4 velké syrové brambory,
několik vařených brambor,
300 g hrubá mouka (podle potřeby),
1 cibule,
sádlo se škvarky,
kysané zelí,
sůl
Syrové brambory oškrábeme a nastrouháme. Vymačkáme vodu. Promícháme s nastrouhanými vařenými bramborami, hrubou moukou a špetkou soli. Lžící vykrajujeme kousky těsta, mokrou rukou vytvarujeme do tvaru šišek. Uvaříme v osolené vodě cca 10 až 15 minut.
Uvařené šišky narovnáme do pekáčku vymazaného sádlem, pokryjeme vrstvou podušeného kysaného zelí a přelijeme sádlem s osmaženou cibulkou. Zapečeme v předehřáté troubě.
Láznička doporučuje konzumovat přímo z pekáčku. Přesto, že k těmto knedlím není maso potřeba, já podávala s pečenou kačenkou.
Pozn: je to luxusnější obdoba chlupatých knedlíků.
Další Lázničkovy knedlíky vyzkoušela: Jana Macůrková
Tak tohle by naše (mé a manželovo) zažívání asi nestrávilo. Ale jinak nic proti receptu.
Já bych měla problémy se žaludkem a slinivkou. Týden bych musela intenzivně brát léky a být jen tvarohu. Jinak kačenu mám ráda, ale pomalu a dlouho pečenou. To se vypeče tuk a není tak mastná. A nepřidávám žádný další tuk.
Dala bych si!! Ovšem bez té kačky…
To bych si dala i s tou kačkou….
Chlupatý knedlíci jsou vždycky dobrá záležitost.
Jen bych podotkla, že text požívá stejné ochrany, jako obrázky. Tudíž nechápu, proč se tady za každou cenu fotí, když recepty jsou CtrlC-CtrlV… A kačena se mohla vymazleně tvářit jako samostatný recept. Takhle se jen, halí, belí, doplňkově válí v zelí.
Autor textu je uveden . Lázničkovy knedlíky, nevím, co tedy řešíš.
Neřešim. Konstatuju. A v tomhle případě by to platilo i o obrázku. Prostě to z tý kuchařky vyjmout en block… Pokud někde není uvedeno cosi o autorských právech, je to jedno a pokud je, tak je úplně šumák, jestli někdo okopíruje půlku, nebo celou stránku.
O autorských právech nebylo ani zmínka, a tak to neřeším ty buď tak laskavá a neřeš to taky.
Jednak o autorských právech jsi začala před časem ty při výměně obrázků, dokonce jsme o tom měly dva telefonáty. Jen jsem na tebe navázala. A prosím, neurčuj mi, co mám, nemám a případně mohu či nemohu řešit. Neporušuju pravidla společenská ani skupinová. Děkuji, pokud se nad těmito připomínkami zamyslíš.
Ovšem tohle je velká, i když kalorická dobrota, s tou kačenou máme často a drbáky, neboli chlupaté knedlíky, miluji.
Já kachnu vůbec.Zelí s chlupatýma mám ráda jen mi nesmí plavat v rybníku sádla z vepřového a kachního.
Chlupáče zitra s kuřetem a lá kachna.Tudíž na zelí.Hódně podobné.
Láznička skoro ke všem těm knedlíkům přidává pečené vepřové, já měla náhodou (my ji taky jinak máme velice zřídka) kačenku, tak jsem ji tam přidala. K těm knedlíkům se zelím by se hodila jakékoliv maso, dokonce i bílá klobáska, tak jsem to moc neřešila a dal, co bylo náhodou na stole. K dalším knedlíkům budou holoubátka, dělala jsem dneska.
Mno, kachnu mám ráda vypečenou s křupavou červenou kůrčičkou. Ty knedle asi špatné nebudou, jen mi přijde, že se topí v sádle. A že by to opravdu byla „luxusnější“ varianta klouzáků? Tak možné to je. Já snad raději ty klouzáky.
A ani nechtějte vědět, co jsem četla v názvu ????
Neboj, mně se ten název taky moc „líbil“ Je ty knedle se netopí v sádle, jsou podložené i přesypané zelím. My mastné také moc nemusíme, většina sádla z kachny nebo jednou za rok z husičky zůstane v pekáči a maximálně se na tom výpeku dělají topinky.
Topinky na vypeku? To musej bejt vareny. Jo, nechat ztuhnout sadlo, sebrat a pouzit, to bych chapala. Tohle ne 🙁
Jak jsi to myslela, Jano?
Lžička sádla, na tom topinku a na konec potřít trošičkou toho výpeku. To dá té topince bezva chuť . Musí být ale teplé, jak to zpět ztuhne, není to ono.
topinky na sucho na tálu nebo litinovém kolečku a následně potřít rozmíchaným husím sádlem s výpekem, jen zlehka, stejně,jako potírám lokše, když je dělám na tálu…to je pak super…
ale většinou si výpek se sádlem nechám a pak ho vetřu pod kůži kuřeti , nechám ho do druhýho dne odpočinout, posolím ho a nakmínuju (já drceným) a dám pomalu péct, pokud je potřeba, potřu trochou zmiňovaného sádla, natáhne to tu husí chuť, udělám k tomu chlupatý nebo bramborový knedlíky-špalíky a zelí, na cibulce a trošce toho výpeku…lahoda to je..
Na dva knedle tolik zelí? A já nemyslela, že to plave v sádle z kačky, ale z toho sádla se škvarkama, které je v pekáči a navíc ještě zalité cibulkou na sádle. Zřejmě máte dobré žlučníky.
Já dala jen trochu těch škvarečků, sádlo skoro žádné, jen trochu , co bylo pod tou cibulkou. Já také mastné moc nemusím. S jedinou výjimkou, a to je ovar, ten mohu. S čestvým chlebíkem a okurkou.
Topinky na vypečeném kačením sádle si teda neumím představit. Přidám ho do vaření, ale šetřím s množstvím. Husí sádlo je o něčem jiném, ale taky se nehodí do všeho.
Když mám tučnější kačenku, sbírám tuk a podlévám vodou, takže tučná vlastně není, jestli si omastím lžičkou šťávy, tak je to moc, spíš si přidám víc zelí.
Tak toto je super název, já jsem ho musela číst několikrát, než jsem ho přečetla správně a nezlomila si jazyk. Kam Láznička na ty názvy chodil, já obyčejná ženská bych to nazvala pečená kačena se zelím a k tomu bramborové knedle. U nás doma se říkalo bramborové knedle, ať byly jakékoliv. U nás bude pečená kačena v neděli a v pondělí /na Martina/
knedle kynuté pro dědy a já bramborové a zelí. Zítra ještě půjdu pro Svatomartinské víno, bez toho by to nešlo. Letos ho prodávají už ode dneška, jinak pro něj chodím 11. 11. v 11 hod. a 11 min pravidelně už několik roků.
Já nikdy nepochopím, proč Svatomartinské víno k huse, když k ní je nejlepší pivo, přece ? To samé ke kachně.
Ty jsi geniální!! Svatá pravda, paneboze
Nerozumím ani vínu a ani pivu, ale to pivo je k huse a kachně logické, spláchne to mastné ?
Jirinko, vůbec nic proti milovníkům vina, já jsem spíše na pivo
Já víno nepiju vůbec, pivo zcela výjimečně a to táta byl pivař (taky se mu to vymstilo – rakovina jater). Vlastík nepije pivo vůbec, víno jen občas a to si vybírá, které si dá. A to je Moravák (od Zlína)
Nemyslela jsem vůbec, ze piju pivo. Mám pivo doma samozřejmě, v lednicce i v komoře. Když přijedou decka, pivo si daji. Já bych si neotevrela láhev – plechovku doma nikdy. Proste ne. Ale výběr pití k huse, logicky mi vychází pivo. A když vstoupim do restaurace, stava se ze mě jjny člověk: po jídle si dávám malé pivo, haha ( no nebudu pít vodu!!)
No ke kachně voda, to by byla myslím kombinace na žlučník jak dělaná. Onehdy jsem ale někde četla, že nejhorší kombinace na žlučník je kachna na studeno s bramborovým salátem Tahle kombinace by mne nikdy nenapadla, ale souhlasím, mně se bouří ten žlučník, co už 28 let nemám, jen při tom pomyšlení.
okolo mne je hodně lidí,co na vánoce- na Štěpána, jedí kačenu s brsálem, teda horkou, asi je to nějakej „krajovej“ zvyk….ale kámoška tyhle masa (kachna,husa, skopový) zapíjí mlíkem…což je pro mne ještě šílenější,ale jí to chutná a nikdy jí nic není…. já si k tomu dám skleničku plzničky nebo hořkého 12°Radka….
Věruško, u nás se jí kačena /husa je pro nás dva moc veliká/ jen jedenkrát do roka na Martina a s ním máme spojené to víno. Když jsme byli mladší, tak o 30 roků, měli jsme kačenu víckrát a k ní vždy normální pivo. Teď skoro po každém obědě si dáme s dědem napůl v plechovce nealko – spousta různých prášků. Já nepiju vůbec. Můj první muž pil první ligu, tak jsem vyléčená. Jen na Martina, přípitek na Vánoce a někdy na Silvestra si připíjíme i Matonkou. Zato jsem mlsná jako čert, cokoliv z mouky, buchty, koláče … to se nějak nemůžu odnaučit a nejde to ani s věkem. 🙂
Bylo to sice pro Věrku ale – Vlastik kachnu ani husu nemusí. Já ji mám ráda. Tak koupím dvě kachní nohy nebo prsa a přidám k tomu dvě kuřecí stehna nebo čtvrtky. A je na dva dny uvařeno. Celá by byla na nás dva taky moc. Takže pokud celou, jedině, když přijede mládež (Elča + 4), tak se sní celá.