Plivník

Kdyby některá z nás narazila v obchodě na toto kuře, asi by hned po peněžence nesáhla.

Ale vězte, že je jedná o Cemanské slepice (indonésky: Ayam cemani), které  se vyznačují sytě černou barvou, kterou způsobuje genetická mutace zvaná fibromelanóza. Černé je nejen peří, ale také zobák, hřeben, laloky, nohy a maso.
Snášená vejce jsou poměrně velká, jejich hmotnost se pohybuje okolo 45 g a barvou jsou standardní krémová. Povahově jsou tyto slepice spíše plaché a k člověku nedůvěřivé. S jinými plemeny slepic se snášejí většinou dobře.

Plemeno je chované především jako bojové a nosné.
Cemanská slepice se jmenuje podle vesnice Cemani, v blízkosti města Surakarta na ostrově Jáva v Indonésii. Z popisu holandských emigrantů je známá z 20. let 20. století. Do Evropy byla dovezena v roce 1998. V ČR se chová od roku 2010.

A to kuře je fakt plivník 🙂 .

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 komentářů: Plivník

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    A kdyby vám to někdy někdo někde předložil k jídlu, stačí zavřít oči – chutná úplně stejně jako normální kuře 🙂

  2. jarybarka napsal:

    Černé kuře na paprice;-○
    A nebo jako recesi pozvat někoho na večeři a omluvit se ze trochu blbne trouba. ..

  3. sharka.68 napsal:

    no to je nádherný..jako jíst? Neee, ale chovat Plivníka…

  4. Jana Macůrková napsal:

    Volala jsem Radunce, jejíž mužskej chová kdeco, podívá se na Bramboračku a asi mi něco připíše, tak to tam přidám. (Přes jejího muže jsme byli kdysi (2008) s kolekcí plazů na celostátní výstavě drobného domácího zvířectva s mezinárodní účastí v Praze Letňanech.

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Tak – základní info tu je, podribný popis – kolik, váží kohout, kolik slepice a podobně už asi není nutnej. Ostatní zajímavosti si lidi můžou najít sami. Například:
      Černé slepice byly v Indonésii po staletí, zejména v době před nástupem islámu v 15. a 16. století, používány pro náboženské, mystické a obětní účely. Věřilo se, že mají kouzelnou moc a přinášejí štěstí. Indonésané je obětovali duchům, kteří prý milují jejich maso i krev. Černá kuřata považují za most mezi lidským a nadpřirozeným světem. Oběti měly lidem pomoct získat sílu, zdraví i věhlas. Zdejší lidé kuřata jako součást rituálů i jedí.

      V zemi původu se ayam cemani regeneruje plemenem ayam kedu, černým asijským plemenem chovaným pro snášku. Existuje zde více variet a také řada kříženců.

      Uvádí se, že ayam cemani poprvé popsali holandští kolonizátoři ve 20. letech 20. století. Právě holandští námořníci je prý také poprvé přivezli do Evropy. Poptávka po nich ale velmi převyšovala nabídku, a tak byly kříženy s jinými plemeny, až původní slepice zcela zanikly.

      Později vejce ayam cemani do Evropy přivezl holandský chovatel Jan Steverink, který mezi lety 1998–2000 Indonésii několikrát navštívil a zkoumal zde původ těchto slepic. Z první várky vajec se vylíhla jen jedna slepička, z dalšího dovozu se vylíhl jeden kohout. Z poslední várky vajec byly vylíhnuty dvě slepičky a dva kohoutci. Do Němec­ka byly ayam cemani dovezeny počátkem 21. století.

      Roku 2003 byl v Nizozemsku ustanoven první standard tohoto plemene. Roku 2006 byl standard plemene pod názvem cemani zařazen do německého vzorníku. V současné době chovů v Evropě přibývá, chovají se v Nizozemsku, Německu, na Slovensku a v České republice, jsou na seznamech uznaných plemen v Belgii, Francii, Itálii, Chorvatsku, Polsku, ve Španělsku i ve Skandinávii.

      Cemani jsou známé i v Americe. Chovy ayam cemani byly dostupné jen bohatým vrstvám společnosti. Ve Spojených státech amerických byly dospělé slepice a kohouti nabízeni až za 2 500 dolarů, jednodenní kuře se na Floridě nabízí za 200 dolarů. Díky tomu, že jsou moderním, luxusním zbožím, jsou nazývány drůbežími lamborghini. Dalším dovozům původních zvířat brání obavy z ptačí chřipky.

  5. lakysa22 napsal:

    Kuřátko je krásný – ale jelikož, anóbrž a protože růbdež nejím vůbec, tak bych ani nemusela zavírat oči. Moc vábně to nevynechá, a jak se pozná, že je upčečený.?

  6. a.rena napsal:

    No, s tím peřím bych si je na dvoře nechala, ale s masem nevím, jak bych si poradila. Ten malý Plivník je nádherný!

  7. kvetula.v napsal:

    Já bych to brala jako domácího mazlíka – krásný tvoreček. Ale přes tu barvu masa bych se asi ani já nepřenesla. Kdyby mi dal někdo kousnout, to bych zvládla, ale píct to? Fakt nevím…. I když hlad je hlad…. 😷

  8. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Pro puberťáky ideální strava ….. černé oblečení, černé líčení, černé nehty … černé fšecko. Tak jim předložit na talíř toto a je vymalováno, ne?

  9. Jana Macůrková napsal:

    V roce 2017 někdo nabízel násadová vejce tohoto druhu a v jižních Čechách (Jindřichův Hradec) je někdo chová – nabízel kohoutky tohoto druhu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..