1/2 kila brambor
10 dkg hrubé mouky
3 dkg másla (Hery)
1 vejce
sůl
olej na pečení
Brambory si uvaříme ve slupce, ideálně den předem. Oloupat, nastrouhat (líní mohou použít též šťouchadlo na brambory), přidal další ingredience (máslo rozpustit). Z těsta odebíráme malé kousky, tvoříme kuličky a rozplácnutím vyrobíme placičku. Pečeme v troubě na vymaštěném plechu.
HaderachKwisatz
Dají se použít jako příloha , pojídat samostatně – jak vidno na obrázku, my je rádi s dušenou zeleninou.
Bramborové placky můžu. Za mlada nám je babička dělala s jablečným kompotem.
Moje babička je dělala k bramboračce a děda si je mazal povidly (to jsem tedy nemusela).
Jasně, to si taky pamatuju, s povidlím. Já je dělám naslano – a někdy do nich přidávám uzený nebo slaninu nebo smaženou cibulku nebo sušený rajčata … tyhle byly se šunkou.
Mimochodem, to množství je z kila brambor….
Povidla si mažu na lokše. Našla jsem to někde na internetu a jednou, když jsem je dělala, tak jsem to zkusila. Můžu doporučit (i když ne k bramboračce) 🙂
Kdysi na návštěvě v Košicích jsem zažila větší šok. Paní domu mě chtěla uctít a udělala krajovou delikatesu. Nádherně dozlatova vypečené bramboráky, vonící česnekem a majoránkou, lesklé sádlem, bohužel natřené povidly (lekvárom) a hustě posypané moučkovým cukrem.
Jinej kraj… 🙂 Ale bleeeeeeeeeeeeeeeeeee
Dodnes nechápu, jak, ale jeden jsem ze slušnosti snědla a pak jsem je uzemnila prosbou, aby mi ten další dali „suchý“. Nemohli pochopit, proč ho chci jíst suchý.
Teď ale doufám, že jsem se nedotkla citů nějakého „Východňára“ ?
Moje babička v Podkrkonoší dělávala klasický bramborák na pekáček a posázela ho sušenými švestkami. Ač se to zdá nezvyklé, je to moc dobré. Takže já si umím představit i ta povidla ?
To už jsem slyšela a asi bych to zvládla, ale tam byla na těch plackách centimetrová vrstva povidel , zavinuté jako palačinky a na nich závěj cukru. To je hrůza, jak píšu na mobilu, musím pořád opravovat překlepy, kam se hraje Lakysčina klábosnice?
Brrrrr! Ale když se dělá trnková máčka (se sušených trnek nebo povidel) s uzeným a k tomu báleše (suchá buchta pečená na sucho na kamnech) a je to dobré, tak věřím, že někomu může chutnat i toto.
My těm bálešům říkáme v JČ říkáme vdolky:-)))
To já jsem nevěřila vlastnímu jazyku v Holomóci mi sestřenice předložila sladkou koprovku:-)))
Já taky dělám koprovku sladkou a je to možná krajové 🙂
Jo, jo, já su taky z Holomóca a koprovku jsem vařívala sladkokyselou. Mňam. A báleše dělávala tchyňa Jaruna, říkala jim Beléše a byly to smažené vdolky uprostřed s marmeládou. Tchýně pocházela z Jižní Moravy…tuším…od Bučovic
Manželovo babička si povidla mazala na nízké vdolky nebo bramborové placky, povidla míchala s tvarohem a říkala tomu kuřince…
U naší babičky se zase potíraly makovou náplní. Zapíjelo se mlékem.
Ano, je to tak, pečou se na suchou, mastí se pak sádlem a navrch povidla, mňam!
mám trochu zmatek v tom, že jsou některé moučníky v Pečeme a některé ve Sladkých pokrmech
Písneme to Janě – ve sladkých pokrmech by asi měly být jen jídla typu ovocný knedlíky. Jsme ve vývinu, no 🙂 Přestěhovala bych to, ale nechci sahat do její činnosti.
Možná by bylo dobré oddělit i moučníky. Teď v pečeme je taková směs – moučníky, sekaná, řízky. Ale nechci být šťoura, jsem ráda, že to tu je.
No, na to bude Jana zase muset obtežovat Pelina — unidíme, co se dá.
Přeházet to můžeme my dvě samy, to není případ pro Pelina, název rubriky můžeme měnit také, jen pokud budeme dávat nějakou jinou, tak ji Pelin musí dát na lištu.
Zdravím všechny dámy i pány,
Rubriky jsme vymysleli poměrně narychlo a teď zjišťujeme co nám všechno chybí. Každopádně si je jako adminky můžete samy definovat, já je pak jen zveřejním na tu černou lištu na Bramboračce.
Je tu ještě možnost, že by se udělaly nějaké obecnější rubriky a na detailnější rozlišení by se udělali Štítky. Ty bych pak taky „vyhodil“ na hlavní stránku Bramboračky.
Ale chce to prostě nejprve nějak vymyslet na papíře 🙂
Ahoj poránu, přidávám se?. Možná by bylo dobré členění na maso, moučníky a pečivo, bezmasá jidla, studená kuchyně a vychytávky. Babiččiny recepty jsem zaregistrovala nově, ale mám za to, že by se tam dublovaly s ostatními. Je to jen můj názor, potýkala jsem se se stejným rozhodováním při vytváření kuchatky.
Hezké ráno všem ☀
Jo, to by šlo – no, jak píšu – jsme ve vývinu.
No jasně, však si to vyladíme, ne?
a vyvíjíte se moc pěkně :o)
Ahoj, možná by se daly kombinovat Vychytávky a Babiččiny recepty, něco jako Babička radí ?
Jo, to by taky šlo, jen aby se neurazily ty,které tam přispějí, ač babičkami ještě nejsou ?. Ježkovy brejle, a co dědové! Nesmíme na ně zapomínat!
?
Přiznávám se, že toto je z mé hlavy. Ale podnět je takový, že mám recepty psané mou babičkou 100 let staré. Ale nápad Babička radí není špatný.
Ještě jsem teď přidávala „Zavařujeme“, Pelin to dá odpoledne na lištu.
A ne ze tam hned nacpes tu repu 🙂
Už jsem to s Pelinem konzultovala – je to dost jednoduché – rubriky jdou přejmenovávat, přehození je jednoduché – vymazat současné zařazení – recept spadne do nezařazených – přejmenovat rubriku . dát zpátky.
Takže navrhuji – Masa, Bezmasá jídla,
Babiččiny recepty (sem by spadly i ty Vychytávky),
Zavařujeme (dnešní Ovoce zelenina), Studená kuchyně, Technické tam musí zůstat,
Možná by nebylo od věci dát na lištu i rubriku Technické?
A do technických i návod jak si dát do profilu obrázek?
Že by jsme se vybarvily 😉
Zdravím všechny členy Bramboračky.
S obrázky do profilu prosím vydržte, chystám co nejjednodušší řešení asi tak na tři kliknutí… Ale jak píše Jana o kus výše (nebo níže) pod tímto receptem, dělám(-e) to ve volném čase a ten bohužel tento víkend nemám, takže se to maličko protáhne 🙁
Já bych zase navrhovala něco jako „rychlá pomoc, SOS, poraďte“ či něco tak – třeba když mám něčeho moc a potřebovala bych radu, co s tím. A pak ještě odstavec „kecací“ – prostě jen na pokec?
Jinak Vám holky moc děkuju, že jste a že jste se do toho pustily a jsem moc ráda, že jsem Vás našla. PŽ šlo definitivně do kytek, komentáře mizí postupně i z archivu a bylo mi z toho vážně smutno. Už není 🙂
Adele teď tě trochu zklamu, obě s HAderach a Pavlínka tohle děláme při vlastním zaměstnání a máe toho nad hlavu. V Proženy na to měli samostatnou redakci o 5 lidech (minimálně), takže pokec nepřidám.
Zatím je to dávané jak nás to napadlo, lze to ale kdykoliv přehodit.
Jana
Ahoj poránu, Jani i Haderach, diky Vám za tu práci. Nechci být šťoura, ale to členění je nelogické. Myslím, že by stačilo maso, bezmaso, pečení, zavařovaní a rady. Teď se recepty dublují např. ve vaření a mase… A taky bych se přimlouvala za chlíveček s „technickou diskusí,“ protože tam by se mohly řešit věci tohoto typu. Jak je to pod receptem, už se to blbě dohledává. Hezké ráno všem ☀
Na lištu se vejde jen 7 chlívečků, ostatní členění máš na hlavní stránce vpravo dole – Naše rubriky.
Jsem u vzteklých koláčů – mám zcela výjimečně chuť na sladký
Ahoj Janičko,konečně jsem Vás všechny našla. Měla jsem zprávu v emailu,ale byla jsem v nemocnici. Už jsem se přihlásila sem. Chtěla bych moc poděkovat,že si zase budu moci od Vás všech číst a opisovat recepty. Měj se krásně. Jarka
🙂
Hezké ráno všem!!!
I vám!
Bramborové placky jsme dělávaly hodně často s maminkou na chalupě – nasucho, jen na rozpáleném tálu kachlových kamen, který maminka vyčistila důkladně drátěným kartáčem. Já na ně později měla takovou litinovou plotničku, která se dávala na stojánek od žehličky – kovový. A mívali jsme je pak potřené horké sádlem a naslano nebo potřené máslem a pak byly nasladko. Jojo tu chuť nelze zapomenout.
Služebka – buďte tu hodný ! 🙂
N o p r o s i m T ě…. jako kdybychom vůbec někdy byly jiné než hodné …
Nic jiného přece neumíme ?
No, VY jo, ale znate to…vplizi se zaskodnik…
záškodníky umlátíme vařečkami :o)
Hele, jaké násilí, já se začínám bát…..