouváš? Tady není Prosetřeno, abychom se patlali, jestli je to domcácí!!
Laky, díky. Fakt je, že brambory jsem koupila, vajíčka taky, klobásy rovněž. Stejně tak i sůl. Jen tu majoránku jsem si vypěstovala.
Šikovné devče????
Žitný kvásek je připravený.Po prodlouženém víkendu zkusím žurek.Nikdy jsem to nejedla.Mám ráda krajová jídla .Ráda toto vyzkouším.Diky za recept.
Dobře ty!
Já mám tuhle polévku jako Žur, ale jinak stejné. Dík, že ji nemusím uvařit, tohle nejsou polévky, které by u nás jely.
Však nemusíš … mám recept, nemám obrázek, něco stáhnu a je to 🙂
To je ale to, co chci dělat jen v nejnutnějším případě, a stačí, že ilustrační fotky dávám k VZK (a i ty raději chci nafotit naše, než stažené).
No, upřímně – teď mám od jedné z kuchatek hromadu receptů, zachráněných z PŽ, ale většinu toho rozhodně vařit nebudu 😉
Já mám tu Kuchatku do „59“ a když se podíváš do kalendáře, tak jsou tam zařazené (VPŽ), zkus to co vytřídit, které tam nejsou, ať do doplňujeme.
Tu mam taky a tak chytra, abych si to zkontrolovala kupodivu jeste jsem.
Zatim jsem na stejny recept nenarazila, kazdemu holt pripada zajimave neco jineho. A autory z PZ u toho mam.
A neměl by fotku ten, kdo to do komentů napsal? Tam se přece píše kdo to jak vaří….
ZACHRÁNĚNÝCH, Květo .. dva až tři roky zpět. Takže asi těžko.
U těch z PŽ autoři uvedení nejsou, já jsem prosila, pokud se někdo pozná, nebo bude vědět, kdo to tam vepsal, ať mi (nebo Haderach) to napíše, že to tam rády doplníme.
No ono se to tak řadí….
Já reagovala na Janino VZK – když je to z Bramboračky.
To z PŽ je samozřejmě jiná. Psaly to kuchtičky co zmizely v nenávratnu ?
Jak píše Helena. Nebo se lze zeptat, jestli to někdo nechce prubnout i s fotkou. Myslím, že se tomu říká spolupráce a pomoc.
Měla jsem kolegyni Polku, provdanou zde do OV. Donesla nám zkusit žurek a všem moc chutnal. Zákvas si tenkrát taky dovezla z PL, zakoupený v obchodě. Jakmile pojedu do PL, koupím si. Zvláštní chuť, ale mi to chutná
V Polsku jsem nikdy nebyla, takže toto neznám. Na potulkách po naší krásné vlasti jsme ale krkonošské kyselo ochutnali a bylo moc dobré, čili věřím, že kdybych nebyla líná ten zákvas vyrábět, bylo by na repertoáru o polévku víc. ? Vařívám jen chlebovou – to je taková chudá příbuzná 😎
Jestli si někdy uděláte výlet do Frýdlantu v Libereckém kraji, tak už je to jen asi 30 km na hranice a hned za hranicemi je obchod. Potom se dá jet ještě do lázní Libverda. Malé a hezké lázně. A ten zámek je spojený hradem.Je tam hrozně moc schodů a nádherna kuchyně. Nádobí z té kuchyně bylo použito v jednom filmu s Werichem. A mobiliář je fakt úžasný.
Ještě jsem zapomněla napsat, že mne tam překvapily potraviny. Původně jsem nic nechtěla kupovat, ale fakt byly rozdílné od toho co se sem dováží.
Souhlasím s tebou, asi největší rozdíl jsem zjistila u kečupů, kde obsah rajčat je o hodně vyšší, výborné mají sýry, 100% ovocné šťávy, a je toho asi daleko víc…
Ty a kupuješ kečupy? To mne překvapuje, přiznávám.
ProÚsměvku – rajčat nikdy nemám tolik, abych je zpracovávala na kečup. A navíc ho u nás jí jen synátor a tomu ty polské moc zachutnaly. Tak proč bych mu je nedovezla. Ono taky nejde zavařovat všechno.
No to se dá snadno vypěstovat.
Já s tím problém nemám. Koupit se dá všechno, ale překvapilo mne, že kečup nezavařuješ, když jsi zde nedávno radila, jak vymýt semínka, aby byl kečup hladký.
V Hrádku nad Nisou hned za hranicemi je Biedronka (obchod Beruška, velikost asi našeho Lídlu), ale ta nevím, zda tohle vede, u Králík je to na Biedronku do Mezilesí asi 12 km. Tam zase jezdím já.
Ve Frýdlantu jsme byli- je fakt nádhernej. Teď už ho celej neuchodíme. Já tam byla před lety, když jsem byla v lepší fyzické kondici. Když na závěr průvodkyně odříkala statistiku, ten počet schodů mi vyrazil dech (už je to možná víc než 15 let, takže jsem zapomněla kolik). V Libverdě jsme byli na jaře na krátkém pobytu. Nemáme to do Polska ani Německa tak daleko. Jen mne nikdy nákupní turistika nebrala – na to byla vysazená máti se sestrama ?
Já byla poprvé a to protože manžel přivezl Žurek ze služební cesty. Moc nám chutnal, udělali jsme si dlouho plánovaný výlet a využili toho. Jinak fakt nákupní turistiku neprovozuje. Ale když někde jsme v zahraničí, např na horách, tak toho využijí a kupuji regionální potraviny. Prostě se jen stavím v obchodě. Ale speciálně nejezdíme.
A těch schodů bylo fakt strašně moc.
A když jsme někde v jiném kraji ČR , taky koukáme, jestli na jídelníčku nejsou jejich speciality. 😎
Jíá do Králík i do Rynoltic jezdím ke známým, a v Mostě mám dceru, takže pototm ta zajížďka není tak velká (do 30 km) a ta toho využívám a ten nákup si dovezu.
Kvásek do kysela se dá občas koupit v některé malé pekárně. Mě ho přivezla kolegyně z Krkonoš, kde mají chalupu.
Tak musím napsat, že poblivka vypadá úžasně, normálně mám na ní neskutečnou chuť, až si tady slintám do klábosnice.?
Žitný kvásek zakoupíte v každé DM drogerii, sušený za pár kaček. Jen netuším kvalitu. Hledejte v části BIO. Zakoupím ho a vyzkouším ….. Do Polska běžně nejezdím, tak asi nezakoupím, ani netuším, zda někdo z našeho okolí tam jezdí.
A jak se říká: „Ze żuru, chłop jak z muru“
Dík za tip. Doufám, že až do DM zabloudím, na kvásek vzpomenu. Chtěla bych vyzkoušet kváskový chleba. No a třeba zbyde i na žurek ? Na fotce vypadá lákavě 😎
Od vás je Polsko trochu z ruky ?
Fakt se tam prodává ? Ale už jsem se stejne zacla stydět, když jarybarka kvasek mezitím sama založila. Jenže my tu fakt máme do Pl max 20 km a kupujeme tam krásné žive květiny na hroby, takže vím, ze tam pi dlouhé době určitě pojedu. Jinak fotka Fakt krásná a zve ke stolu ??
Já jednou při cestě do OVy zapomněla sjet z dálnice a najednou koukám- polská hranice ?? Byl to mžik. Jenže to už bylo dost pozdě večer a stejně jsem nevěděla, kde je tam jakej krám…
Díky. A to jsem říkala – to jsem to po.ralA. Jak z letadla. A ty talíře jsou z Itálie. Jo a okradli nás kvůli tomu,ale manžel to vybojoval.
V té Itálii? Talíře jsou opravdu hezké ….. můžou do mikrovlny?
Ano, můžou. Já se s tím nepářu.
To já Věruš protože pro kvásek do Polska fakt nepojedu.Mám to hoooodně z ruky.Tak mi drž palce ať se povede.Ď?
Jinak jsem teď dala do trouby kačenku (domácí), bude se péct minimálně do půlnoci, zítra přijedou kobylky, tak aby bylo něco dobrého. A jdu k ní vyzkoušet další druh Lázničkových knedlí, tak uvidíme.
Tuhle polévku jsem jedla jako dorostenka, když jsem jezdila k tetám do Zabrze, a moc mi chutnala. Pamatuju si, že jsem pro ten žur chodila se sestřenicí k jedné paní, která ho prodávala. Dala bych si jí, ale pro sebe si ji vařit nebudu, můj by to určitě nejedl.